Nimet paperissa

Kauas pois

Ja toukokuussa pitäisi jäädä vuorotteluvapaalle. Puolivuotta 2014 ja puolivuotta 2015.
Mutta mutta, kun on ikänsä tehnyt töitä on vähän tyhjä olo. Jotain tahtoisi tehdä. Jotain ihan muuta kun mitä on tähän saakka tullut tehtyä...vesihommia. Ehkäpä jossain hieman lämpöisemmässä, voisi opetella latinalaisia kieliä? Anniskelu-ja hygieniapassikin olisi, tarvinneeko aurinkorannoilla noita? Palkkaahan ei voi vuorotteluvapaalla saada, mutta asumus, ruoka, juoma ja matkat ehkä. Olisiko ehdotuksia vai haaveilenko turhaa?

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+6

      Kyllä vuorotteluvapaalla saa ansaita palkkaa, sitten saa vain alempaa vuorottelukorvausta. Se lasketaan kuten soviteltu päivärahakin.

      • palkanlaskija

        Mitä varten tähän kommenttiin on laitettu miinuksia kun tämä on ihan faktaa? Jokainen voi googlettaa saman asian.


    • vurovapaalla ollut

      Kokeile vapaa-ehtoistyötä vaikka Afrikkaan diili. Diili sitouttaa, mutta matka ja ylläpito kuuluu sopimukseen.
      Kulut erääntyy maksettavaksi jos irtaantuu diilistä ennen aikojaan.

      Kysele asiaa livenä paikallisesta ulkomaanapu toimipisteestä!

      • far far away

        Onhan tuo tietysti yksi vaihtoehto. Mutta tuo mustan afrikan bole bole meininki hieman rassaa mieltä. Mielellään auttasi sellaisia, jotka yrittävät jatkaa siitä mihin auttajien kanssa on päässyt. Afrikassa on useinmiten törmännyt siihen, että homma tyssää siihen kun auttajat häipyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4098
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      55
      3770
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2334
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      43
      2115
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1895
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1819
    7. 97
      1573
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1563
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      39
      1496
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      51
      1381
    Aihe