Mitä Vihreät ovat saaneet aikaan hallituksessa tai...

historiansa aikanaan?

Vihreät ilmoittavat tavoitteekseen ilmastonmuutoksen ehkäiseminen, ympäristön suojelu, köyhyyden vähentäminen ja tuloerojen kaventaminen sekä reilumpi työelämä. Myös esimerkiksi maahanmuutto-, koulutus- ja tiedepolitiikan linjaaminen on ollut meille tärkeää.

Nyt kun tämä vaalikausi alkaa olemaan lopuillaan, niin olisi syytä luoda katsaus siihen, mitä Vihreät ovat saaneet aikaan.

-tuloerot ovat kasvaneet ja tulevt kasvamaan jatkossakin.

-köyhyyden vähentäminen. Tämä tarkoittaneen Vihreiden mielestä sitä, että Suomalainen 1200-2000 € kuukadessa tienaava ruokkii Intian, Kiinan........

-estämällä teollisuuden Suomessa, on tehtaat sirtyneet maihin missä ei tunneta sanaa ilmastomuutos, minkä johdosta muutos vaan kiihtyy.

-maahanmuutto! Mihin en viitsi edes kommentoida.

- koulutus- ja tiedepolitiika? Aivopesu ja epäisänmaallinen toiminta koko mittakaavassaan.

Mielestäni Vihreät ovat kuvottavin sakki ikinä Suomen historiassa.

7

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määmy

      Parin miljardin turhan laskun veronmaksajille, tulee ekaks mieleen. Enää en muista mist kaikest. Nää saostuskainot ok.tönöihi tais olla Enestamin ajatelma

      • Vastaavia esimerkkejä on varmasti pilvin pimein. Kyseinen liike tulisi lopettaa heti, ei enää ääniä "festareille kortsut" puolueelle. Vihreiden tehtävä on jarruttaa kaikkea järkevää yhteiskunnallista kehitystä ja kaikilta heiltä löytyy yhteinen piirre.... suvaitsemattomuus eri mieltä olevia kohtaan, luojan kiitos ettei maahamme ole koskaan valittu vihreää presidenttiä.


    • Kyllä minusta kaikki nuo tavoitteet olisivat toteutuneet, mutta kun pahat porvarit ovat torpanneet viherpiiperöiden hyvät aikeet... ;-)

      • Paraskin puhuja, olet käynyt Vihreiden kanssa vaikka minkälaista kauppaa muiden selkien takana, omien etujen ajamiseksi eteen päin.


    • Tampereella Vihreitä sanotaan Kokoomuksen puutarhaosastoksi. Mieleen jäänein saavutus on se, että kouluissa ja kaupungin henkilöstöruokaloissa on pakollinen kasvisruokapäivä. Edes rahalla ei saa liharuokaa..

      • Kokoomuksen voisi kolata talvi lumien kanssa suomenlahteen ja Vihreille voisi Rovio tai joku muu tehdä pelin missä saisivat parantaa maailmaa. RKP:lle peli missä voisivat jahdata pakanoita ja körttiläisä ritareiksi pukeutuneina, sitten pyhinä pakanat ammuttaisiin lingoilla rovioille.


      • modelli kirjoitti:

        Kokoomuksen voisi kolata talvi lumien kanssa suomenlahteen ja Vihreille voisi Rovio tai joku muu tehdä pelin missä saisivat parantaa maailmaa. RKP:lle peli missä voisivat jahdata pakanoita ja körttiläisä ritareiksi pukeutuneina, sitten pyhinä pakanat ammuttaisiin lingoilla rovioille.

        Hyvä idea. Oikeita yhteiskunnallisia yhteisiä asioita voisi hoitaa puolueisiin kuulumattomat normaalijärjellä varustetut tavalliset ihmiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2553
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      237
      1774
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      320
      1425
    4. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      58
      1022
    5. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      64
      979
    6. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      55
      870
    7. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      854
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      37
      796
    9. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      37
      717
    10. Sinulle vain

      Kirjoitan sinulle, koska sydämeni on niin täynnä asioita, joita en ole voinut sanoa ääneen. Tämä ei ole kirje, jossa pyy
      Ikävä
      45
      698
    Aihe