Mites tuo käytännössä menee, kenelläkään omakohtaisia kokemuksia? Olen tilaamassa tavaraa ruotsista ja säästäisi postikuluissa sievoisen summan jos tavara tulisi Haaparannan postiin. Ulkomaan postimaksut ovat sen verta kovat isoissa ja painavissa paketeissa. Ei oikein mitään järkeä maksaa ulkomaan postimaksuja jos asuu Torniossa.
Eli tuleeko tavara Haaparannan postiin Storgatanille vai meneekö paketti ICA Maxiin? Poste Restanten osoite on POSTE RESTANTE 953 01 HAPARANDA mutta paketti ilmeisesti haetaan ICA Maxista, vai?
Eli tuleeko tavara Haaparannan postiin Storgatanille vai meneekö paketti ICA Maxiin? Poste Restanten osoite on POSTE RESTANTE 953 01 HAPARANDA mutta paketti ilmeisesti haetaan ICA Maxista, vai?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä se varmaan tuolla osoitteella menee sinne postiin storgatanille, jos ne tulee ica maxiin tai muuhun kauppaan jossa on postipalveluita niin kyllä niissä lukee kaupan nimi. Jos poste restante osoite voisi olla myös kauppaan niin miksi se olisi juuri ica maxi, sehän voisi olla jokin muu ja saisit etsiä kaikki kaupat läpi...
storgatanilta nouto, kokemusta on
Ok, kiitti tiedosta. Joku väitti että paketti menee kyllä ensin postiin mutta sieltä se viedään ICA maxiin josta sen voi hakea. Kuulostaa kyllä aika oudolta jos näin olisi.
On muuten melkoinen ero postikuluissa jos tilaa vaikkapa 10kg paketin suoraan Tornioon, niin maksaa 665kr? Jos paketin tilaa Poste Restantena Haaparantaan niin hinta on vain 225kr.
Bussgodsilla eli Matkahuollolla hintaero ei ole ihan noin suuri mutta selvää säästöä siinäkin tulee. Usein olenkin myös tilannut paketin Haaparannan Matkahuoltoon ja hakenut sieltä mutta postia en ole vielä kokeillut.