15v tytölle personal trainer?

Training.girl

Olen 15 vuotias tyttö ja ajattelin aloittaa salilla käymisen ja kovaa teeenaamisen, niin että olisi jotain tavoitteita ja saisi myös näkyviä tuloksia. Kysymys kuuluukin, että voiko 15 vuotiaana saada personal trainerin? googlaamalla en oikein tietoa löytänyt. Olen kuullut myös juttua että siinä olisi 16 vuoden ikäraja. Tietääkö joku? :)

4

3339

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • winkwink*

      www.protrainer.fi laita viestiä. Suomen paras Personal Trainer, joka on valmentanu body fitness/fitnessa, cbb, kehonrakentajia EM-tasolle asti. Mukava mies, vaikka ulkonäkö voi pelottaa nuorta naista. ;) Ota yhteyttä ihmeessä, ei ole mitään ikärajoja. Mulle rakensi erinomaisen ohjelman ja ruokavalion, jolla tulee tulosta paremmin kuin koskaan.

    • maalaisjärkeä

      Aika huono vihje. Väitätkö tosiaan että 15 vuotias tarvitsee personal trainerin?

    • maalaisjärkiLUEvasta

      Ainakin salille näyttämään miten liikkeet tehdään oikein ja oikeilla lihaksilla. Apua saa myös ruokavalioon, jos haluaa. Onhan nuorilla valmentajat muissakin lajeissa jo junnusta lähtien. Miksi fitness lajeissa asia olisi toisin? Tämä siis, jos nuoren tähtäimet ovat kilpalavoilla vuosien päästä. On hyvä tehdä asiat oikein alusta lähtien. Luoda hyvät pohjat. Kun tietäisit mitä 500kcal diettejä tuommoiset 15kesäiset pitelee normaalisti. Siihen nähden pari tuhatta kaloria liikkuvalle tytölle tekee hyvää kasvuvaiheessa. Myös hormoonitoiminta toimii ihan eri tavalla. Vai haluatko nähdä jälleen yhden viisitoistakesäisen notkumassa ostarilla vetäen röökiä ja kaljaa riekkuen iltamyöhään, harrastaen irtosuhteita. Ehkä parempi vaihtoehto olisi harkita kilpailu uraa vaikka fitneksessä, jos kerran kiinnostaa. Yleensä nuorena tämmöiset aloitetaan. Sinulle se tuntuu olevan vaikeaa ymmärtää. Pidä vaan tytärtäsi vankina kotona 18v asti.

      Personal trainerit ne siellä salillakin neuvoo asiakkaita oli se poika tai tyttö 15v. Kävisit joskus salilla, niin tietäisit. Ihme, kun tälle palstalle tulee kaikenlaisia juntteja.

      • Luomupronsessa

        Miksi ei? Olen naispuolinen PT ja yritän houkutella 13-vuotiasta poikaani salille ja silloin tällöin saankin hänet mukaan.
        Liikunta ja terveelliset elämäntavat ovat aina erittäin hyvä vaihtoehto. Kilpaurheilu nuoressa iässä on ihan eri juttu.
        Itse aloitin nuorena baletilla ja yleisurheilulla. Nykyisin käyn kuntosalilla ja joogaan. Liikunta kannattaa!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      333
      3953
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3600
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2312
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      975
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe