Kivet tukkii kitkarenkaan lamellit

Onko asialla merkitystä kitkarenkaan pitoon jos renkaan lamellien välejä ei puhdista kivistä joka renkaanvaihtokerta? Vai puhdistuuko nuo lamellien välit itsestään? Nuo kitkathan näkyy olevan melkoisia kivenkeruumagneetteja.
9244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ne pitäisi joka ajon jälkeen aina puhdistaa.

Äänestä
  • Muutama kivi lamellien välissä ei haittaa yhtään mitään. Lentelevät itsekseen sieltä ajan kanssa pois. Noita on tutkittu tolkuttomasti ja kivien tai lumen pakkautuminen lamellien väliin ei vaikuta kitkarenkaan toimintaan mitenkään.

    Äänestä

  • no heh heh kirjoitti:

    Muutama kivi lamellien välissä ei haittaa yhtään mitään. Lentelevät itsekseen sieltä ajan kanssa pois. Noita on tutkittu tolkuttomasti ja kivien tai lumen pakkautuminen lamellien väliin ei vaikuta kitkarenkaan toimintaan mitenkään.

    Juu ne kyllä lentävät kun nopeus nousee yli 80 ja pienemmissä nopeuksissa ne jauhautunat pölyksi kaikkien iloksi.

    Äänestä

  • no heh heh kirjoitti:

    Muutama kivi lamellien välissä ei haittaa yhtään mitään. Lentelevät itsekseen sieltä ajan kanssa pois. Noita on tutkittu tolkuttomasti ja kivien tai lumen pakkautuminen lamellien väliin ei vaikuta kitkarenkaan toimintaan mitenkään.

    lumi taas aiheuttaa lamellien toimimattomuutta ja jos alla on sileää jäätä, niin johan on liukasta. Asian huomaa jos ajaa samaa esim. ylämäkeen jossa on jää alla ja välillä irtolunta.Pelkkää jäätä pitkin saattaa päästä ylös, mutta jos pinnalla on lisäksi lunta niin voi meno jäädä alarinteeseen.

    Äänestä

Lamellien välissä olevat kivet parantavat kitkarenkaan pitoa liukkaalla pinnalla, jossa se ilman niitä olisi kesärengas.

Äänestä

Empä moista huomannut!

Äänestä

Vanhat renkaat ovat kaikkein vaarallisimmat, oli sitten kitka tai nasta. Kovettunut vanha rengas ei pidä mitään. Renkaat vaihtoon 3 (tai maksimisssaan 4) vuoden välein.

Äänestä
  • Kaikkein vaarallisin on se, mikä on penkin ja ratin välissä.
    Olen ajanut lukuisia vanhoja talvirengassarjoja loppuun kesällä eikä niissä ole ilmennyt mitään vaaraa. Vanhoilla renkailla on hyvä ajaa kevään ja alkukesän kuivat kelit ja vasta alkusyksyn sateisiin sileille teille laittaa hyvät kesikset alle. Vanhoilla talvi- sekä kesärenkailla voi ihan hyvin ajaa kaikkia suomessa sallittuja nopeuksia, paitsi kaatosateessa, missä pitää olla paljon pintaa renkaassa tai vaihtoehtoisesti kuskilla järkeä alentaa nopeuttaan.
    Itse aiheesta voi sanoa sen , että viimeiksi nypin pois 100 nastaa/rengas ja lisäksi 50 kiveä/rengas, sillä rapina oli ilman nastojakin melkoinen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kitkat kivillä kirjoitti:

Onko asialla merkitystä kitkarenkaan pitoon jos renkaan lamellien välejä ei puhdista kivistä joka renkaanvaihtokerta? Vai puhdistuuko nuo lamellien välit itsestään? Nuo kitkathan näkyy olevan melkoisia kivenkeruumagneetteja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu