Kutsu syömään

Miten miehet suhtautuisitte, että jos nainen ehdottaa treffejä ravintolaan ja sitten syötyänne vaatii että hän maksaa koko laskun? Mitä ajatuksia herättäisi?

Entäs tilanne jossa nainen kutsuisi teidät kotiinsa syömään ja sitten syötyänne esittäisi kauppalaskun ja vaatisi puolet rahoista?
14296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kyllä minun kohdallani yksi treffikumppanimiehistäni katsoi sopivaksi, että illallistaessamme hänen kotonaan maksan puolet illalliseen kuluneista ruokatarvikkeista. Ja maksoinkin. Eri asia tietty jos ensin itse koti-illallista ehdottaa ja alkaa itse samalla vaatia tarvikkeiden maksua (olivat sukupuolet kummin päin hyvänsä), itsehän tuossa tapauksessa ehdotin tuota illallista joten sen takia saman tien tarjouduinkin maksamaan puolet ruoka-aineksista.

Äänestä
  • En kyllä kehtaisi ikinä pyytää rahaa tekemästäni kotiruuasta. Jotenkin ravitolaillallisen maksaminen puoliksi tuntuu luonnollisemmalta, en oikein osaa sanoa miksi.

    Äänestä

  • No ohho kirjoitti:

    En kyllä kehtaisi ikinä pyytää rahaa tekemästäni kotiruuasta. Jotenkin ravitolaillallisen maksaminen puoliksi tuntuu luonnollisemmalta, en oikein osaa sanoa miksi.

    No se oli oikeastaan meidän kahden puoliksi tekemää ruokaa eikä pelkästään hänen tekemäänsä. En tarkoita että ruuanlaitto olisi vaivalloista, koska satun tykkäämään kokkailusta ja tarjouduin siksi auttamaan sen teossa. Vaan lähinnä korjatakseni sen että yhdessä kokkailtiinkin, samaan tyyliin kuin tehtiin se puolitus kulujen kanssa.

    Äänestä

  • .................... kirjoitti:

    No se oli oikeastaan meidän kahden puoliksi tekemää ruokaa eikä pelkästään hänen tekemäänsä. En tarkoita että ruuanlaitto olisi vaivalloista, koska satun tykkäämään kokkailusta ja tarjouduin siksi auttamaan sen teossa. Vaan lähinnä korjatakseni sen että yhdessä kokkailtiinkin, samaan tyyliin kuin tehtiin se puolitus kulujen kanssa.

    Tuo tarinasi on mielestäni kaikin puolin eria asia kuin se mitä aloituksessa ymmärtääkseni haettiin takaa.

    Äänestä

Ajattelisin, että tuossa taas joku höpsykkä yrittää todistella maailmalle jotakin. En jatkaisi tapailua neuroottisten sekopäiden kanssa.

Äänestä

Pitäisin tuota vähintäänkin kohtuullisena varsinkin jos siinä ruokailun ohessa nainen paljastuu käytetyksi ja olisi tuhlannut aikaani. Seksiseuraksi tietysti kelpaa käytettykkin lutka.

Äänestä

No kun tiedät vastauksen, niin enpä jaksa vastata, vaikka ei se tässä tämän kirjoittamista rankempaa olisikaan ollut.

Äänestä
  • En kyllä tiedä, on täällä niin outoa porukkaa.

    Äänestä

Jos kotiin pyytää syömään niin en varmana maksa laskua vaikka nainen pyytää. Vähän idioottimaista toimintaa ja kertoo kyllä naisen luonteesta paljon. Raflassa voin maksaa laskun ja jos nainen haluaa maksaa niin ihan sama mulle.

Äänestä

Entäs jos mies tulee kaukaa, eikä saa yöpaikkaa ja joutuu viinipäissään lähtemään taksilla, niin kuka korvaa?

Äänestä

Siinäpähän sitten maksaisi, mutta ei maksaisi toista kertaa.

Jos kysyttäisiin puolia rahoista kotona tehdystä ruuasta maksaisin toki, mutta aika oudon kuvan nainen siinä itsestään antaisi. Iskis sellaiset fiilikset, että epäsuoaan epäillään rahan perässä olijaksi.

Äänestä

Jos ruoka ja seura kelpaisi ehdottaisin tuon sijaan että tarjoan ensi viikolla ruuan puolestani.

Äänestä

"... nainen ehdottaa treffejä...", "... nainen kutsuisi teidät kotiinsa syömään..."

Nuo kuulostaa jo niin utopistisilta, etten osaa edes kuvitella kuvaamiasi tilanteita.

Äänestä

Molemmissa tapauksissa aluksi vähän varmaan ihmettelisin.

Mutta ensimmäisessä tapauksessa ihmettelisin kyseistä yllätystä positiivisessa mielessä.
Sanoisin ehkä että kyllä minä voin itsekin maksaa, mutta jos hän vaatisi niin toki antaisin hänen kustantaa aterian.

Toisessa tapauksessa ihmettelisin ehkä vähän negatiivisessa mielessä, että ei kai sitä yleensä vaadita laskua siitä että kutsuu kotiinsa syömään.
Mutta sitten yrittäisin vain ymmärtää että ehkä änellä on huono rahatilanne tai jotain. Ja olisin kuitenkin kiitollinen siitä että hän näki vaivaa ruoanlaiton eteen ja toki maksaisin oman osuuteni. Se on jo itsessään niin äärettömän harvinaista että joku nainen kutsuu kotiinsa syömään, että vaikea siinä on hirveän pettynyt olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaihteeksi kirjoitti:

Miten miehet suhtautuisitte, että jos nainen ehdottaa treffejä ravintolaan ja sitten syötyänne vaatii että hän maksaa koko laskun? Mitä ajatuksia herättäisi?

Entäs tilanne jossa nainen kutsuisi teidät kotiinsa syömään ja sitten syötyänne esittäisi kauppalaskun ja vaatisi puolet rahoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu