Vaihtaako vaiko eikö vaihda.

Ottaisko riskin?

Olen pitkään harkinnut alan vaihtoa.

Nykyinen työni on ihan mukavaa, muuta välillä tulee mietittyä, miksi olen vieläkin tätä tekemässä. Suurin osa työstä on pelkkää kassalla tapahtuvaa asiakaspalvelua. Juuri tämä on se, mikä alkaa jo maistua puulta. Enemmän pidän siitä. kun pääsee edes hetkeksi pois kassan äärestä vaikkapa neuvomaan ja opastamaan asiakkaita, tai tekemään jotain muuta työvuoron aikana.

Ala, jota olen harkinnut, on ollut "unelma-ammattini" tavallaan jo lapsesta asti (ei ole poliisin ura). Tämä on myös asiakaspalvelua, mutta kassatyö ei liity siihen mitenkään. Palkkaus ja ja työmääräkin olisi hieman parempi.

Ainoa syy, miksen ole jo vaihtanut alaa, on se, kun olen miettinyt olenko tarpeeksi hyvä kyseiseen työhön. Tämä vaatii enemmän asiakaspalvelutaitoja, ja muita erilaisia ominaisuuksia.

Tietty voisin käydä kokeilemassa uutta työtä, mutta jos se olekaan oikea homma minulle, en välttämättä voi palata edelliseen työhön ainakaan samalla tuntimäärällä, mikä sitten saakin talouteni sekaisin. Nykyisellä tuntimäärälläni harvemmin mikään kaupan alan työ hakee työntekijöitä.

Olen varmaan tuomittu ikuisesti hymyilemään ja myymään asiakkaille samaa tavaraa kassan takana päivästä toiseen. En kuitenkaan halua työttömäksikään, joten en voi antaa syytä antaa minulle potkuja vaikkapa motivaation puutteesta, tai itse irtisanoutua.

2

249

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höplää9

      Anna palaa! aina kun on mahdollisuuksia on myös riskejä tottakai, asiakaspalvelu vaatii tottakai taitoja mutta hyvässä työpaikassa sinua opastetaan ja koulutetaan katso tarkkaan mihin puljuun menet tekemään duunia, myynnin ja asiakaspalvelun oppii kun on valmis tekemään kovasti duunia. Tsemppiä uusiin haasteisiin!!!

      Terv, Myyntimies

      • 2.0TDI

        Samaa olen minäkin harkinnut eli työpaikan vaihtoa. Nyt voisi olla mahdollisuus tarjolla. Onko kokemuksia miltä tuntuu vaihtaa yli nelikymppisenä "varmasta" työpaikasta uuteen? Nykyisessä ollut jo yli kymmenen vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1014
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      872
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      123
      793
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      669
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      51
      650
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    12. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      605
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    16. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      565
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      124
      560
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      558
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      517
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      513
    Aihe