Kaikenlaisia maanmuokkaajia ja sählääjiä niitä kylille rantautuukin !
Olisi hyvä jos omistaisi jonkinlaisen ammattitaidon, eikä vain lähtisi suoraan oman mielen mukaan touhuamaan mitä sattuu huvittamaan.
Eli jonkinlaista ammattitaitoa hankkimaan, ennenkuin suinpäin tullaan Muonioonkin yritystä pitämään !
Olisi hyvä jos omistaisi jonkinlaisen ammattitaidon, eikä vain lähtisi suoraan oman mielen mukaan touhuamaan mitä sattuu huvittamaan.
Eli jonkinlaista ammattitaitoa hankkimaan, ennenkuin suinpäin tullaan Muonioonkin yritystä pitämään !
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siis olekko tilanu pottumaan muokkaajan joka käänsi mullat väärin, vai mikä homma?
en tilannu pottumaan muokkaajaa,enkä muutakaan muokkaajaa.
mutta mitä näitä uusia yrityksiä nyt ollut ja vielä on MUONIOSSA,
KAIKILTA TAITAA PUUTTUA SE TAITO OLLA YRITTÄJÄNÄ!
se ei ole helppoa olla se yrittäjä.mutta mitä alkaa kok touhuun,jos se ei mitenkään niinku pelitä! hommat hoidu!
voi surkeuksien surkeutta,kun katto muutamia yrirtyksiä.
mutta luulempa,ettei niitä vuoden vaihteen jälkheen ole!
pahalta näyttää....ja muutama yritys joutukin jo luopumaan.
Muonion kokoisessa kunnassa ei ole yksistään osto voimaa, ja se on faktaa.
muualta ne asiakkaat pitäisi pystyä hankkimaan! näin on!!!!
Minustakin perunamaat on hyvin käännetty ja käännetään edelleen.
huilun soitto häitistää pienriistan,muttei sääskiä.
suola auttaa nukkumisessa ja duuni röyhtäyttää
Perunan myynti bisnes on melkoisen riskialtis ala, ei sillä rikastu.. Pitää olla ensiksikin hyvät siemenet jotka ampuu haulikolla maahan keväällä Ja hökheet pittää olla kunnolliset.
Asikas on aina oikeassa /ja parempaa palvelua toivotaan jatkossa.
Jos ei ymmärrä asiakasta, parempi,kun pistää luukut kiinni.
Aina pitää jotakin vastata asiakkaale, eikä juosta karkuun,miksi?
Joo. Son hyvä aina kaikenvaralta haukkua uusi yrittäjä. Se saattaa joskus nasahtaa kohalekki. Vai miten soli ?
alla huomaa olevansa eritasossa kuuna hiki firtaa
juu,niin oli ja kävi.paremnpaa palvelua,eikä SIIS juosta karkuun,jos ei tiedä jostakin .......yhtään mitään tai osa........!
Juoksuilla menettää nääs ne viimeisimmätkin asiakkaat ja Muoniossa ei liene
tarkoitus siihen.Eikä varaa.Kannatta oikeestikkin ottaa yrittäjillä tietua,ennenkuin alkavat koko touhuun...yrittäjä kurssithan on esim: sitä varten.
Ja oppi ja ikä myös kuuluu yrittäjyyteen.
kovin potut kasvo ja maletilla ajoin päältä.
räpellyskin tuotti tulosta/tiedän mitä tarkoitat?
tontteja myydään kuule kilpaa, vaikka laman kourisa olhaan!
elä veikkonen vain ruppee kaehtimmaan...ETHÄN!
on saanut kaupat, vaikka ihme "räpellystä".
pitää vain tulkita OIKEIN
Ostaisin pottumaaksi Utkujärven perältä lisämaata. Kiinnostunut olen, että rajoittuisi Moottorikelkka reittiin. Maa kaupan saatuani talven loppukeväällä. Viime lumilla auraisin moottorikelkalla vaot pottummaksi. Heti istutan hankivakoihin potut ja sitten tamppaan vielä tasaiseksi. Alkukesänä potut kavaa hyvin, koska lumi sulaa, eikä tarvitse keinotekoista kastelua. Elämme kovia aikoja ja kastelu konstitkin tulee käyttää hyväksi.Syksyllä sitten tiedustelen, koska koululaisilla Muoniossa on pottuloma. Saadakseni edullisia potun nostajia.
Niin ja lannoittella kannattaa omin toimin. Kompostoiden. Murukahveet ja potunkuoret.
kaupat tehty ja reissuun lährethän...
...ootko sie katheellinen taas...?
-----lähet sie matkaan ,jos kustannan?