laatuero usb ltä vai cdltä toistetaessa

onko eroja?

usb tikku viritinvahvistimessa/cd soitin AV:ssa. kuin iso ero korvin kuultava? mistä ero tulee? sama kappale 44khz mitä nyt onkaan normi cd..ssä. siirrert toisessa tapauksessa vain tikulle.

entäs sama auto cdsoittimessa ja tikussa

sano joku asiantuntija että cdtä on parempi ääni (lukija?)

5

225

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+7

      Kauheeta suomea.

    • .....

      Äkkiseltään tuntuisi että eroa ei ole jos ja kun kyseessä on sama digitaalinen data mutta eri lähteestä. Mutta helpoitenhan sen saa selville kun kokeilet ja kuuntelet. Jos et huomaa mitään eroa niin sitten eroa ei ole. Jos joku kultakorva sattuu jotain kuulemaan niin se on sitten hänen ongelmansa.

    • Compact Disc Audio

      toistuuko cd mp3:na vai oikeana audiocd:nä? Ainakin tehdasvalmisteinen musiikkicd on korkealaatuisempi kuin mp3 koska mp3 on häviöllinen pakkausalgoritmi.
      Viritinvahvarissa voi olla myös laadukkaammat sisäiset piuhat cd:ltä kuin usb liittimestä.

    • dgdfg

      Aloituksesta voisi päätellä että kyse on samasta datasta eli ihan audio-cd -tasoista molemmista lähteistä. Piuhojen laadun merkityskin riippuu vähän siitä missä DA -muunnos tehdään, voi jopa olla että USB on siinä mielessä parempi eli sen signaalia ei kuljeteta läheskään niin pitkää matkaa analoigisena ennen vahvistusta kuin CD -soittimella. Käytännössä kuitenkin luulen että normaali multakorva ei huomaa mitään eroa.

    • laatu on korvissa ;)

      Ääni on periaatteessa ihan saman laatuinen jos soitat CD formaatin tasoista musiikkia joko CD soittimesta tai usb tikulta, tai kovalevyltä.

      CD: 16 bittiä, näytteenottotaajuus 44,1 kHz. Tästä syystä CD:n signaalidynamiikka on korkeintaan 96 dB ja taajuusvaste ulottuu 20 kHz saakka. Suurempi bittinopeus merkitsee laadukkaampaa ääntä, mutta vastaavasti suurempaa tiedostokokoa. Stereo Cd:n bittinopeus 4.32 Mb/s.

      MP3: 16-bittiä, näytteenottotaajuus 44,1 kHz: / 128 kb/s (64 kb/s mono), 160 kb/s (80 kb/s mono) tai 192 kb/s (96 kb/s mono).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      161
      896
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      734
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      731
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      42
      615
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      613
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      546
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      525
    10. 26
      511
    Aihe