Trollaus on parasta

Vihdoinkin tunnustusta tälle monesti halveksitulle taidemuodolle.

http://blogit.yle.fi/kulttuuriosasto/trollaus-on-parasta
19170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Enpä nyt jaksa lukea tuota, mutta olen aina ihmetellyt että mitä joku ihminen saa trollaamisesta, Taitaa olla aika köyhä elämä sillä.

Äänestä

Kuka täällä muka trollaa?

Äänestä

Hahaha, taitaa olla aiheista pulaa, jos nykyään jo trollauksesta tehdään oma blogimerkintä.

"Trollit opettavat meille, että mitään asiaa ei kannata ottaa liian vakavasti"

Tuon määritelmän mukaanhan olen sitten ilmeisesti itsekin trolli, kun nimenomaan olen omissa avausesityksissäni ja muille kommentoidessa sanonut, ettei asioita pidä ottaa niin vakavasti, koska vakavasti ottaminen (=mieleen samaistuminen) tuntuu johtavan ihmisten keskuudessa kaikennäköisiin ahdistus- ja stressitiloihin.

Kykenen ilmaisemaan asiani tapauksessa kuin tapauksessa tällä samalla nimimerkillä, mihin kaikilla ei tunnu riittävän kiveksiä. Puskista huutelu ja keskustelun totaalinen sabotointi on keino ainoastaan niille, jotka eivät omalla rekisteröidyllä nimimerkillään kykene normaaliin keskusteluun.

Äänestä
  • Trollihan sinä oletkin, vaikket sitä itse tajuaisi. Hyvä jos nyt tajuat.

    Äänestä

  • samaistu mieleeni kirjoitti:

    Trollihan sinä oletkin, vaikket sitä itse tajuaisi. Hyvä jos nyt tajuat.

    En tiedä, tajusinko, koska ei välttämättä kannata samaistua minkään leiman alle.

    Kukas se sinä sitten olet?☺

    Äänestä

  • UPDATE_10272533 kirjoitti:

    En tiedä, tajusinko, koska ei välttämättä kannata samaistua minkään leiman alle.

    Kukas se sinä sitten olet?☺

    Olen Porno-Jeesus, rakkauden jumala.

    Äänestä

  • samaistu mieleeni kirjoitti:

    Olen Porno-Jeesus, rakkauden jumala.

    Okei.

    Äänestä

Trollaus on taidemuoto ja jokainen kuvittelee olevansa taiteilija.

Äänestä

Saisikohan taiteilija valtiolta apurahan trollaamiseen?

Äänestä

Mies32

Äänestä
  • Joo, onhan tämä toisten nimimerkeillä trollailu ihan kivaa puuhaa.

    Äänestä

  • Mies32 kirjoitti:

    Joo, onhan tämä toisten nimimerkeillä trollailu ihan kivaa puuhaa.

    Olet luultavasti kymppiskollii!

    Äänestä

miten trollaus määriteltäneen (en katsonut linkkiä)
mutta esim.lööppiotsikot myös ovat hyvin pitkälle trollia, olkoonkin että niissä 5-15% voi olla asiaakin (tottakin).
Tosin näiden huomiolehtien "taidemuotoon" antaa pitkälle mahdollisuuden meidän kielemme monimielisyys, jota sitten tätä taideomuotoa diggaavat lukijat tulkitsevat päissään miten tahtovat. Ja vielä kohtuullisesti on kauppa käynyt; kai se on vitsikästä ja haastavaakin monien mielestä, kun yrittää arvuutella mitähän asiaa tuokin otsikko oikeasti tarkoittaa.
ps.sitten on vielä nuo tubettajat joille homma on vain itselleen terapiaa ja kai hyvä niin...

Äänestä

trollaus on kivaa

Äänestä
  • Pakkohan tämä on lajityypin suurena fanina kuunnella. Tiedä vaikka tuosta oppisikin jotakin, saisi hyviä vinkkejä ja ideoita omaan harrastukseensa.

    Äänestä

  • Hämärän rajoilta kirjoitti:

    Pakkohan tämä on lajityypin suurena fanina kuunnella. Tiedä vaikka tuosta oppisikin jotakin, saisi hyviä vinkkejä ja ideoita omaan harrastukseensa.

    Mikäs trollihahmo on sinun luomuksesi?

    Äänestä

  • oma harrastus? kirjoitti:

    Mikäs trollihahmo on sinun luomuksesi?

    Täällähän oli joskus sellainen nimimerkki kuin Hämärän Travolta, mikä oli jo itsessään hauskaa :D

    -I-Ching

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Keep on trollin' kirjoitti:

Vihdoinkin tunnustusta tälle monesti halveksitulle taidemuodolle.

http://blogit.yle.fi/kulttuuriosasto/trollaus-on-parasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu