Eronneilta suomalaisilta naisilta kysyisin. Oletteko joutuneet elatusvelvollisiksi ulkomaalaisen miehen suhteen avioeron jälkeen? Meillä avioliitto on kestänyt alle vuoden. Miehen mielestä minä en uhraudu riittävästi hänen vuoksensa (hän tarvitsee rahaa matkaan ja suvulleen) mutta mies on työttömyyskorvauksella. Määrätäänkö minut mahdollisen eron jälkeen maksamaan elatusmaksuja miehelle?
elatusmaksuista
huonovointinen
3217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Korkeasaaren entinen johtaja Ilkka Koivisto joutui aikoinaan maksamaan vaimolleen elatustukea eron jälkeen jonkun aikaa. Perustui vuosikymmenten yhteiseen päätökseen naisen kotirouviudesta.
Mikään edellämainittu ei koske teitä, joten turhaan murehdit.
Anna kenkää vaan rohkeasti tollaselle apinalle, joka kuvittelee että vain sinun on uhrauduttava ja tehtävä töitä suhteen ja hänen eteensä.
Tuskin määrätään ja omaisuutesihan olet turvannut avioehdolla (Suomen lakia noudattavalla), eli ei pääse sitäkään rokottamaan. Mies hoitakoon sukunsa ja matkansa omista varoistaan kuten parhaaksi näkee.