+5kg viikossa?

Avuton ja läski

Onko mahdollista, että paino nousee n. 5kg yhdessä viikossa, vaikka onkin jo alkanut syömään ns. kevyemmin ja liikkumaan? Tarvitsisi muutenkin tuota painoa pudottaa aika reilusti (painon nouseminen minulle johtui/johtuu masennuslääkkeistä, mutta tuntuu masentavan ainoastaan enemmän tuollaisten syöminen kun itsestä tulee täysi possu). Olisko jotain neuvoja mistään suunnilta miten painoa voisi pudottaa nopeasti mutta suht. terveellisesti ja onko tuo painon nouseminen minulla mahdollista (tuo 5kg).

1

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti

      Painon lisääntyminen ja lihominen eli rasvasolujen kasvaminen ovat kaksi eri asiaa. Paino voi vaihdella jopa päivän sisällä riippuen siitä, mitä mahassa ja suolessa on ja miten paljon kudoksissa on nestettä. Esimerkiksi suolainen ateria kerää nestettä. Viikosda ei voi lihoa viittä kiloa.

      Etenkin digitaaliset vaa'at voivat olla epätarkkoja. Vaikka nouset vaa'alle kolme kertaa perä jälkeen, jokainen tulos voi olla erilainen. Kun punniset itsesi, tee se alasti aamulla ennen aamiaista eikä useammin kuin kerran viikossa. Vaakaa parempi laihtumisen mittari on mittanauha, jolla mittaat vyötärön (ja halutessa muitakin mittoja).

      Nopeasti ei laihtua terveellisesti eikä nopeasti pudotettu paino ole pysyvä. Ainoa järkevä keino laihtua on muuttaa ruokailu- ja elintapoja terveellisemmäksi ja niin, että kulutus on suurempi kuin kalorien saanti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe