Olen 17-vuotias poika ja aloittamassa klassisen laulun. Äänenmurros alkoi noin 13-vuotiaana, joten olisiko nyt sopiva aika aloittaa? Pääsen nykyään yksiviivaiseen f:n asti. Kuinka paljon luonnollisella äänenmuodostuksella pystyy laajentamaan äänialaa? Tällä hetkellä osaan laulaa puhtaasti, ja muun muassa viulunsoiton ansiosta minulla on tarkka sävelkorva. Onko mahdollista, ettei klassinen laulu sovi ollenkaan joillekin, vaikka olisi musikaalinen? Pystyykö nainen opettamaan miespuolista laulajaa, vaikka äänialat eroavat?
Klassisen laulun aloittaminen
2
310
Vastaukset
- JeiiMah
Jup. 17vuotiaana on ihan ok aloittaa klassisen laulun opiskelu. Äänialan laajuudesta tai laajentumisesta ei oikein voi kuulematta sanoa sitä eikä tätä, eikä varsinkaan noin nuorelta. 17vuotiaalla äänihuulet eivät myöskään ole vielä täysin kehittyneet ja tekniikan lisääntyessä lisääntyy myös ääniala.
Klassisessa musiikissa vaikuttaa myös se mihin fakkiin loppujen lopuksi ääni aikuisena asettuu (basso, baritoni, tenori jne.), mutta sanoisin että tuossa vaiheessa ei sillä päätään tarvitse sen enempää vaivata. Toisilla fakki on hukassa vielä lähempänä 30 ikävuotta, eikä se nyt tavatonta ole etteikö joku sibassa opiskeleva olisi myös vaihtanut esim. sopraanosta mezzo-sopraanoksi.
Klassinen laulu itsessään sopii varmasti kaikille jos vain musiikkityyli itsessään miellyttää. Eri asia on sitten se edistyminen lauluopinnoissa. Hieman hassusti muotoiltu kysymys jos saanen sanoa.
Ja kyllä nainen voi opettaa myös miespuolista laulajaa. Itselläni on juuri harjoitusoppilaana mieslaulaja ja niinpä opettavat mieslaulajatkin naislaulajia. Tietysti tämä vaikuttaa opettamiseen, sillä paljon kehitystä voi tapahtua jo pelkästään kuuntelemalla. Tämä vaikeutuu kyllä jos opettaja on vastakkaista sukupuolta, koska äänet eivät ole täysin verrattavissa soinnillisesti. Mutta opintojen alussa sukupuoli ei ole mielestäni niin tärkeä, kun pääasiassa käsitellään hengitystekniikkaa, oikeaa lauluasentoa ja keskitytään perusteisiin.- S-tiiina
Vanha aihe, uudet kysymyset: poikani aloitti 15-v klassisen laulun soitettuaan tätä ennen klassista instrumenttia ala-asteelta saakka. Hänen laulunopettajansa ovat vaihtuneet ja häntä on pidetty lupaavana ja epätavall valmiina bassona. Nykyopettajalla hän on laulanut korkeampia kappaleita ja kesän jlk opettaja oli todennut että näyttää kehittyvän sen sijaan baritoni. Minulle on opetetu että äänen korkeus on yhteydessä myös anatomiaan -mitä isommat äänihuulet, sen matalampi ääni. Voiko miehen ääni tosiaaan vaihtaa alaa korkeampaan itsestään vai onko jotakin harjoiteltu väärin/riittämättömästi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 952794
- 432786
- 1992392
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281994- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161481Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51299Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3621298