isyysvapaasta

rautahaarniska

Mietin jo ensi kesää, vauva syntyy kesäkuussa, jolloin minulla on onneksi kesäloma. Ajattelin pitää isyysvapaan 18 pv siihen päälle. Onko isyysvapaan ajankohta pelkkä ilmoitusasia? Varsinkin jos sen tekee ohjeiden mukaisesti vähintään 2kk ennen ajankohtaa.

Työpaikassani on jo nyt kyselty ensi kesän kesälomien vapaaehtoisia siirtoja syksymmälle, työvoimapulan takia. Olen kuullut että isyysvapaita on yksioikoisesti työnantajan toimesta annettu pitää ainoastaan kesäkauden ulkopuolella. Eli kesän isyysvapaisiin ei ole suostuttu.

En ole vielä viitsinyt kysellä, koska kesään on pitkä aika. Joskus maaliskuun lopulla pitää varmaan laittaa anomusta työnantajalle. Meidän firmassa se on nimenomaan anomus, johon pitää saada leima, nimmari, yms, jotta vapaan saa pitää. Vasta sitten voi lähettää Kelalle sen kelan paperin isyysvapaasta. Pelkään vain että mulle sanotaan että pidä isyysvapaa loka-marraskuussa, ja siirrä mieluummin kesälomasikin vapaaehtoisesti syyskuulle. Ja paina kesäkuumalla hikihatussa töitä, äläkä laiskottele. Se on tämän työpaikan tapa.

Miten on, onko se ilmoitusasia? Vai onko työnantajalla direktio-oikeus? Pitää sen saan, se on aivan varma, mutta entä ajankohta? Onko ajankohta vain toive, ja todellisuus sitten toista. Varsinkin jos on yrityksen tuotannollistaloudelliset raskauttavat syyt kyseessä? Onko työnantajalla pakotusoikeus?

1

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konsulentti

      Isyysvapaa on ilmoitusasia. Ajankohta on oikeus valita itse, kun noudattaa isyysvapaaseen liittyviä säädöksiä (Työsopimuslaki 4 luku 1 §, 3a §). Palkallisuus, sikäli kuin sitä on, on sovittu oman alan työehtosopimuksessa. Isyysvapaan ilmoittaminen onkin aina syytä tehdä kirjallisesti, joten firman lomake on vain hyvä juttu.

      Tilanteessasi voi olla se hankaluus, että työnantaja päättää vuosiloman ajankohda ja se pitää ilmoittaa kuukautta ennen ja sinun taas isyysvapaasi 2 kk ennen, jolloin vuosilomasi ajankohta voi olla muu kuin toivot, mutta isyysvapaan ajan päätät itse. Kannattanee vähän neuvotella esimiehen kanssa.

      Lue isyysvapaasta http://d1aq5jbsszuf44.cloudfront.net/materials/Perhevapaaopas_a84b.pdf. Jos olet tullut liittyneeksi ammattiliittoon, niin voit kysellä lisätietoja luottamusieheltä tai liitosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe