Tätä palstaa lukiessa olen tullut siihen tulokseen, että on hyvä asia, että olen pyöreä nainen. Olen aina löytänyt itselleni sopivan miehen, joka omasta mielestäni on hyvännäköinen ja sosiaaliset taidot ovat hioutuneet. Jos olisin laiha, minua lähestyisivät "normaalisti komeat" eli sellaiset miehet, jotka eivät minun silmää miellytä tai ätminkäiset (jos uskaltaisivat). Sinkkuna ei koskaan ole tarvinnut olla pitkään ennen seuraavaa parisuhdetta. Aiemmat suhteet ovat kaatuneet lähinnä siihen ettemme kuitenkaan loppujen lopuksi ole olleet toisillemme sopivia luonteita, mutta näistäkin eksistä on tullut hyviä ystäviä minulle.
Tätä palstaa lukiessa...
pyöreänpullea
31269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Onpa hyvä, että olet pullukka, niin sinuun ei erehdy vahingossakaan. Taas kerran ulkonäkö toimii varoituksena.
subjektiivista. Ehkä hän luulee itseään pyöreäksi, koska ei näytä photoshopattujen kuvien mukaiselta anorektikon bodylta.
Todennäköisempää on, että hän on höllyväperseinen laarditynnyri, joka luulee olevansa vain "pyöreä", koska Suomessa lihavat naiset kehuvat kieli ruskeana toisiaan ja selittävät olevansa "isokokoisia" tjsp. Kuvioon kuuluu, että normaaleja hoikkia naisia nimitellään anorektikoiksi.
Eihän se ongelma oikeasti olekaan kiinni mistään pyöreydestä tai hoikkuudesta. Ihan jokainen on varmasti nähnyt suhteessa olevia kaiken näköisiä ja kokoisia ihmisiä. Ongelma onkin niillä joille ei kelpaa mikään tai kukaan. Tai haluaa enemmän, kuin mihin on varaa. Niillä jotka arvostelee muita tai itseään liian rajulla kädellä.
Samaan aikaan maailmalla on onnellisia parisuhteellisia lihavia, laihoja, vanhoja, nuoria, rumia, kauniita ja tyhmiä ja neroja jne. Miten kukakin ketäkin haluaa arvostella ja arvottaa. Ongelma on tosiaan aika marginaalisella porukalla, joka ei osaa hellittää jostain pakonomaisesta ajatuksestaan.
Läski puolustaa aina kaltaistaan.
Niinhän sitä voisi luulla, jos ei paremmin tietäisi. En mä laihanakaan puolustellut laihoja ja hylkinyt lihavia. Omaa äitiäni joskus sanoin suuttuessani lihavaksi, niin kun nyt lapsellisen lapsen voi olettaa joskus sanovankin. Mutta kun aikuisetkin on yhtä lapsellisia, täytyy miettiä että miksi.
Siinäpä se onkin. Nainen kuin nainen saa kyllä miehen. Sitähän täällä porataan, kun me miehet emme saa ketään jos on vähänkin ominaisuudet puutteelliset.
Pisti silmiin tuo "vähänkin ominaisuudet puutteelliset" Tuskin ketään karsastetaan vähäisten puutteellisuuksien vuoksi, kyllä ne puutteellisuudet täytyy tosiaan näkyä ja tuntua aika paljon, jotta voi sanoa ettei saa ketään. Yksi puutteellinen ominaisuus ei vielä kenestäkään tee kelpaamatonta. Kysymys yleensä on monionelmaisista.
Nimenomaan asetelma pullukkanaiselle kelpaa oivasti että ympärillä pörrää semikipinöivät ja vakavaa parisuhdetta mankuvat tavisjarmot eikä niinkään panorinkiään laajentavia panoeinoja.
Siis mikä homma naiselle on rasvakudosta vähentää liikunnalla ja ruokatottumuksia hiomalla paremmiksi?
MUTTA mikä homma miehelle on tehdä naamastaan paremmin myyvä parisuhdemarkkinoilla?
Tämä huutava epäkohta on vain Suomen ongelma. Tuhansia miehiä saa tänäkin viikonlopppuna tylyt naamapakit ei-näteiltä naisilta. Missä menee vikaan?
Ap:n p/s-rasistisuus näkyy läpi "ätmit" "ei uskalla" eli siis olet parempi kuin ujo insinööri, mutta huonompi kuin neljää naista tapaileva ytm? ATM ei uskalla lähestyä mitään naista, tavismies vain pullukoita, ja ytm hoikkia muotihottiksia. Näin te naiset ITSE pidätte yllä Tasojärjestelmää johon sitten miehet tippuvat.
