Nimet paperissa

Kauas pois

Ja toukokuussa pitäisi jäädä vuorotteluvapaalle. Puolivuotta 2014 ja puolivuotta 2015.
Mutta mutta, kun on ikänsä tehnyt töitä on vähän tyhjä olo. Jotain tahtoisi tehdä. Jotain ihan muuta kun mitä on tähän saakka tullut tehtyä...vesihommia. Ehkäpä jossain hieman lämpöisemmässä, voisi opetella latinalaisia kieliä? Anniskelu-ja hygieniapassikin olisi, tarvinneeko aurinkorannoilla noita? Palkkaahan ei voi vuorotteluvapaalla saada, mutta asumus, ruoka, juoma ja matkat ehkä. Olisiko ehdotuksia vai haaveilenko turhaa?

4

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+6

      Kyllä vuorotteluvapaalla saa ansaita palkkaa, sitten saa vain alempaa vuorottelukorvausta. Se lasketaan kuten soviteltu päivärahakin.

      • palkanlaskija

        Mitä varten tähän kommenttiin on laitettu miinuksia kun tämä on ihan faktaa? Jokainen voi googlettaa saman asian.


    • vurovapaalla ollut

      Kokeile vapaa-ehtoistyötä vaikka Afrikkaan diili. Diili sitouttaa, mutta matka ja ylläpito kuuluu sopimukseen.
      Kulut erääntyy maksettavaksi jos irtaantuu diilistä ennen aikojaan.

      Kysele asiaa livenä paikallisesta ulkomaanapu toimipisteestä!

      • far far away

        Onhan tuo tietysti yksi vaihtoehto. Mutta tuo mustan afrikan bole bole meininki hieman rassaa mieltä. Mielellään auttasi sellaisia, jotka yrittävät jatkaa siitä mihin auttajien kanssa on päässyt. Afrikassa on useinmiten törmännyt siihen, että homma tyssää siihen kun auttajat häipyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5860
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      212
      4833
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      19
      4593
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      53
      3842
    5. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      68
      3767
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3501
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      99
      3436
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      76
      3272
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2991
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2608
    Aihe