järjestetäänkö avoimia kisoja

uintikoira

järjestetäänkö uinnista avoimia tapahtumia kuten juoksussa tai hiihdossa? Sellaisia johin kuntoilijat voivat osallistua omaksi ilokseen?
Millainen palkintojenjako noissa on, eli onko mitään "mitalit kaikille" kisoja olemassa? Olisi kiva joskus osallistua..

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monet seurat pitävät pieniä harjoittelukisoja jäsenilleen, joilla ei ole kilpailulisenssiä. Nämä "karkkikisat" ja vastaavat on tosin yleensä suunnattu lapsille, mutta joskus näissä on ollut kuntouimareitakin mukana. Mikäli paikallisella seuralla on kuntouintiryhmä, voinee sitä kautta kysellä, pääseekö näihin kilpailuihin mukaan. Virallisiin kilpailuihin rekisteröimättömät uimarit eivät saa osallistua, joskin tätä voi kiertää järjestämällä ikään kuin kilpailutauolla kuntosarjan lähdön.

      Puhtaasti kuntouimareille suunnattuja kaupunkikilpailuita en muista nähneeni, joskin TUL:n piirin kilpailut, koululaisten kilpailut tai tietyn ammattiryhmän kilpailut, jos näitä järjestetään, vertautuvat virallisten sääntöjen "muihin kilpailuihin" (erotuksena virallisista kilpailuista). Toisaalta, koska näitä kilpailuja ei merkitä liiton kilpailukalenteriin, niin näistä ei saane tietoa muuten, kuin järjestävän tahon kautta.

      Poikkeus sääntöön on avovesiuinti eli järvissä tai meressä uitavat kilpailut. Tosin matkat ovat avovesiuinnissa tyypillisesti pitempiä kuin altaassa; viime avovesiuinnin mestaruuskilpailuissa SM-matka oli 3000 metriä, jota ennen uitiin kuntosarjan kilpailut 250 metrin vesijuoksussa sekä 500 ja 1000 metrin uinnissa. (Avovesiuinnin aikoja ei kai tilastoida ollenkaan Suomessa, joten näiden kanssa ei ole niin suurta väliä; joskin viralliselle SM-matkalle vaaditaan tyypillisesti uinti- tai triathlonlisenssi.)

      • BUMMILLA BUMMI

        Mitä turhaan järjestät uintikisoja mee BUMMILLA BUMMI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      344
      4027
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3620
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      6
      2335
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1724
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1678
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      106
      1017
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1000
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      895
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      801
    Aihe