Mikä kumma teitä naisia kiihottaa univormuissa? Onko se niin peittävä, että sormet suorastaan syyhyävät päästä tutkimaan sen sisältöä vai mikä niissä kiinnostaa? Itse univormussakin joskus olleena tämä kiinnostaa kyllä. Löytyihän omakin kulta vähän niinkuin sen ansiosta... Itse asiassa aika paljonkin taisi vaikuttaa? Tiedä häntä. Jos vastauksia tähän saisi, niin se hyvä oisi.
Univormuista
28
3881
Vastaukset
- sanna
lentäjän univormu- tumma, hyvin leikattu puku saa miehen kun miehen näyttämään komealta
poliisin univormu- samoin, ihan ok näköiset vaatteet viestii turvallisesta, oikeudenmukaisesta ja kunnollisesta luonteesta (vaikka toki näin ei välttämättä ole)
palomiehen univormu - yleensä palomiehillä on suht kova kunto, miehekäs olemus, rohkea luonne jne..
stuertin univormu - ei henkilökohtaisesti juuri sytytä, lähinnä tulee mieleen melko naismainen mies.- Mää
Jaa miksikö? No, palomies ruikkii heti kun letkuun kosketaan mutta poliisi pamputtaa pitkään ja osaa myös pidättää...
*heh* - hih
Mää kirjoitti:
Jaa miksikö? No, palomies ruikkii heti kun letkuun kosketaan mutta poliisi pamputtaa pitkään ja osaa myös pidättää...
*heh*hih, hih:)
- hmmm
Mää kirjoitti:
Jaa miksikö? No, palomies ruikkii heti kun letkuun kosketaan mutta poliisi pamputtaa pitkään ja osaa myös pidättää...
*heh*Ne poliisit kun ovat niin "fiksujakin"
- tuomas1976
Mää kirjoitti:
Jaa miksikö? No, palomies ruikkii heti kun letkuun kosketaan mutta poliisi pamputtaa pitkään ja osaa myös pidättää...
*heh*Tarjolla olisi treenatun vartalon omaava poliisi "pidättämään".
- Miura
kunnioitusta? Formupukuisen oletetaan olevan trimmissä, urhea, terve, suojelukykyinen, upseeri ja herrasmies, uljas ja prinssityyppiä.
Kyllä täytyy myöntää että jäi kahvikuppi puolitiehen kun lentokapteeniryhmä tuli kahville ollessaan koulutuspäivillä...- Hanna
Näin hyvin en olisi itsekään osannut asiaa kiteyttää!!
- merimies
antaa kantajalleen, mikäli pukua kantaa oikein ja pitää sen kuosissaan, leiman kuulumisesta tiettyyn tunnettuun ja kunnialliseen järjestyneeseen organisaatioon.
On mm. tutkittu, että kun lentokone alkaa laskeutuessaan lähestymislennon ja henkilökunta pukeutuu tummiin virka-asuihinsa, lentopelkoakin kärsivät henkilöt, muista puhumattakaan, rauhoittuvat. Samat havainnot on tehty tapaturma-autojen miehistöjen suhteen, kun sairasauto tulee paikalle loukkaantuneen luokse. Elintoiminnot rauhoittuvat silloin selvästi. Näistä on mitattua tietoa olemassa asiaa tutkineilla. Ja ainakin osasyynä siihen on tunnettu virka-asu. - ex-upseeri
Täytyy sanoa naiset on helvetin tyhmiä, ne varmaan onanoittee kun näkee uniformun.
- mielipide
Sama logiikka pätee myös miehiin, ollaanko kaikki helvetin tyhmiä. Kyllä kuule miehetkin aloittaa sen vonkaamisen ylimmältä tasolta (tarkoittaa hyvännäköistä), jos tulee pakit, siirtyy seuraavaan jne. Näin toimitaan ravintolassa, vai oletko nähnyt, että joku alottaisi siitä 60 mummusta, joka on eksynyt väärään paikkaan. Naisillakin on silmää miehisyydelle ja hyvin istuva formu on mukavaa katseltavaa, usein nämä formukaverit eivät ole hikisiä, öriseviä, jussipaitaisia läskejä.
- Linda
...mun mielestä miehet näyttää vaan niin hyvältä uniformuissa. Kyllä sitä aina vähän kauemmin katsoo jos näkee uniformullisen miehen ja jos on vielä komea.....
Mä olen huomannu että mulle toimii parhaiten poliisin ja vartioiden uniformut. ;)
Yritän olla tuijottamatta tai vilkuilematta luulevat vielä että oon pöllimässä jotain tai muuten vaan laittomissa puuhissa....- Hanna
... jos ne luuliskin sun olevan jossain hämäräpuuhissa ja tulis tarkastelemaan vähän lähempää... =)
- Tuhmis
Napit on kivoja.............. ;)
- Janna
Yksinkertaista vastausta ei ole olemassa. Yksi vaikuttavat tekijä varmasti on naisten tarve tuntea, että heistä pidetään huolta. Ja esim. poliisit ja palomiehet on koulutettu pitämään ihmisistä huolta...
Täytyy myöntää, että minäkin kuulun siihen joukkoon, joiden mielestä 'univormuinen' mies on melkein vastustamaton. =) En osaa sitä itse sen kummemmin erotella, minusta he vain näyttävät todella komeilta.- Kaarina
Piti ihan vaihtaa vakavamielisempi
nimimerkki toiseen että uskalsin tunnustaa
kuuluvani myös univormuista pitävään joukkoon. Se nolottaa melkein, koska mitään järjellistä syytä houkuttavuuteen ei ole. Ehkä puku symboloi jotain?
Seksuaalisestä pitämisestä puhuen, tuntuu naisena houkuttelevalta saada virkapukunsa mukaisesti ehkä muodollisesti käyttäytyvä pehmenemään (tai aikanaan kovenemaan) edessäni. Mutta ei se niin paljon houkuta, että miestäni ikinä pettäisin tai että hänen pitäisi hankkia asu ilokseni :) - pää sekaisin
Niin se vaan on et kyllä mies uniformussa saa lämpenemään.. mut ei mikä tahansa uniformu; vartijat,palomiehet ja poliisit on ne huomiota herättävimmät! Kyllä voin ihan hyvin myöntää et mulle on lähes mahdottomuus olla kattomatta perään, kun ohi kävelee nuori hyvännäköinen treenannut poliisi tai ed.m. Hyvä perse ja upeesti treenattu kroppa uniformussa on (yhtä poikkeusta lukuun ottamatta) parasta mitä miehet voi olla !
- Emma
Univormut vaan on puoleensavetäviä, varsinkin poliisien ja palomiesten. Syitä nyt on monia, ne tuo turvallisuuden tunnetta, kertoo vastuusta ja toisten auttamisesta mutta myös siitä, että ne sisältävät usein hemmetin hyvän vartalon... Univormupukuisilla on myös hyvä ryhti ja he ovat miehekkäitä!! (toisin kun jotkut diblomi-insinööri nahjukset, yök).
- Voi kun tietäisitte
En tiedä muuta, ku et kukaan täällä olevista naisista ei
tiedä tahi ei oo koskaan ees nähneet poliisin univormua.
Ja sotkevat haalarin eli virka asun ja univormun keskenään.
Ylipäätään univormu näyttää naisen mielestä olevan villapaita
ja raksahousut. Jos niissä on x firman logo.
Sen verran olen perehtynyt naisiin,
että heidän fantasiansa ovat hieman eri tasolla kuin monen miehen...
ja mielikuvitus ja hyväuskoisuus myös.
Kuten täällä jo joku sanoikin naivistisesti univormun
kantaja on "kunniakas". Tosin jos tietäisivät paremmin,
eivätkä miettisi alapäällä tajuaisivat, että varastavat ja lyövät yhtä
tehokaasti tai paremmin kuin kuka tahansa ketale.
Yhtä paljon huvittaa muut naisten asettaman kriteerit kuten:
-pituus
-kroppa
-kalju
-tauoinnit
-ja erillaiset suomi aiheiset korut.
Minua kiihottaa miehessä lähinnä se, että millainen hän on
ja ennekaikkea kun etsin miestä vaikuttaa minuun se,
että joudun mahdollisesti olemaan hänen kanssaan loppuelämäni.
Mikä on aina default asetus päässä, joten otan kyllä vähän
tarkemmin kuin jonkun poken tai muun pikkumunaisen hintin.
Ja jottei kenelekkään käy epäselväksi itselläni on univormu!
En ole täysin suomalainen vaikka sitä mielestäni hyvin vedänkin.
Olen mies, mutta pidän miehistä.. eli suomen kansankielellä
homoseksuaali. - Surkuhupaisaa
Sinua siis huvittaa se, että naiset asettavat miehille kriteerejä kuten pituus, kroppa, hiustyyli ja koristelut. Omat kriteerisi miehille ovat sitten seuraavat:
- millainen mies on (täh?)
- ei saa olla poke
- ei saa olla pikkumunainen hintti.
Ajatuksesi ovat aika kehnossa järjestyksessä. Ajattelepa siis uudelleen. - Toisinkin päin
Ihan samaa voisi kysyä miehiltä. Minä olen työssäni esiintynyt monenlaisissa työhön kuuluvissa vaatteissa, myös univormussa. Omissa vaatteissani olen saanut olla ihan rauhassa, mutta kun virkapuku on yllä, joutuu sietämään kuolaamista, käpälöintiä, perässäjuoksemista ja kummallisia ehdotuksia, ihan kuin siellä puvun sisällä ei olisi ihmistä ollenkaan vaan jonkinlainen kone tai lelu. Mikä kumma niissä siis miehiä kiihottaa?
- po yr0 +
No,
sama toimii myös miehiin.
Miksi miehiä kiihottaa sairaanhoitajat ja lentoemännät?
Tai miksi ranskalaisen sisäkön "uniformu" on yksi tilatuimmista/ostetuimmista asusteista erotiikkapuodeissa? - Ainavirallisetpäällä
En sitte tiedä mikä on mussa on vikana mut kaikkein kiihottavin univormu on mielestäni partiolaisilla. Itsekkin monta vuotta partiolaisena ollessani voin sanoa että kyl se on kaikista kuumin univormu. Ja enne kui joku sanoo minua pedofiiliksi niin ihan oman ikäisistäni puhun eli 17-19 vuotiaista. Saisivat partiolaiset mielestäni rohkeemmi ja useemmi käyttää partiounivormua.
- Seriina
Ei kai siinä muu vaikuta kuin se, että se viestii miehen ammatista ja sitämyöten siitä, että tämä mies on vastuullinen ja vakavasti otettava. Ylipäänsä naiset pitää miehistä, jotka OSAA jotain. Ja univormu kertoo sen heti.
Työttömällä luuserilla voi olla vaikka miten hieno siviilipuku päällä, mutta se ei kerro yhtään mitään. Mutta kun sekin luuseri menee töihin ja vetää vaikka sen työhaalarin ylleen, status nousee samantien muutaman pykälän. Mikä tahansa ammattimiehen asu miehen päällä antaa nimenomaan sitä arvolatausta. Se kertoo työnteosta ja jotenkin vain niin kuin siihen sitoutumisesta ja se on aina miehessä plussaa.
Nuo poliisin, vartijan ja palomiehen kamppeet kertoo tietenkin myös jonkinlaisesta turvallisuudesta, joten ei ole ihme jos naiset pitää.
No sanotaan vaikka että sirkuspellen asu ei ehkä herätä intohimoja. Eli on poikkeuksiakin.
Ja olen kuullut ja lukenut, että miehet vastaavasti pitää naisista, joilla myös on työasu tai peräti univormu.
Naiset pitää muutenkin miehistä, joilla on erityistaitoja, siksi esim. muusikot on suosittuja. Ei tarvitse siis olla mitään työasua, riittää kun on se instrumentti. Viulukoteloa tai haitarilaatikkoa kantava mies saa aina naisilta huomioivia katseita, niin se vaan menee. - Vaikeaasanoa
En oikeastaan tiedä, jostain syystä kiihottavat kovasti.. Ehkä johtuu jotenkin siitä että mies vaikuttaa univormussa jotenkin miehekkään vahvalta? En osaa avata tätä oikein, mutta joku siinä on!
- CuriousPink
Maskuliinisuus
- fdfr
Virkapuku (palomies, poliisi) herättää luottamusta. Yleensä näihin ammatteihin hakee kuitenkin tietynlaiset ihmiset ja nämä ammatit koetaan turvallisiksi.
Samoin koetaan vartija, vaikka kyseiselle alalle ei mitään seulaa olekaan. Turvallisuuspuolella työskentely vain koetaan turvalliseksi asiaksi ja tällaisen miehen kanssa on turvallinen olla.
Upseerit, kapteenit yms. ovat - kuten ylempänä oli sanottu - puettu yleensä siistiin, suoraan pukuun joka on leikattu vielä hyvin. Hyvä puku tekee miehestä aina komeamman näköisen ja tällaista vaatetta työkseen käyttävät saavat sitten nauttia siitä edusta.
Stuerttia tai kokkia en itse tajua, kaiketi siinä se siisti pukeutuminen ilmenee kanssa?
Lääkäri aiheuttaa kanssa sitä samaa turvallisuuden tunnetta, sekä olettamusta, että mies on fiksu.
Kyseessä niin lähinnä olettamus ja ammattiin liitettävä stigma. - crux
Vaikka en nainen olekaan, niin luulen silti että univormuissa kiehtoo persoonallisuuden häivyttäminen viran ja puvun taakse ja sen myötä myös heikkouksien häivyttäminen. Naiset pitävät yleisesti ottaen miehistä ja univormupukuinen on enemmän mies ja vähemmän joku tietty ihminen huolineen ja murheineen.
- puvutnam
täältä löytyy yks joka tykkää uniformuista. Yleensä naiset tykkää siitä miten laittautuneita ne ihmiset on ja miehisiä. Usein se myäs liitetään hyviin herrasmies tapoihin tai BDSM tyyliseen alistamiseen joka osaa kiihottaa kun saa esim. olla amiraalin höykytettävänä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan603368Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282970- 1212366
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281452- 111396
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131088- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13812