Järkeä kirjoitteluun

Kirjoitin tämän aluperin Pellolaisten huviksi, mutta näyttää että täällä on vielä hurjempia juttuja keskusteluissa. Muistakaa kirjoittamisessa pari asiaa, niin kaikilla on mielenkiintoa lukea näitä juttuja:
- Ajattele mitä kirjoitat, älä kirjoita mitä ajattelet
- Kirjoituksesi säilyy täällä vuosia kaikkien luettavissa
- Älä mainitse ketään nimeltä tai tunnistettavasti, siitä voit saada vaikeuksia, varsinkin jos kyseessä on yksityishenkilö. Poliisi saa koneesi numeron Suomi24:ltä jos on aihetta epäillä rikosta. Sitten tele-operaattorilta saa liittymäsi numeron ja haltijan tiedot ja siinä sitten ihmettelet kun konsta soittaa kuulusteluun tai haaste-lappu pitää noutaa.
- Poliitikkojen ja johtavien virkamiesten päätöksiä voi moittia, ihan nimeltä mainitenkin. Muista kuitenkin ettei juttelu mene yksityisasioihin, ne ovat niilläkin suojattuja.
- Yritystä voi moittia, esim "Ö-kaupan lihatiski on kylän kallein ja siellä on surkein palvelu", sehän on sinun mielipiteesi. Älä mene siinäkään kuitenkaan henkilökohtaisuuksiin, kehenkään myyjään tai yrittäjään ja heidän henkilökohtaisiin ominaisuuksiin.

Kun aloitat kirjoittamisen, mieti mitä haluat sanoa. Mikä on viestisi ydin. Jos et ydintä löydä, jätä kirjoittamatta. Perustele sitten sanomasi. Näin meillä kaikilla on parempi lukuelämys. Jätä turhat rönsyt pois. Ylitornio on niin pieni kunta, että kaikki tuntevat suurin piirtein toisensa.

6

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunnen nämä vesselit

      Tuntevatkohan net Burnan ja Logarinkin?

    • viisain

      PÖLÖJÄT 2 KPL.tta

    • Logar on älykäs

      Kyllä se on niin että 99,9 prosenttia kaikista viesteistä on ilman ydintä ja sitä mainitsemaasi turhaa rönsyilyä.
      Mistähän se johtuu muuten tuo ihmisten pahaolo ja pahantahtoisuus.
      Loistava näyte tuossa heti kirjoitettuna huutamalla "PÖLÖJÄT".

      • viisain

        Mikähän äo,määrä on tuolla Burna ja Logar kirjoittajallakin,sitten yksi laittaa lauseita eri asioista peräkkäin ilman mitään asiayhteyttä.PÖLÖJÄ.


    • Ottakaa opiksi!!

      Hyvä kirjoitus!!!
      Kiitos Original Mikko!!!

    • K:M.

      Hyvä Mikko kun hieman selvensit näitä asioita etenkin heille jotka kiirjoittelevat asiattomia yrityksistä,yrityshän voi laittaa syytteeseen henkilön joka kirjoittaa yrityksen liiketoimintaa haittaavia perättömiä lausuntoja,etenkin kun aiemmin oli asiasta kirjoittelua eräs henkilö ylpeili että häntä ei voi tunnistaa kirjoituksistaan kun hänellä on Dynaaminen IP:osoite.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe