Nainen katsoo koulutusta, mies ulkonäköä..

"Helsinkiläisnaiset ovat paremmin koulutettuja kuin samassa kaupungissa asuvat miehet.

Korkea-asteen tutkinnon suorittaneissa on naisenemmistö: 53 prosentilla naisista on korkea-asteen tutkinto, miehistä 41 prosentilla, kertoo Helsingin kaupungin tietokeskuksen tuore julkaisu."

http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/helsinkilaisnaiset_hakkaavat_miehet_koulutuksessa/

Valittelevat naiset että PK-seudun miestarjonta parisuhdemarkkinoilla on huonoa..

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/ongelma-parisuhdemarkkinoilla--nainen-katsoo-koulutusta--mies-ulkonakoa/1929672
37642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

No miksette sitten kouluttaudu? Helpompaa se on kuin muuttua kauniiksi.

Kuten Soinikin sanoi, se on miehelle kova paikka jos vaimo tienaa enemmän.

Äänestä
  • miehellä riitä korkeakoulutukseen. Jos amiksen naurettavat lukuaineet tuottavat vaikeuksia, on ihan turha haaveilla AMK-koulutuksesta.

    Äänestä

  • Äly ei monella kirjoitti:

    miehellä riitä korkeakoulutukseen. Jos amiksen naurettavat lukuaineet tuottavat vaikeuksia, on ihan turha haaveilla AMK-koulutuksesta.

    Ammattikorkeakoulu ei ole mikään oikea korkeakoulu.

    Äänestä

  • Äly ei monella kirjoitti:

    miehellä riitä korkeakoulutukseen. Jos amiksen naurettavat lukuaineet tuottavat vaikeuksia, on ihan turha haaveilla AMK-koulutuksesta.

    Sekä oman kokemuksen perusteella, että tutkimusten perusteella naiset katsovat miehessä eniten komeaa ulkonäköä. Onko sitä niin vaikea ymmärtää?

    Äänestä

  • bljkfdnlbfdmm fg kirjoitti:

    Sekä oman kokemuksen perusteella, että tutkimusten perusteella naiset katsovat miehessä eniten komeaa ulkonäköä. Onko sitä niin vaikea ymmärtää?

    Ei ollenkaan. Jokainen katsoo ensin ulkonäköä, sukupuolesta riippumatta.

    Äänestä

  • Noh noh kirjoitti:

    Ammattikorkeakoulu ei ole mikään oikea korkeakoulu.

    Ei se ole mikään vääräkään korkeakoulu. Opisto mikä opisto.

    Äänestä

  • Paljon helpompaahan naisen on olla kouluttautumatta.

    Äänestä

  • kouluttaudun parhaillaan, mutta töitä en silti aio tehdä. Painukoot kullankaivaja akat vaan vittuun.

    Äänestä

  • Korjataan vielä kirjoitti:

    Ei se ole mikään vääräkään korkeakoulu. Opisto mikä opisto.

    Mistähän syystä AMK-tutkinto on sulle noin kova pala? Seuraavaksi kai väität, ettei ole edes opisto, kun ei ammattikorkeakouluja ole olemassakaan.

    Äänestä

Tämä koskeen vain markkina-arvonsa jo menettäite kurppia jotka peräänkuuluttavat miehen koulutusta.

Kuumimmat YT-naiset eli 13-19v neitsyet arvostavat miehen ulkonäköä. Rahaa tarvitsee olla korkeintaan sen verran, että auton bensoihin riittää rahaa.

Äänestä
  • Ei se ulkonäkö aina riitä. Minun ulkonäköäni on kehunut moni 13-19 vuotias neitsyt, mutta silti minulla on poikuus tallella. Kyllä miehen persoonalla on vähintään yhtä paljon merkitystä kuin ulkonäöllä, yleensä jopa enemmänkin.

    Ehkä minunkin pitäisi alkaa olemaan jännäpoika ja kaatamaan Vodkamartineja ja kaahaamaan Aston Martineja.

    Äänestä

  • UPDATE_10232436 kirjoitti:

    Ei se ulkonäkö aina riitä. Minun ulkonäköäni on kehunut moni 13-19 vuotias neitsyt, mutta silti minulla on poikuus tallella. Kyllä miehen persoonalla on vähintään yhtä paljon merkitystä kuin ulkonäöllä, yleensä jopa enemmänkin.

    Ehkä minunkin pitäisi alkaa olemaan jännäpoika ja kaatamaan Vodkamartineja ja kaahaamaan Aston Martineja.

    No opettele ja kaada se neitsyt (mielellään täysikäinen) ja pääse omastasi, niin loppuu tuo itku!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • kurppakaunokainen kirjoitti:

    No opettele ja kaada se neitsyt (mielellään täysikäinen) ja pääse omastasi, niin loppuu tuo itku!!!!!!!!!!!!!!!!

    No sehän tässä on tavoitteena.

    Äänestä

Pelkällä korkeakoulututkinnolla ei ole naisille mitään merkitystä. Ja miksi olisikaan? Melko helppoahan sellaisen suorittaminen aikoinaan oli.

Äänestä

Suomessa on muutenkin liikaa liian koulutettua porukkaa.

Äänestä

Itse olen kyllä tarkka koulutuksen suhteen, löytyy nykyään niin paljon humpuukialoja korkeakouluista. Sen vuoksi monet ovatkin joutuneet toteamaan, ettei korkeakoulututkinto takaa vielä mitään älykkyyden suhteen. Teknistieteelliset/luonnontieteelliset alat takaavat nyt edes jotakin älykkyyden suhteen, mutta tässäkin on oltava tarkkana. Ne kolme ydinalaa, eli matematiikka - fysiikka - tietotekniikka ovat ne tärkeimmät. Mielellään useampia tutkintoja olisi oltava.

Toki ulkonäkö on myös tärkeä, mutta se olisi saatava samassa paketissa.

Äänestä
  • Tutkintohan nyt ei takaa vielä yhtään mitään. Kuka tahansa koulutettu apina pystyy sellaisia suorittamaan. Täytyy olla tieteellisesti merkittäviä artikkeleita tunnetuissa kansainvälisissä julkaisuissa.

    Äänestä

  • (f) kirjoitti:

    Tutkintohan nyt ei takaa vielä yhtään mitään. Kuka tahansa koulutettu apina pystyy sellaisia suorittamaan. Täytyy olla tieteellisesti merkittäviä artikkeleita tunnetuissa kansainvälisissä julkaisuissa.

    No ei tuokaan ihan toimi. Jos pitäisi olla vielä jotakin tieteellisesti merkittäviä artikkeleita julkaistuna, niin aika vähäiseksi jää tarjonta, ja lisäksi tuollaiset ovat todennäköisesti vanhoja kurppia jo.

    Nämä huippututkijat käyttävät lisäksi melko hulvattoman paljon aikaa opiskeluihin ja muuhun, yksikin opiskelukavereistani käytti jo opiskeluaikanaan noin 12-16 tuntia päivässä opiskeluun, ja on nyt sitten varmaan tuollainen huippututkija, mitä olen katsellut hänen julkaisujaan. Ei tuollaisilla ole paljon aikaa muuhun, olkoon sitten mies tai nainen.

    Äänestä

Tuskin koulutettu nainen hakee jotain A sosiaalista ähkivää apinaa kumppanikseen, joka ei pysty pätemään muuten kuin narisemalla kaikesta.

Kouluttamattomia varten on vain näitä ns. alemman luokan kansalaisia. Niiden kanssa sitten tehdään kaiken ryyppäämisen ja tappelun ohella muksuja, joilla ei ole pienintäkään toivetta viettää normaalia elämää !!!

Äänestä

Olenhan minäkin alemman luokan kansalainen ja yritän silti epätoivoisesti etsiä normaalia koulutettua miestä itselleni !!!

Äänestä

Minun itsetuntoni katosi siihen kun en löytänyt normaalikoulutuksen saanutta poikaa itselleni. Nyt elän perhehelvetissä kusipään kanssa !

Äänestä

Kuten palstalla onkin hyvin tiedetty, miehelle ei riitä suorittaa korkea-asteen tutkintoa (puhutaan kai ylemmästä korkeakoulututkinnosta, eli filosofian maisterista ja vastaavista? Eli meistä joiden ei kannata haaveilla kuin siitä että joku nainen aina välillä erehtyy hymyilemään ohimennen), sillä korkeakoulutetut naiset vaativat vielä korkeampaa koulutsta, eli vähintään (useamman alan) tohtoria. Itse asiassa vaatimukset ovat niin korkeat, että ne menevät asteikon ympäri, ja palaavat kouluttamattomiin miehiin, joilta edellytetään vain loppututkintoa Elämän Kovasta Korkea Koulusta. Maakunnissa lisäksi vaaditaan Auto Koulun ja Miesten Koulun - eli armeijan - läpäisy.

Äänestä
  • Naisilla on aika huono itsetunto yleensä. Monet menevät lukkoon kun saavat tietää, että olen väitellyt (mää olen nyt vaan tämmönen, mun vahvuudet on enemmän tuolla tunneälyn puolella, sä taidat olla jonkin sortin älykkö).

    Rennointa seuraa yleensä löytää niistä jotka ovat itsekin väitelleet, vaikka on sielläkin niitä joilla leikkaa hitaasti.

    Äänestä

  • Parhaiten menee elämän koulun rehtoreilla.

    Äänestä

  • PhD kirjoitti:

    Naisilla on aika huono itsetunto yleensä. Monet menevät lukkoon kun saavat tietää, että olen väitellyt (mää olen nyt vaan tämmönen, mun vahvuudet on enemmän tuolla tunneälyn puolella, sä taidat olla jonkin sortin älykkö).

    Rennointa seuraa yleensä löytää niistä jotka ovat itsekin väitelleet, vaikka on sielläkin niitä joilla leikkaa hitaasti.

    Naiset ei tykkää väitellä suhteessa. Säikähtävät, kun kuulevat, että olet väittelijä.

    Äänestä

Minua alkaa aina haukotuttaa kun naisten koulutuksesta kohkataan. Pahimmat kohkaajat ovat naiset itse. Jo aikojen alusta keisarit ja hallitsijat ovat valinneet naisensa - miljoonien mahdollisten joukosta - ei älyn vaan ulkonäön ja lempeän ja mukavan luonteen perusteella.

Feminismi on osaltaan ollut vaikuttamassa siihen etteivät naiset enää kykene hyväksymään tätä faktaa. Mutta mikäs siinä, tytöt ja naiset ovat vapaita pingottamaan koulussa 9,8 keskiarvon ja sen jälkeen pingottamaan tohtorin tutkinnon itselleen huomatakseen 30 vuotiaina että nämä ponnistelut todellisuudessa laskivatkin markkiarvoa. Menestyvät miehet ottavat rennomman ja kivannäköisen naisen puolisokseen ja pingottajatytöt päätyvät vääntämään väitöskirjoja toisensa perään naisten tutkimuksen alalta.

Äänestä

Itse olisin pärjännyt varmasti hyvinkin yliopistossa, mutta kustumusammatti oli ammattikoulun puolella. Ei se koulutustaso aina kerro kaikkea älykkyydestä. Mieluummin valitsen amiksen käyneen, sosiaalisesti älykkään miehen, jota kiinnostaa vapaa-ajalla lukea ja oppia uutta, kuin paskantärkeän maisterin.

Äänestä

En jaksa lukea noita juttuja, mutta mikäli tiivistit ne omissa kommenteissasi, niin oma kommenttini on seuraava.
Jos valitsee kumppanin a) koulutksen tai b) ulkonäön perusteella, niin tarvinneeko ihmetellä, miksi avioliitot päätyvät niin usein eroon? Jokainen tehköön miten lystää, mutta itselleni onni ei ole tietyn koulutuksen omaava kumppani tai parisuhde ylipäänsä ehdolla millä hyvänsä.

Äänestä

Mitä nuorempi nainen on, sitä puhtaampi ja kauniimpi hän on.

Äänestä

Mitä nuorempi mies on, sitä ihanampi on.duunari ah.

Äänestä

on yleensä psykopaatti.

Äänestä

Mietin vain että jos 53/41% on korkeakoulutettuja niin kuka tekee kaikki työt. Tarvitaanko oikeasti noin suurta määrää korkeakoulutettuja mihinkään. Väitän että ei, puolet tuosta riittäisi, sekin olisi ehkä liikaa ja lopuille vain se hitsauskolvi tai verenpainemittari kouraan. Mitä tulee koulutukseen parisuhdemarkkinoilla, olen huomannut että yleensä riittää että jonkinlainen koulutus ja työpaikka on, eikä aina haittaa vaikka ei olisikaan. Toki jotkut ovat vaativia ja he sitten usein jäävätkin yksin.

Äänestä
  • Naiset ei halua korkeasti koulutettua

    Äänestä

  • Ja osan ei tarviis tehdä mitään, koska ihmiset korvataan koneilla kokoajan tehokkaammin. 40% ihmisistä vois olla hyvin tekemätti mitään ja hyvä että silti riittää töitä lopuillekkaan.

    Äänestä

  • 8+14 kirjoitti:

    Ja osan ei tarviis tehdä mitään, koska ihmiset korvataan koneilla kokoajan tehokkaammin. 40% ihmisistä vois olla hyvin tekemätti mitään ja hyvä että silti riittää töitä lopuillekkaan.

    Naisia kaivataan aina aikuisviihde- ja seksityöaloilla.

    Äänestä

Mitähän helvetin merkitystä sillä koulutuksella on rakkaudessa. Mua ei itteeni kiinnosta pätkääkään tienaaks nainen mua enemmän vai ei. En tietenkään elätiks halua.

Ja tuosta ulkonäöstä niin mainitsin jossain topickissa jo aiemmin että mua ei oo vaikea miellyttää sillä osastolla.

Äänestä

Eli tutkimukset osoittavat että miehet ovat hieman pinnallisempia kuin naiset koska katsovat kumppaniehdokkaissa pinnallisinta ominaisuutta: ulkonäköä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jämä-äijä kirjoitti:

"Helsinkiläisnaiset ovat paremmin koulutettuja kuin samassa kaupungissa asuvat miehet.

Korkea-asteen tutkinnon suorittaneissa on naisenemmistö: 53 prosentilla naisista on korkea-asteen tutkinto, miehistä 41 prosentilla, kertoo Helsingin kaupungin tietokeskuksen tuore julkaisu."

http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/helsinkilaisnaiset_hakkaavat_miehet_koulutuksessa/

Valittelevat naiset että PK-seudun miestarjonta parisuhdemarkkinoilla on huonoa..

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/ongelma-parisuhdemarkkinoilla--nainen-katsoo-koulutusta--mies-ulkonakoa/1929672

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu