Mentäisiinkö ihan

Romanttista

vanhanaikaisesti treffeille niinkuin nuorina? Vaikkapa elokuviin ja istuttaisiin käsikädessä pimeässä, vain me kaksi. Ja sitten kotiin pizzalaatikot kainalossa syömään kynttilänvalosssa, vain me kaksi.

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No jopas kuulostaa ihanan romanttiselta :D

      Mitä mieltä olette ylipäätään treffeistä leffassa? Minusta se sopii hyvin siihen, kun ollaan jo muutaman kerran nähty, mutta ei välttämättä ekoille treffeille. Tuntuu jotenkin oudolta istua siinä pari tuntia lähellä toista mutta ei voi kuitenkaan puhua mitään... Kun tunteet jo hieman roihuavat, on asia jo eri.

      Ihania treffejä kaikille,

      Heli E-kontakti.fistä

      • Olisiko sitten parempi viettää treffejä vaivautuneessa hiljaisuudessa jossain kahvilassa? Leffan jälkeen olisi ainakin jotan puheenaihetta.

        Ensimmäiset treffini olivat elokuvateatterissa ja pääsin kuitenkin vielä kaksille treffeille niiden jälkeen, joten eivät varmaan olleet se huonoin treffipaikka.


    • 20+3

      En lähtisi ensimmäisille treffeille elokuviin mutta olen kyllä tehnyt niin, että olen ilmoittanut miehelle, että olen menossa katsomaan sitä-ja-sitä-leffaa tiettyyn näytökseen, ja hän saa liittyä seuraan.

      Miten se sitten eroaa treffeistä? Treffeille pitää löytää elokuva, josta molemmat pitävät (ja silti lopullisen valinnan tehnyt miettii koko ajan mielessään, että olikohan tämä tuon toisen mielestä huono valinta). Treffeillä toinen saattaa pohtia, pitäisikö hänen myös maksaa liput kun kerran on sopinut treffit leffateatteriin. Treffeillä ollaan tietoisia siitä, että nyt ollaan treffeillä ja istutaan vierekkäin ja se voi luoda paineita jonkinlaiseen aloitteen tekemiseen. Treffeillä on automaattisesti oletus, että leffan jälkeen jatketaan yhdessä jonnekin.

      Kun menen joka tapauksessa yksin katsomaan jonkun minua kiinnostavan elokuvan niin se, jos mies liittyy mukaani, on täysin hänen oma valintansa enkä ole tippaakaan vastuullinen siitä tykkääkö hän elokuvasta vai ei; on itsestään selvää, että kumpikin ostaa omat lippunsa; vierekkäin istumiseen ei liity mitään paineita koska molemmat ovat paikalla vain elokuvan takia; jatkoille ei tarvitse lähteä koska paikalle tultiin vain elokuvan takia.

      Tällaiset tapaamiset eivät ole johtaneet mihinkään mutta eipä ole 90 % niistäkään tapaamisista, jotka on sovittu nimenomaan treffeiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      158
      5462
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3283
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      254
      3208
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2698
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1844
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1625
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1586
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1447
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe