SIHTI--> Sesonkityö

lappjob

Helou, mulle soitettiin, et voisin päästä tän vuokrafirman kautta tammikuussa 2014 alkavaan duuniin Leville. Tää oli huippu uutinen, koska olen vielä nuori ja vapaa menemään ja pitkään ollut jo unelmana lähtee uusiin maisemiin. Haluisin kuulla mielipiteitä sesonkityöskentelystä? Millaista on ja kannattaako lähteä? (Kannattaako mennä tämän vuokraifrman kautta) :) HJelpa

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sihti hukassa

      En sesonkityöstä tiedä, mutta mulla jäi ainakin huono maku Sihdistä. Hain yhtä paikkaa jossa Sihti oli rekrykonsulttina. Aluksi ottivat hakemukseni perusteella yhteyttä. Tai onko monikkomuoto oikein kun taitaa olla yhden miehen yritys.

      Sitten pari viikkoa tämän jälkeen O-P soittaa ja hengästyneellä äänellä puhelimessa kertoo, että nyt jumalauta on kiire asiakasyrityksellä päästä haastattelemaan että nyt vai heti. Oli kuulemma juuri nyt monta isoa työmaata käynnistymässä ja pitäisi nopeasti saada vahvistusta organisaatiolle. Sovimme heti maanantaiksi tapaamisen, ei siis tämän O-P:n vaan asiakasyrityksen kanssa suoraan.

      Sitten menen asiakasyritykseen, siellä tervehditään iloisesti, tarjotaan pullakahvit ja kehutaan että hyvä kun suoritit tutkintosi normiajassa ja sullahan on hyvät suositukset. Ainoa vaan että ne työmaat mistä oli puhe on vielä neuvotteluasteella. Eli periaatteessa viivan alle ei jäänyt mitään vaan taas jäi maku, että halusivat vain juttuseuraa, aiheena "meidän firma". Ja sanoivat lopuksi että "eihän sulla mitään hengenhätää ole kun töissä olet nytkin.."

      Vielä oudommaksi teki tilanteen se, että asiakasyrityksestä ei enää kuulunut mitään, ei edes sitä "valintamme ei..." -juttua, vaan sama ilmoitus pomppasia muutaman viikon päästä uudelleen Molliin ja jälleen Sihdin kautta samoilla vaatimuksilla.

      Tällaista turhaa juoksutusta jälleen.

      • sihti hukassa

        Korjaus: ei ole yhden miehen yritys mutta käsittääkseni tuo O-P on ns. isäntä talossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      108
      7037
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4178
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      35
      3630
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      397
      1930
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1447
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1438
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      60
      1315
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1068
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      172
      1045
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      990
    Aihe