Heippa,
Ihoni on parin viikon aikana rauhoittunut ja on oikeastaan hyvässä kunnossa, enkä vielä ole noutanut minulle aiemmin määrättyjä Roaccutaneja...Muttamutta...Mietin tässä, että jos sen "varalta" söisi...ettei näpyt uusis...
Niiltä joilla on tietoa/kokemusta haluisin kysyä, että voisiko siitä olla myös apua laajentuneiden ihohuokosten kanssa? (ei niissä näppylöitä ole, laajentuneita vaan)
kiitoksia osallistumisesta :) :)
Ihoni on parin viikon aikana rauhoittunut ja on oikeastaan hyvässä kunnossa, enkä vielä ole noutanut minulle aiemmin määrättyjä Roaccutaneja...Muttamutta...Mietin tässä, että jos sen "varalta" söisi...ettei näpyt uusis...
Niiltä joilla on tietoa/kokemusta haluisin kysyä, että voisiko siitä olla myös apua laajentuneiden ihohuokosten kanssa? (ei niissä näppylöitä ole, laajentuneita vaan)
kiitoksia osallistumisesta :) :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten sulle on määrätty sisäistä aknelääkettä, koska sulla ei ole aknea!!!!!Akne ei ole yhtä äkkiä paremmassa kunnossa itsestään, vaan aknen nujertamiseksi tarvitaan lääkitystä. Mulla oli akne 6 vuotta JOKA PÄIVÄ ja nyt vasta lääkityksen myötä parantunut... Älä siis syö aknelääkkeitä turhaan! Olipa tosi epäpätevä ihotautilääkäri, joka sulle reseptin kirjoitti. Ei erota aknea muutamasta tavallisesta näpystä...Akne on sairaus, jota sulla ei ole. Ole onnellinen siitä!
edellisen kanssa! Ko. lääke määrätään ainoastaan pahaan akneen (= ihoSAIRAUS). Lääkitys on sen verran voimakas, että mihinkään laajentuneisiin huokosiin sitä ei syödä! Olen itse syönyt aikanani useamman kuurin Roaccutania, joten tiedän mistä puhun!
Kyllä tiedän mihin sitä lääkettä määrätään...Olen aikoinaan syönyt yhden kuurin, siksi iho on nyt aika hyvä...Minulle se määrättiin pahaan akneen juu, kyseessä ei vain ollut niin "näkyvä" paha akne...Vaan sellainen vuosia kestänyt ryynimäinen ihon epätasaisuus, jota ei saatu lukuisilla antibiooteilla nujerrettua...nyt se näyttäisi olevan uusimassa...siksi kuuria harkitsen...
Ite syön juuri kys. lääkettä "ei-niin-pahaan-akneen", mutta en silti suna alkais syödä. Vaikka sulla ihohuokoset samalla pienentyiski, onko se sen väärti: iho alkaa hilseilemään (itelläkin jo kertaalleen hilseilly kauttaaltaan) huulista lähtee nahka, ja koko ajan täytyy olla rasvaamassa (Oireet yksilöllisiä, mutta melkein kaikki päänsärystä limakalvojen kuivumiseen on mahdollista). Ja vielä pisteenä i:n päällä täytyy maksa-arvoja seurata (=verikokeiden ottoa) lääke maksaa paljon.
Mutta ei siitä haittaakaan ole, kun edelliset sitä niin voivottelivat, että se on vaan pahaan akneen. Mua häiritsi mun jokuset finnit, ja nyt pääsen niistä eroon, täytyy vaan valita kumpi häiritsee enemmän sivuvaikutukset vai iho-ongelmat.
Eipähän ole toisilta pois...