Au pairina Brysselissä?

kultakutri

Olisko täällä ketään, joka on tällä hetkellä Brysselissä au pairina tai on ollut siellä aikaisemmin? Mitä piditte kaupungista? Osasitteko ranskaa tai saksaa kaupunkiin mennessänne?

Minulla on mahdollisuus tulla ensi tammikuusta alkaen Brysseliin au pairiks suomalaiseen perheeseen, mutta nyt mietin, olisiko kaupunki oikea valinta minulle. Ranskaa en ole koskaan opiskellut, eikä englannin osaaminenkaan ole vahvaa. Lapsista sen sijaan on paljon kokemusta, ja suomalaisessa perheessä ei onneksi kielimuuria ole.. :)

Ja niin, sekin kiinnostais, että kuinka suurelta kaupungilta Brysseli on tuntunut? Onko siellä teidän mielestänne turvallista liikkua?

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarppiskarkkis

      Itse oon asunut Brysselissä neljä vuotta ja käyn siellä edelleen aika tiheästi kun isä asuu siellä.
      Itse sanoisin että jos ei ranskaa osaa niin kyllä englantia ainakin sujuvasti pitäis osata. Tosin jos on suomalainen perhe niin eihän siinä sit mitään. Ainahan sitä ranskaa oppii sit paikan päällä:)

      Kaupunki mun mielestä on tosi kiva, eihän mikää erityisen siisti ole mutta kaupunki kun kaupunki. Kyllä se suomen kaupungit voittaa. Junilla pääsee helposti kaikkialle, itse meen aina hollannissa käymään ja ei oo mitenkää kallistakaan.
      Turvallisesta nyt en tiiä mitä sanoa, sehän on euroopan kaupunki ja paljon epäturvallisempi kuin suomen kaupungit mutta pitää tietää missä liikkua ja milloin. Ei se niin kummiskaan oo, että joka kerta kun astut kotoo ulos niin joku kidnappais.
      Pitää unohtaa suomalainen epäkohteliasuus kun sinne menee ja hymyillä aina vastaantulevalle mummolle ja sanoo sit päivää ja iltaakin vielä:)

    • miiruska

      Itse olin au pairina brysselissä vuoden verran ja tykkäsin todella paljon! Bryssel toisinaan sai aikaan mulle viha-rakkaussuhteen mutta lähinnä sen keskeneräisyyden ja harmauden vuoksi. Ei mitään suurempaa syytä siis. Tosin se taisi tuntua vain siellä ollessa sillä nyt sinne on ihan hirveä ikävä. Junalla pääsee mutkattomasti Belgian muihin kaupunkeihin joihin suosittelen ehdottomasti tekemään reissuja, ihan erilaisia kuin Bryssel :)

      En osannut ranskaa enkä varsinkaan saksaa lähtiessäni. En kyllä voi sanoa että osaan nytkään mutta sen voin kyllä sanoa että englannilla pärjää :) Kaikki eivät vain välttämättä osaa/ymmärrä/halua puhua englantia mutta tilanteista selviää kyllä. Ja niinkuin jo sanottu niin kyllä siellä sitä ranskaa oppii, ei paniikkia sen suhteen.

      Aluksi musta tuntui että en tule ikinä oppimaan niitä bussireittejä, trami- saati metrolinjoista puhumattakaan.. mutta yllättävän nopeasti ne oikeasti oppii!! Kaupunkiin pääsee siis sisälle nopeasti eikä tunnu isolta yhtään,Belgiahan on pinta-alaltaan hyvin pieni maa :)

      Itse koin paikan turvalliseksi enkä ole kuullut muiltakaan mitään tarinoita mitä olisi tapahtunut. Ainoastaan Brussels Nord-alue (Gare du nord/noordstadion) on hämärää aluetta ja siellä oloa/kulkua kannattaa välttää varsinkin iltaisin. Jostain kuulin että ilta 9 jälkeen ei suositella sinne menoa. Oma kokemus sieltä on juuri sellainen että kodittomat sekä humalaiset riitelivät/tappelivat ja niitä siellä pyöriikin paljon.

      Ehdottomasti suosittelen Brysseliin lähtöä, onnea au pair vuoteen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe