järjestetäänkö uinnista avoimia tapahtumia kuten juoksussa tai hiihdossa? Sellaisia johin kuntoilijat voivat osallistua omaksi ilokseen?
Millainen palkintojenjako noissa on, eli onko mitään "mitalit kaikille" kisoja olemassa? Olisi kiva joskus osallistua..
järjestetäänkö avoimia kisoja
2
165
Vastaukset
Monet seurat pitävät pieniä harjoittelukisoja jäsenilleen, joilla ei ole kilpailulisenssiä. Nämä "karkkikisat" ja vastaavat on tosin yleensä suunnattu lapsille, mutta joskus näissä on ollut kuntouimareitakin mukana. Mikäli paikallisella seuralla on kuntouintiryhmä, voinee sitä kautta kysellä, pääseekö näihin kilpailuihin mukaan. Virallisiin kilpailuihin rekisteröimättömät uimarit eivät saa osallistua, joskin tätä voi kiertää järjestämällä ikään kuin kilpailutauolla kuntosarjan lähdön.
Puhtaasti kuntouimareille suunnattuja kaupunkikilpailuita en muista nähneeni, joskin TUL:n piirin kilpailut, koululaisten kilpailut tai tietyn ammattiryhmän kilpailut, jos näitä järjestetään, vertautuvat virallisten sääntöjen "muihin kilpailuihin" (erotuksena virallisista kilpailuista). Toisaalta, koska näitä kilpailuja ei merkitä liiton kilpailukalenteriin, niin näistä ei saane tietoa muuten, kuin järjestävän tahon kautta.
Poikkeus sääntöön on avovesiuinti eli järvissä tai meressä uitavat kilpailut. Tosin matkat ovat avovesiuinnissa tyypillisesti pitempiä kuin altaassa; viime avovesiuinnin mestaruuskilpailuissa SM-matka oli 3000 metriä, jota ennen uitiin kuntosarjan kilpailut 250 metrin vesijuoksussa sekä 500 ja 1000 metrin uinnissa. (Avovesiuinnin aikoja ei kai tilastoida ollenkaan Suomessa, joten näiden kanssa ei ole niin suurta väliä; joskin viralliselle SM-matkalle vaaditaan tyypillisesti uinti- tai triathlonlisenssi.)- BUMMILLA BUMMI
Mitä turhaan järjestät uintikisoja mee BUMMILLA BUMMI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658