Miksi jotkut firmat laittavat työsopimuksiin pykälän, jonka mukaan työntekijä suostuu ylitöihin tarvittaessa? Kyseinen pykälä rikkoo työaikalakia, ja on siten mitätön.
"Ylityötä saa teettää vain työntekijän kutakin kertaa varten erikseen antamalla suostumuksella." http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960605
"Ylityötä saa teettää vain työntekijän kutakin kertaa varten erikseen antamalla suostumuksella." http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960605
Vastaukset 1
Vanhimmat
Juuri siksi. "Ylitöitä" voi tulla myös siten, että työtehtäviä ja vastuualueita on niin laajasti, ettei kaikkea kertakaikkiaan pysty tekemään "virallisena työaikana", vaan joka päivä on jäätävä tekemään myös työajan ylittävälle ajalle. Tuo jääminen ei ole kuitenkaan esimiehen vaatimus, joten siitä ei tule myöskään mitään korvauksia, koska työntekijä on itse vapaaehtoisesti jäänyt. (työsopparissa pykälä: ylityöt on kielletty ilman yrityksen johdon erillistä pyyntöä, toisaalta työsoppari velvoittaa hoitamaan niin laajan työtehtävämäärän, ettei siihen 7h/pv riitä)