Pitkälle ytmille KELPAA ujo siwankassa tavisnainen kumppaniksi, kuten myös minihameinen siideripissis discoyökerhosta MUTTA hänellä on vara valita, kun taas tavikset joutuvat ottamaan mitä saavat.
Älkää naiset hei yliarvioiko itseänne vaikka siellä yökorhossa Maybelineä naama täynnä tilanne onkin suotuisa useimmille naisille.
Sä keskityt nyt siihen, mitä SINÄ haluat.
Mitä nämä naiset haluavat? AP puhui miehen luonteesta.
Eli te olette onkimassa eri vesissä.
Jos olet etsimässä naista, jonka mielestä ulkonäkösi upeus on se no1, niin ilmaise se jotenkin. Ja kerro samalla että naisenkin pitää olla ensin kaunis.
Olkaa rehellisiä. Rohkea mies kuuluttaa sen vaikka baarissa. Pyytää ensin musiikkia hiljaisemmalle ja kertoo toiveensa selkeällä ja kuuluvalla äänellä vaikka pöydällä seisten, niin että kaikki tarvittavat kuulevat sen. Sitten biletys voi taas jatkua. Ja ole selvinpäin jotta osaat tehdä parempia arvioita.
AP.n näkökulma asiaan on ihan yhtä ok, kuin kenen muun tahasa.
Hän toteuttaa, muut haaveilevat .
En ole huonompi kuin neljää naista tapaileva ytm. Minusta sellaiset naisia pyörittävät sliipatut miehet ovat yököttäviä. Esim. Hunkseista yksikään ei "sytytä" ulkonäöllisesti ja sisältäkin ovat mävöjä. Kyllä valitsen sellaisen "tavismiehen" jolla on syvällisyyttä, mahdollisesti pyöreyttä, hintelyyttä tai muuta joka tekee siitä ihmisestä ihmisen. Ja se _minua_ miellyttävä ulkonäkö. On tullut tyttöjen kanssa todettua, että minun miesmaku poikkeaa kovastikin toisten mausta. Ja tuolla treffipalstalla kun joskus pidin hetken profiilia, huomasin, että painotan ihmisessä eri asioita kuin monet. Monille musiikkimaku on "vain musiikkimaku", ei sen tarvitse mennä lähellekään yksiin, mutta itse en sitä ymmärrä. Kuuntelen koko ajan musiikkia ja käyn keikoilla, ja haluan myös seurustelukumppanin sinne mukaan. Musiikkikin voi olla harrastus.
Et ole huonompi kuin menestynyt naisten suosima mies? Tässähän se tuli mukavasti pähkinänkuoressa.
Ei, olen parempi kuin semmoiset nuljaskat. Tiesitkö, että oikeasti aivoillansa ajattelevat ihmiset pitävät sellaisia pinnallisia miehiä JA naisia säälittävinä reppanoina, jotka pönkittävät omaa egoaan pyörittämällä toisia?
Tämän palstan kärkkäimmät kommentoijat ovat oman ja toisen perc:n vankeja. He ajattelevat sitä liikaa ja arvottavat koko elämänsä sen mukaan. Arvot tulevat sieltä, ei yläpäästä eli aivoista tms.
Jos etenee pelkkä prc mielessä, niin mitä he löytävät?
Jos oma ajatusmaailma olisi erilainen, olisivat yhtä/ enemmän kiinnostuneita muistakin asioista, he luultavammin etisivät toisenlaisilla kriteereillä.
Eli mitä nämä palstan täyttävät syytökset kertovat heistä itsestään?
Ja onneks tällä palstalla puhuu vaan muutama onneton yksilö me muutamat ohikulkijat sillon tällön. Tää ei todellakaan edusta mitään suomenkansaa tai sinkkuja yleensä, tää edustaa muutamia yksinäisiä työttömiä joilla ei oo muutakaan tekemistä.
On paljon miehiä jotka lähestyvät ketä tahansa. Ei ulkomuodolla ehkä loppujen lopuksi niin kauheasti ole merkitystä, enemmän miehetkin tuijottavat ikälukemaa jos sen saavat tietoonsa. Kyttäillään että naisen pitää olla vähintään 5 v nuorempi kuin itse on...
Mutta minä laiha en noin vain päädy suhteeseen juurikin sen takia että katson heti alussa ollaanko toisillemme sopivia luonteita. Harvan kanssa semmoista koen, enkä näe mitään syytä ryhtyä suhteeseen. Kiusaamaan toisiaan molemminpuolin turhautuneena kun alkaa aina vain enemmän rassata että toinen ei ole täysin samalla aallonpituudella. Kaikki pitää vääntää rautalangasta toiselle ja mitään yhteistä ei ole. Mikä suhde se sellainen on?
Niin, aluksi se monesti tuntuu, että luonteet sopivat yksiin, mutta jossain vaiheessa on monesti mennyt niin, että on parempi pysyä ystävinä ja lopettaa seurustelu. En ole kertaakaan ollut suhteessa niin, ettei toinen ole samalla aaltopituudella, sen huomaa heti ja tapailu loppuu siihen.
Olen suht normi painoinen ja mua ei lähesty ketään naisia. Jos itse lähestyn niin naiset pelästyy naamaani.
Pieni pyöreys on vain ja ainoastaan hyvä asia, se pitää kaikki ne pinnallisimmat tapaukset loitolla kuten esim.mies32 tyyppiset tapaukset. Näille miehille täällä on naisen ikä ja ulkonäkö sekä seksi tärkeimpiä asioita, todellisista tunteista näillä ei ole aavistustakaan vaikka niin ehkä itse luulisivatkin.
Kaikki vanhenee, ulkokuori rapistuu, iho veltostuu jne. himo hiipuu, kauneus on katoavaista mutta rakkaus on pysyvää(jos sellaisen löytää).
Mikäs todellinen tunne se on sarjaseurustelijalla? Tämän takia paras pysyä pullukoista erossa: heidät itsetuntonsa ei kestä yksinäisyyttä ja siksi ottavat ensimmäisen siedettävän miehen syövereihinsä. Lopputuloksena tietysti ero. Kauniilla naisella on varaa valita tarkemmin, joten jos pääsee suhteeseen sellaisen kanssa, kestää se todennäköisemmin. Sitäpaitsi kauneus tasoittaa luonnevikojakin: kauniilla kasvoilla vihakaan ei näytä niin pahalta, että tekisi mieli karata.
Mies32 on itsekin ylipainoinen, bmi 26. Ei luulisi olevan paljon varaa arvostella muita.
En minäkään mitä tahansa miestä kelpuuta, vain sellaisen jonka kanssa synkkaa ja joka on minusta silmää miellyttävä. Itsekään kun en ole pinnallinen, tuskin olisin laihanakaan, niin pinnalliset ohittaisin silloinkin heti.
Niin, sinunlaisellasi sarjasuhteilijalla se todellinen tunne on varmastikin hakusessa, sitähän nimenomaan tarkoitin.
Olet niin ruma sisältä että on vaikea uskoa sinun saavan yhtään ketään oikeasti tunteellista ja aitoa naista. Ihan varmasti saat sarjasuhteiluun tottuneen samanmoisen peiliin kyttääjän ja perberin reenaajan jolle rakennekynnen katkeaminen on lähes maailmanloppu.
Pyöreälle naiselle ei kelpaa pyöreä mies. Ap lla on varmaan normi painoine mies joka on joku laiska työtön juoppo jota ap hoitaa, tekee ruokaa ja siivoaa.
Koskaan en ole juopon kanssa seurustellut, työttömän kylläkin, muttei se minusta mikään vika ihmisessä ole, jos olosuhteiden pakosta on työttömänä. Itsekin olen ollut. En hoida miestä, enkä passaa. Yhdessä hoidetaan parisuhteessa kotihommat ja kyllä, minulle kelpaa pyöreä mies, kunhan ollaan muuten samalla aaltopituudella ja ulkonäkö on "minun tyyppiä".
Onhan Adelekin lihava.
Mitä sitten? Onhan Stephen Hawkinginkin ruma.
Adele kompensoi lihavuuttaan kasvojensa kauneudella ja kiistämättömällä musiikillisella lahjakkuudellaan.
Stephen Hawking taas on suuren luokan älykkötutkija.
Molemmat ovat myös kuuluisia, mikä kompensoi kaikkia mahdollisia puutteita suuressa määrin.
Totta..
Tunnen automaattista inhoa, jos näen hoikan suomalaisen naisen. Se on jonnekkin syvälle alitajuntaan piirtynyt vastareaktio vuosien aika kertyneestä kokemuksesta. Ulkomaalaisten hoikkien ja pyöreäköjen suomalaisten kohdalla näin ei tapahdu, heidän kohdalla näen naisen, ihmisen jolle voi jutella, flirttailla, jne.
Suurin puute on puute kyvyssä rakastaa. Jos se asia on kunnossa, ei ulkonäkö- ja muut "puutteet" tunnu missään. :)
Olet aika naivi.