vinkkejä laihdutukseen kaivataan ( -40kg)

yh-äiti mansesta

Painoa 102kg ja tavoite pudottaa 40kg. Miten ja missä ajassa olette onnistuneet ?
Liikunnan aloittaminen ei onnistu sillä lapsenvahdin hankkiminen on minulle liian kallista. Ja kuntosalien lastenvahdit eivät pysty hoitamaan kehitysvammaista lastani.
Eli ruokavalio vinkkejä kaipaisin ja erityisesti miten olette onnistuneet.

9

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 30 kg/5kk

      Voitko liikkua kotona, esim. polkea kuntopyörää, stepata stepperillä tai vaikka zumbata kirjaston treeni-dvd:n tai youtuben treenipätkien tahdissa? Youtubessa on älyttömästi kaiken maailman lajien ohjeistusvideoita.

      Itse aloitin painonpudotuksen niin, että ekojen kuukausien aikana lähti n.6 kg/kk. Nyt noudatan uutta elämäntapaa ja viimeiset kilot lähtenee hitaasti. Suosittelen kirjaa Rentoa painonhallintaa.

      • toivotonta.

        en ole aloittaja, mutta haluaisin tietää miten saa 6 kg/kk lähtemään? Mulla on joku ongelma tässä hommassa. Olen laskenut kaloreita ja kulutuksen ja syötyjen kaloreiden perusteella pitäisi tippua, mutta mitään ei tapahdu. En tasan varmaan lipsunut ollenkaan ennen kuin turhaudun koko hommaan ja lopetan.

        Tarvitsisin tarkat ohjeet mitä pitää syödä ja paljonko liikkua. Nyt en enää salikorttia ota vaan alan kuntopyöräillä kotona ja käyn koiran kanssa pidemmillä lenkeillä. Paljonko poljen ja kauanko kävelen? Montako kaloria pitää syödä? Olen vissiin syönyt liian vähän kaloreita.


      • Miinuskaloreilla!
        toivotonta. kirjoitti:

        en ole aloittaja, mutta haluaisin tietää miten saa 6 kg/kk lähtemään? Mulla on joku ongelma tässä hommassa. Olen laskenut kaloreita ja kulutuksen ja syötyjen kaloreiden perusteella pitäisi tippua, mutta mitään ei tapahdu. En tasan varmaan lipsunut ollenkaan ennen kuin turhaudun koko hommaan ja lopetan.

        Tarvitsisin tarkat ohjeet mitä pitää syödä ja paljonko liikkua. Nyt en enää salikorttia ota vaan alan kuntopyöräillä kotona ja käyn koiran kanssa pidemmillä lenkeillä. Paljonko poljen ja kauanko kävelen? Montako kaloria pitää syödä? Olen vissiin syönyt liian vähän kaloreita.

        Heips!
        Minä olen ollut keventäjissä nyt pari kuukautta ja paino on tippunut -10 kg! Siellä mainio ruokapäiväkirja joka laskee joka päivälle kalorit valmiiksi asetetun tavoitteen mukaan! Liikunnat laskee myös! Netissä on useita ilmaisiakin samantyylisiä ohjelmia! Tavoitteena vielä -9kg pudotus! Alkupaino mulla oli 84 ja tavoite paino on 66 kiloa!


      • Calculatoori
        Miinuskaloreilla! kirjoitti:

        Heips!
        Minä olen ollut keventäjissä nyt pari kuukautta ja paino on tippunut -10 kg! Siellä mainio ruokapäiväkirja joka laskee joka päivälle kalorit valmiiksi asetetun tavoitteen mukaan! Liikunnat laskee myös! Netissä on useita ilmaisiakin samantyylisiä ohjelmia! Tavoitteena vielä -9kg pudotus! Alkupaino mulla oli 84 ja tavoite paino on 66 kiloa!

        Lasketaanko siellä keventäjissä kakkakikkareetkin, että tiedetään paljonko on jäänyt mahan ja pöntön välille.


    • tartu tilaisuuteen:)
    • Tykkään luumuista

      No mulla on paino keventynyt ihan kuituja lisäämällä.
      Aamu: Ruispuuro varustetuna luumukeitolla (voi korvata rahkalla tai maustamattomalla jogurtilla)
      Lounas: Kana/kala pitoinen salaatti tai keitto
      Välipala: hedelmä tai suolattomat pähkinät
      Päivällinen: Kasviskeitto
      Iltapala: 2kpl ruisleipää jonka päällä 60% margariinia kalkkunaleikkeleen kera.

      Käyn juoksemassa 3x viikossa vaan painon saanut pysymään ideaalina tuon avulla. Luomu mysliäkin tulee luumukeiton kanssa välillä syötyä nam!

    • Kannattaa aloittaa

      Jos haluat nopean alun projektillesi, suosittelen esim. Nutrilett-, Allevo- tai Modifast-tuotteita. Paino lähtee varmasti putoamaan, kun korvaat ateriat näillä VLCD-tuotteilla esim. 2-3 viikon ajan. Lisäksi voi syödä kasviksia noin 0,5 kg päivässä sekä proteiinia esim. raejuustoa, rahkaa, kanaa, kalaa, kananmunaa, juustoa pieniä määriä. Myös vähäkalorisia mehukeittoja voi käyttää kohtuudella. Nesteitä pitää myös juoda riittävästi 1,5-2 l/pv.

      Tiukan alun jälkeen vatsa on tottunut pienempiin annoksiin ja voit halutessasi siirtyä normaaliin ruokaan tai korvata edelleenkin osan aterioista VLCD-tuotteilla. Hiilihydraatit kannattaa jättää kuitenkin mahdollisimman vähiin ja syödä mieluummin proteiinipitoista ruokaa. Ateriarytmi on myös tärkeä.

      Jos et pysty liikkumaan itseksesi, voit varmaan lähteä lapsen kanssa pitkälle kävelylle (jos lapsi on ratasikäinen). Sekin on parempi kuin ei mitään. Tai jos saisit edes kerran viikossa aikaa itsellesi ja kävisit esim. kävelyllä tai vesijuoksemassa.

      • yh-äiti mansesta

        Kiitos kommentista! Sain juurikin kilpirauhasen vajaatoimintaa hoitavalta lääkäriltä "luvan" käyttää noita vlcd -tuotteita, lääkitys on nyt veriarvojen mukaan hyvällä tasolla.
        Lisäksi sain lähetteen ravintoterapeutille (tai mikä se on nimeltään).

        Lapsi on jo 6v koululainen eli pitkät kävelylenkit voin unohtaa, mutta hyvä ajatus nuo youtuben jumppavideot....
        Vapaata on ruhtinaalliset 2vrk/kk ja ne yleensä kuluu kotitöihin sekä nyt kun aloitin lukemaan uutta ammattia niin näihin "kotitehtäviin".

        Ehkä tämä tästä... mutta mielelläni kuulen vielä lisää miten olette onnistuneet erityisesti niiltä jotka ovat pudottaneet reilusti.


    • Obelix

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      180
      2140
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      175
      1781
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      170
      1642
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      109
      1460
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      24
      1433
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      105
      1145
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      161
      1076
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1053
    9. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      228
      876
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      56
      870
    Aihe