AVI:n työsuojelun toiminta

Tietääkö kukaan, onko määrätty mitään määräaikaa sille milloin tarkastuskertomus on annettava tapauksen käsittelyyn ottamisen jälkeen? Tai , kun sanotaan,että työsuojeluviranomaiset valvovat työnantajan toimintaa, niin miten pitkän ajan kuluttua toimintaohjeen antamisen jälkeen täytyisi valvonnan tapahtua?
4144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Löytyisikö tietoa, kuinka kauan AVI saa käsitellä häirintä ilmoituksia? Kauanko AVI saa ´viivytellä´ ja siten osallistua työrikoksen vanhentamiseen?
Kauanko saa poliisi tutkia (tai olla tutkimatta), syyttäjä pohdiskella ym. sëllaisilla keinoilla vaikuttaa työrikosasian vanhentamiseen?

Olen kuullut, että ko. viranomaiset ovat kovasti kiireisiä, mutta ei kai sillä perusteella saa rikokset vanhentua ja siten jäädä käsittelemättä? Missä on uhrin oikeusturva? Kuka valvoo ko. viranomaisten toimintaa (ja resursseja, mikäli siitä on kyse)? Miten valvonta tapahtuu käytännössä?

Tietoa ja ajatuksia? Kiitos!

Äänestä

Työntekijän terveydelle haittaa tai vaaraa aiheuttavat, sekä syrjintää koskevat asiat ovat perustuslain 21 §:n tarkoittamia oikeuksia ja velvollisuuksia koskevia asioita eli hallintoasioita. Nuo Käkriäisen linkittämät valvontaohjeet eivät turvaa pääsyä tuomioistuimeen oikeuksia ja velvollisuuksia koskevissa asioissa, ja ovat siksi perustuslain vastaisia, eikä niitä perustuslain 107 §:n mukaan saa soveltaa tuomioistuimessa tai muussa viranomaisessa.

Työsuojelun valvontalain 3.2 §:n mukaan työsuojeluviranomaisen valvontatoimintaan sovelletaan mm. hallintolakia, jollei jäljempänä toisin säädetä. Valvontalaissa ei ole säännöstä hallintoasian käsittelystä. Siitä seuraa, että kun kyseessä on hallintoasia työsuojeluviranomaisen pitää antaa asiassa hallintolain nojalla perusteltu päätös, josta voi valittaa. Sitä edellyttää erityisesti PL 21 §:n oikeusturvapäätös. Pääsy tuomioistuimeen oikeuksia ja velvollisuuksia koskevissa asioissa on myös Euroopan ihmisoikeussopimuksen turvaama ihmisoikeus.

Karu totuus työsuojeluviranomaisen pitkään jatkuneesta käytännöstä on se, että se ei turvaa asiakkaittensa perus- ja ihmisoikeuksia. Ja kaikkein karmeinta on se, että juuri tuo lainvastainen menettely – hallintoasian ratkaiseminen tarkastuskertomuksella – takaa sen, että siitä ei voi valittaa ja se voi jatkua edelleen.

Äänestä

veturi,
miten pitäisi suhtauta semmoiseen, että pomo on huomannut aikoja sitten, että työntekijä on väsynyt, mutta ei puutu asiaan ja lopulta työntekijä väsyy niin, että joutuu jäämään sairaslomalle? Eikös työnantajalla kuitenkin ole velvollisuus huolehtia työntekijöidensä terveydestä? Miten ottaa asia esille?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jooseppi kirjoitti:

Tietääkö kukaan, onko määrätty mitään määräaikaa sille milloin tarkastuskertomus on annettava tapauksen käsittelyyn ottamisen jälkeen? Tai , kun sanotaan,että työsuojeluviranomaiset valvovat työnantajan toimintaa, niin miten pitkän ajan kuluttua toimintaohjeen antamisen jälkeen täytyisi valvonnan tapahtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu