Aupair ja perheen vieraat?

auppai

Miten teillä muilla on, oletteko läsnä, kun perheessä on vieraita? Minä en saa olla eli on pysyttävä omassa asunnossa (mulla on samassa pihassa oma erillinen "pieni mökki") tai poistuttava koko pihasta.

3

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?..

      Onpa outoa, jos perhe ei anna olla sun talossa kun on vieraita. Yhtälailla au pair on kanssa perheenjäsen jolla on oikeus osallistua perheen menoihin tms. Millä ihmeen perusteella perhe kieltää tän sulta?

    • auppai

      Syynä on se, että he haluavat viettää aikaa perheen ja ystävien kesken. Lisäksi juttelevat asioista, jotka "eivät kuulu ulkopuolisille".

    • Charlie's angel

      Voi ei, musta tää on aika ikävän kuuloinen juttu. Itse en mielelläni viettänyt aikaa perheen kanssa enää iltaisin ja viikonloppuisin, kun olin ollut lasten kanssa koko päivän, mutta tuntuu tosi kurjalta, että sinulle sanotaan noin, varsinkin tuo "ulkopuolisille" -juttu. Au pairinhan nimenomaan on tarkoitus olla osa perhettä.

      Eihän tuo sinänsä haittaa, jos et heidän kanssa aikaa haluaisikaan viettää, mutta jos haluaisit, niin kannattaa ehdottomasti ottaa asia esille. Eläminen host-perheen luona ei todellakaan ole helppoa, jos on asioita, jotka hiertävät. Varsinkin jos sinun on tarkoitus olla vielä pidemmän aikaa ja asia harmittaa, kannattaa oikeasti jutella perheen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe