oon kohta 15 vuotta täyttävä tyttö, ja ajattelin aloittaa yleisurheilun. en ole tällä hetkellä kovin urheilullinen, sillä lopetin jalkapallon vuosi sittem ja kunto on ehtinyt lopahtaa. Onko aloittelijoille omaa ryhmää jossa ei olisi jotain superhyviä? ja en uskalla aloittaa yksin mutta kenelläkään kaverilla ei ole aikaa... saako ryhmästä helposti uusia kavereita ? pelkään että en saisi kavereita ryhmästä.. Ja saako muiden tason nopeasti kiinni, koska en haluaisi olla ryhmän surkein? ://
yleisurheilun aloittaminen
3
497
Vastaukset
- Anna Palaa vaan!
Helpoin vastaus on että aloita! Sit tulee vaikeempi puoli.. Valitettavaa on se et sä luultavasti tuut olemaan ryhmän surkein kun aloitat. En ole koskaan kuullu "aloittelian" ryhmästä, vaan kaikki ovat samassa. Ja jos ajattelet et noilla muilla on suurinpiirtein 8 vuoden enemmän YU harjoitusta takana, niin ymmärrät varmaan et oot jääny vähän jälkeen. Se et oot pelannu jalkapalloa ei valitettavasti auta niin paljoa.. MUTTA kovalla asenteella ja tekemällä harjoitteita kunnolla ja paljon (myöskin kotona) Voit jo vuodessa saada eroa muihin pikkasen kiinni. Ja muista, se riippuu aina miten lahjakas oot. Ja YU:ssa on sen verran paljon lajeja et kaikille ihan varmasti löytyy sopiva. Myös sulle!
Sit noist kaverista. Sehän riippu paljon ryhmästä, ja ihmisistä jotka ovat siinä ryhmässä. Mutta myöskin sinusta itsestäsi. Jos oot muuten hyvä löytämään uusia kavereita, niin kyl sä löydät YU:ssakin. Useimissa seuroissa on sen verran hyvä ryhmähenki et kunhan haluaa, niin ystävystyy melkein sata varmasti.
Elikka ohjeistaisin sinua liittymmään lähimpään YU-seuraan niin nopeasti kuin mahdollista. Nyt kun on talvi tulossa niin on oiva mahdollisuus treenata, niin et voisit osallistua ens kesänä kisoihin. Jokainen uusi YU:ta harrastava on loisto juttu! - hammar
mitä enemmän laitat siihen harrastukseen niin sitä enemmän saat takaskin. Ei kannata hirveesti tuijotella muita, koska jokainen kehittyy omista lähtökodista.. Ainakin mua Yussa motivoi omien rajojen rikkominen ja tavoitteena on saavuttaa se oma henkilökohtanen huippu.
Monissa lajeissa urheilijat on parhaimmillaan 20, niin siinä mielessä ihan SM-menestystäkin voi tulla, jos vaan jaksat treenailla. - hgullugy
kannattaa aloittaa! itseä ei kannata verrata muihin. vaikka olisitkin "huono" alussa, sulla on kyllä mahdollisuudet kehittyä tosi hyväks jos haluat. yu:n voi aloittaa aika myöhään ja silti pääsyä vaikka suomne huipulle, varsinkin jos sulla on urheilutaustaa. kavereita luultavasti saat, mutta tärkeempää on että ite tykkäät sun harrastuksesta ja teet sitä ittees varten eikä siks että saat kavereita (siis jos haluut kehittyy mahollisimman hyväks) joissain seuroissa kyllä saattaa olla myös ns. aloittelijoiden ryhmiä, joissa kaikki on toisilleen vieraita ja luultavasti sellasessa on helpompi tutustuu ihmisiin. yu on hieno laji, suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4126016- 825356
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484394- 523951
- 523739
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1723447Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1103209Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky623202- 432279
- 492205