Miten saan miehen kertomaan tunteensa?

Tiedän 99% varmasti miehellä, jonka kanssa silloin tällöin tavataan, olevan kovin ihastunut minuun ja olenhan minäkin häneen, mutta miten saisin hänen sanomaan sen? Kumpikin haluaa vaan kumpikaan ei uskalla, on nyt tilanne.
Ja itse en taas kehtaa, kun siellä on aina tuo 1% ettei hän olekaan kiinnostunut. Olisiko mitään kysymystä, tekoa, sanomista, mihin hän voisi vastata niin, että tiedän mitä hän haluaa?
9551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jospa kysyisit ihan suoraan miten asia on

Äänestä

Pyörikää samoissa ympyröissä ja katsokaa mihin juttu johtaa.
Jos kerran puhutte keskenään, on helpohko olettaa mitä toinen haluaa.

Äänestä

Tosimies ei kerro tunteitaan tuollaisessa tilanteessa. Teidän pitää nusauttaa pari kertaa, ja sitten olette ehkä valmiimpia etenemään tunnetasolla.

Äänestä
  • Kyllä. Tunteista ei voi kertoa jos ei ole mitään konkreettista kiintymystilaa.

    Tuskin tunteita onkaan jos suhde tuollaisella tasolla. Tavataan silloin tällöin..

    Äänestä

  • Citynainen kirjoitti:

    Kyllä. Tunteista ei voi kertoa jos ei ole mitään konkreettista kiintymystilaa.

    Tuskin tunteita onkaan jos suhde tuollaisella tasolla. Tavataan silloin tällöin..

    Kumpikaan ei uskalla ehdottaa muunlaista tapaamista kuin mitä aina nähdään silloin tällöin eräässä paikassa jossa molemmat käyvät.. ja niin, ei se nyt niin helppoa ole mennä suoraan kysymään. Kun olisi jotain, miten saisi selville.

    Äänestä

Onko aloittaja varattu?

Äänestä
  • Aloittaja ei ole varattu

    Äänestä

Hyvä kysymys. Taidan olla samassa tilanteessa. Semmosta rivien välistä puhumista ollut puolin ja toisin ilman sen suorempaa sanomista.

Ollaan tietyssä paikassa muutamia kertoja lähiaikoina nähty...

Pitäisi kyllä suoraan ottaa asiaa esiin. Tällä hetkellä tutkailen tilannetta, keräilen niitä rivien välistä tippuvia lauseita ja koitan niistä saada vahvempaa käsitystä, ennen kun alan toimia. Varma kun en vielä ole, onko nainen kiinnostunut vai ei.

Äänestä

Tunteita ei tarvitse tunnustaa yhtenä suurena vuodatuksena. Riittää kysyä, voitaisko nähdä koulun/työn jälkeen. Jos se haluaa, sitten katsellaan ja tunnustellaan, onko molemmilla samat toiveet. Jos ei halua, hymyillään rohkeasti ja sanotaan hänestä jotain mukavaa, josta jää hänelle hyvä mieli, sitten itketään kotona peiton alla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JunnaammePaikallaan kirjoitti:

Tiedän 99% varmasti miehellä, jonka kanssa silloin tällöin tavataan, olevan kovin ihastunut minuun ja olenhan minäkin häneen, mutta miten saisin hänen sanomaan sen? Kumpikin haluaa vaan kumpikaan ei uskalla, on nyt tilanne.
Ja itse en taas kehtaa, kun siellä on aina tuo 1% ettei hän olekaan kiinnostunut. Olisiko mitään kysymystä, tekoa, sanomista, mihin hän voisi vastata niin, että tiedän mitä hän haluaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu