Jari Hedmanin pälätys

...joka syntynyt...

Miten selostaja voi rakastaa omaa ääntään niin paljon, että pälättää vuodesta toiseen samat fraasit (ja kielivirheet) väärään aikaan? Pitäisi suunsa kiinni edes alkuarvonnan aikana, että katsoja voisi seurata sitä ja kuulla arvonnan voittajan valinnan. Mutta ei. Hedman selittää sadannen kerran, mitä vaihtoehtoja arvonnan voittajalla on.

Pälätys ei hellitä edes pelin ollessa käynnissä. Yksi ja sama pelaaja on kuulemma "härkä", "gladiaattori" ja "matador". (!) Ei siis suomeksi matadori, vaan matador. Hän pelaa "arkivihollistaan" vastaan. Ei arkkivihollistaan vastaan. Sunnuntaisin pelaajat eivät siis olekaan vihollisia. :o)

Rafael Nadalin valmentaja on sadannen kerran kuultuna kuulemma "ankl touni" englantilaisittain, mutta kaikkien muiden Rafael Nadalin sukulaisten nimet Hedman lausuu espanjalaisittain.

Pelaajat menevät kuulemma "jaloistaan alas". He siis mahtuvat valtaviin jalkoihinsa, ja jalat jäävät kai ilmaan roikkumaan, kun pelaajat lähtevät niistä alas?

Tuomari kuulemma "tulee Ruotsinmaalta", vaikka hän istuu jo tukevasti tuolissaan ja on siis tullut paikalle jo päiviä aikaisemmin turnauksen alkaessa.

Jari Hedman tietää hyvin paljon tenniksestä, mutta osaa huonosti suomea ja vielä huonommin hän osaa pitää suunsa kiinni ja antaa katsojille rauhan seurata peliä. Heikki Hedman oli eri maata, mutta alkoi viimeisinä selostusvuosinaan sekoilla turhan usein pistelaskuissaan. Vanhuus ei tule yksin.

10

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jarkkiK

      En ees ole kovin varma miten paljon Jari Hedman tenniksestä tietää. Juttujen perusteella ei kovinkaan paljon, koska sieltä toistuvat vain ja ainoastaan samat jutut. Erittäin kulunut ja huono selostaja. Heikki puhui myös aivan liikaa, mutta Jari on sietämätön.

    • D-luokan pelaaja

      Joo seurasin c-morelta ATP-lontoon finaaleja ja kyllä meni lopullisesti hermot Hedmanin selostukseen. Välillä ihan hyvää juttua, mutta suurimmaksi osaksi ei.

      Esim. jos pelaaja voittaa yhden pisteen vaikkapa vastustajan virheestä, on hän täysin tulessa. Jos taas häviää seuraavan vastustajan voittolyöntiin, pelaa hän 1 pisteen jälkeen huonosti. Tuon tasoista juttua. Ei ammattillista osaamista mielestäni pätkääkään. Tai sitten hän vaan ei osaa muuttaa tietouttaan selostuksen muotoon. Kyllä on muutenkin suomessa harvassa hyvät tennis-selostajat. Muistaakseni ainakin Eurosportilla oli ihan asiallisia kavereita.

      Katsoin finaalin sitten netistä streamilla SkySportsin kautta ja selostus alkoi kuulostamaan siltä miltä sen pitäisikin. Englanniksi tosin. Positiivisena yllätyksenä oli muuten Boris Becker myös kommentoimassa. Todella mielenkiintoisia ja asiallisia pointteja vanhalta huippupelaajalta :D

      • urpo1

        Kertoisitko tarkemmin kuinka SkySportin kautta katsominen onnistuu?


    • Herääkö porukat sunn

      Piruako valitatte ;) laittaa pelistä ääni pois ja kuunnelkaa vaikka Jääkärien marssia ;)

      Tennisseuraa sunnuntaiaamuihin

      http://tennisvalmentaja-tampere.blogspot.com

      Haasteotteluita / tennisopastusta ihan miten vaan ;)

      • ootko idiootti?

        Oletko vähän idiootti? Vai että pitäis telkka laittaa mutelle? No sit ei kuulu pallon ääniä kun pallo kolahtaa mailaan, ja se on yks osa sitä matsia! Niiden pitää kuulua, sen sijaan EI Hedmanin ääntä!


    • Illumon

      Neuvo on uskomattoman typerä ja lapsellinen. Kentän äänet kuuluvat matsiin, ne rommiapullot eivät.

    • Hedman helvetistä

      Joo, samaa mieltä. Arvatkaa vaan v*tuttaako juuri kun on menossa tuo ATP Indian Wells ja sitä yrittää seurata niin herra Hedman pälättää AINA kun on palloralli menossa! Tai ei nyt ihan aina mut melkein kuitenkin. Mä ainakin haluan seurata sitä peliä pallon kolahduksineen enkä kuunnella jotain ärsyttävää Hedmania!

    • Mat Emaatikko

      Tänään ilmeni, ettei Jari Hedman osaa matematiikkaakaan: "Nadalin voittoprosentti massalla on 935. Se on aivan mieletön luku!"

      Olen samaa mieltä. Ei yli sadan menevissä voittoprosenteissa todellakaan ole mitään mieltä.

    • kyllästynyt

      Hedmanille varnasti maksetaan sanojen mukaan ja hiljaaolosta ei makseta. TV:stä ottelun näkeminen voisi hämmästyttää Hedmania, jos hän joskus katsoisi sitä ja oivaltaisi, että siellähän on kuvia siitä ottelusta eikä niinku radiossa vain ääntä.

    • Riittää jo!

      Ensi maanantaina suomen kielen rääkkääminen taas alkaa: "Tarvetuloa seuraamaan maailman KUULUISAMPAA tennisturnausta."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe