10v ensimmäisestä eroakirkosta.fi-erosta

Jori Mäntysalo

Jaaha, se on sitten vähän niinkuin merkkipäivä. Huomenna palvelun virallisesta avauspäivästä tulee kuluneeksi kymmenen vuotta. Mutta ellen väärin muista, va-liiton sisällä tieto palvelusta kerrottiin päivää aiemmin. Ja kun viikko avauksesta tuli ensimmäinen postin lasku, oli sen mukaan joku ehtinyt erota jo 20.11.

Emme siis tiedä kuka oli ensimmäinen eroaja. Vahvasti epäilen kyseessä olleen jonkun va-liiton jäsenen sukulaisen tai sopivasti sinä päivänä kylässä olleen kaverin tms.

13

164

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17 + 2

      Jiiihaaaaa!

      Ja kohta on 400 000 kasassa ja kirkko vaikeroi.

      Onkohan jossain grafiikkaa missä tahdissa, esim. kukin 50 000/100 000 on syntynyt?

    • hyvältä näyttää

      Keskimäärin on vuodessa eronnut 38 300 ihmistä kirkossa. Kun saadaan vielä pari 50 000 eron vuotta, niin saadaan keskiarvo nousemaan 40 000 päälle.

    • 12 + 11

      Onneksi tämä "rojekti" ei ole vain eroamista van tärkeää on myös saada viattomien lasten pakkoliittämiset laskemaan, ja siinä trendi näyttää mukavalta: viimeisen 5 vuoden aikana luku on laskenut 84% -> 75,3%!!!

      Tuskinpa seuraavat 5 vuotta on kirkon kannalta mukavempia.

    • Tietoa missä?

      Ja päivä tuli sitten tänään: Tiedote asiasta on missä?

      Olisi voinut vaikka laittaa pienen ulkoasun päivityksen sivustoon tai edes etusivulle jotain mainintaa asiasta...

    • Kunnen sitä tiedä

      Kuinkahan pitäisi toimi, jos haluaa erota kirkosta ja liittyä samalla sivariin. Tai jos muuttaakin mielensä ja haluaa erota sivarista ja liittyä kirkkoon. Onko joku kaavake, jolla nuo vaihdokset hoituvat samalla kertaa?

      • ömhh

        Miten sivari tai intti liittyy mitenkään kirkkoon?


      • helppo erota
        ömhh kirjoitti:

        Miten sivari tai intti liittyy mitenkään kirkkoon?

        Kysyjä ilmeisesti tarkoitti siviilirekisteriä, jota ei ole enää olemassakaan, kun jo yli 40 vuotta kaikki kansalaiset ovat kuuluneet väestörekisteriin.

        Kirkolla on jäsenistään oma rekisteri, kuten muillakin yhdistyksillä.

        Kirkosta erotaan liittymättä mihinkään.


      • avulias

      • johan oli...

        No jaa. Anteeksi vaan mutta eipä paljon huonommin olisi voinut asiasta tiedottaa. Lähes vuorokausi myöhässä ja tiedotekin sitten ei vaan osunut oikein asian ytimeen.

        No, parempi onni seuraavalla kerralla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2052
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      640
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      603
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      480
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      472
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      470
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      460
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      433
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      427
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      414
    Aihe