Olen 15 vuotias tyttö ja ajattelin aloittaa salilla käymisen ja kovaa teeenaamisen, niin että olisi jotain tavoitteita ja saisi myös näkyviä tuloksia. Kysymys kuuluukin, että voiko 15 vuotiaana saada personal trainerin? googlaamalla en oikein tietoa löytänyt. Olen kuullut myös juttua että siinä olisi 16 vuoden ikäraja. Tietääkö joku? :)
15v tytölle personal trainer?
4
3365
Vastaukset
- winkwink*
www.protrainer.fi laita viestiä. Suomen paras Personal Trainer, joka on valmentanu body fitness/fitnessa, cbb, kehonrakentajia EM-tasolle asti. Mukava mies, vaikka ulkonäkö voi pelottaa nuorta naista. ;) Ota yhteyttä ihmeessä, ei ole mitään ikärajoja. Mulle rakensi erinomaisen ohjelman ja ruokavalion, jolla tulee tulosta paremmin kuin koskaan.
- maalaisjärkeä
Aika huono vihje. Väitätkö tosiaan että 15 vuotias tarvitsee personal trainerin?
- maalaisjärkiLUEvasta
Ainakin salille näyttämään miten liikkeet tehdään oikein ja oikeilla lihaksilla. Apua saa myös ruokavalioon, jos haluaa. Onhan nuorilla valmentajat muissakin lajeissa jo junnusta lähtien. Miksi fitness lajeissa asia olisi toisin? Tämä siis, jos nuoren tähtäimet ovat kilpalavoilla vuosien päästä. On hyvä tehdä asiat oikein alusta lähtien. Luoda hyvät pohjat. Kun tietäisit mitä 500kcal diettejä tuommoiset 15kesäiset pitelee normaalisti. Siihen nähden pari tuhatta kaloria liikkuvalle tytölle tekee hyvää kasvuvaiheessa. Myös hormoonitoiminta toimii ihan eri tavalla. Vai haluatko nähdä jälleen yhden viisitoistakesäisen notkumassa ostarilla vetäen röökiä ja kaljaa riekkuen iltamyöhään, harrastaen irtosuhteita. Ehkä parempi vaihtoehto olisi harkita kilpailu uraa vaikka fitneksessä, jos kerran kiinnostaa. Yleensä nuorena tämmöiset aloitetaan. Sinulle se tuntuu olevan vaikeaa ymmärtää. Pidä vaan tytärtäsi vankina kotona 18v asti.
Personal trainerit ne siellä salillakin neuvoo asiakkaita oli se poika tai tyttö 15v. Kävisit joskus salilla, niin tietäisit. Ihme, kun tälle palstalle tulee kaikenlaisia juntteja.- Luomupronsessa
Miksi ei? Olen naispuolinen PT ja yritän houkutella 13-vuotiasta poikaani salille ja silloin tällöin saankin hänet mukaan.
Liikunta ja terveelliset elämäntavat ovat aina erittäin hyvä vaihtoehto. Kilpaurheilu nuoressa iässä on ihan eri juttu.
Itse aloitin nuorena baletilla ja yleisurheilulla. Nykyisin käyn kuntosalilla ja joogaan. Liikunta kannattaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729