Vai ollaanko liian kateellisia?
Aletaanko listaamaan Kemijärveläisiä tuotteita ja palveluita mitä olisi helppo hankkia. Ihan tavallisia jokapäiväisiä asioita joilla joku hankkii leipänsä, pysyy työssä kiinni ja maksaa veronsa yhteiseen kassaan? Mielestäni on päivänselvää ettei mikään eikä kukaan tule Kemijärveä tästä kurjuuden suosta nostamaan, kokeillaanko itse?
Huomenna voisin ostaa kaupasta vaikkapa niitä paikallisia nauriita, vieläköhän niitä saa?
Paikallisen leipomon leipääkin löytynee. Ja jälkkäriksi vaikka leipäjuustoa.
Lettinikin leikkuutan paikallisella yrittäjällä, ikkunat pesetän myös paikallisella kotisiivoojalla.
Mitä muuta on? Onko täällä ns. alkutuotantoa? Poroa, lammasta, nauriita, juustoja, vieläkö joku viljelee ohraa ja leipoo rieskaa? Kertokaa.
Aletaanko listaamaan Kemijärveläisiä tuotteita ja palveluita mitä olisi helppo hankkia. Ihan tavallisia jokapäiväisiä asioita joilla joku hankkii leipänsä, pysyy työssä kiinni ja maksaa veronsa yhteiseen kassaan? Mielestäni on päivänselvää ettei mikään eikä kukaan tule Kemijärveä tästä kurjuuden suosta nostamaan, kokeillaanko itse?
Huomenna voisin ostaa kaupasta vaikkapa niitä paikallisia nauriita, vieläköhän niitä saa?
Paikallisen leipomon leipääkin löytynee. Ja jälkkäriksi vaikka leipäjuustoa.
Lettinikin leikkuutan paikallisella yrittäjällä, ikkunat pesetän myös paikallisella kotisiivoojalla.
Mitä muuta on? Onko täällä ns. alkutuotantoa? Poroa, lammasta, nauriita, juustoja, vieläkö joku viljelee ohraa ja leipoo rieskaa? Kertokaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Pitäisköhän myös ensin työlloistää paikkakuntalainen, kuin naapurikuntalainen.... mm opetajissa aika paljon sellaisia
Sehän se oliski, mutta taitaa joku laki pakottaa ottamaan virkaan pätevimmän ja kokeneimman eikä paikkakuntalaista joka jättäisi veroeuronsa omaan kuntaan ja ehkä jopa perheineen jäisi pysyvästi kun ei ole pakko lähteä työn perään :/
Mutta laille emme noin vain voi mitään, tuetaanko silti sitä paikallista työtä mitä pystytään?
vai tuleekohan meille kateus??
Näillä tuloilla on pakko katsoa mistä ostaa. Ei ole varaa maksaa paikallisille hintoja joita pyytävät. Aivan järjetöntä hinnoittelua tai sitten myydään ei oota.
Opettajan paikat taitaa mennä muilla avuilla kun pätevyyden ja kokemuksen mukaan. Tiedän useita Kemijärven opettajia, päteviä, jotka eivät ole saaneet täältä töitä kun muualta kulkeva on sen vienyt. Ja pätevät ovat muuttaneet muualle töihin.
hyväesmerkki on Hilkka J...ei kelvannut aikanaan Aikkarin johtajaopettajaksi, vaan paikanää vei opettajakokemusta omaamaton. Nykyään HJ taitaa olla kasvatustieteen tohtori ja Rovaniemen ammattikorkeakoulun arvostettu yliopettaja.
Mulla on paskat tulot, silti on varaa edes joskus ostaa jotain pientä paikallista, ei kaikkea, eihän täältä kaikkea edes saa, mutta edes joskus jotain. Jos jokainen tekisi tämän kyllä se varmasti auttaisi niitä harvoja jotka vielä jaksavat yrittää :)
Mutta KATEUS sehän on muuallakin tunnettu Kemijärveläinen luonteenpiirre...
eipä täällä ole muuta tuotetta kuin kateus ja juoruilu.
Minä en osta mistään muualta kuin Kemijärveltä ja kaiken oon saanut mitä tarvii
Minä myös olen päättänyt ostaa kaiken sen minkä tarvitsen, jos sen vain täältä saan. Voi olla että tuote on jossain edullisempi, mutta kestän sen kyllä. Ei ole mitään järkeä lähteä merta edemmäs kalaan. Kun lähtee jonnekin "väljemmille vesille" niin tulee helposti ostettua muutakin kuin mitä tarvitsee. Mitä säästöä se on.
Minä kun olen ruoan harrastaja, siis tykkään laittaa ja syödä hyvää ruokaa eri puolilta maailmaa. Ei löydy täältä raaka-aineita useinkaan tätä harrastusta varten, Roissa joutuu käymään. Usein sieltäkään ei löydy, vaan on tilattava Oulusta tai muualta.
Paha on suosia paikallista, kun täältä ei kaupoista löydy kun välttämättömät hengen pitimet.
Näin on. Ja jos sattuu löytymään, on todella ainakin kertoimet kohilla. Yrittävät kerralla päästä veloista eroon. Roissa kun pyörähtää niin ei tarvitse monta artikkelia ostaa niin on polttoaine kulut kuitattu ja saanut jonkin moisen tuntipalkankin. Että silleen paikallista. Pitäisiköhän kauppiaiden katsoa peiliin ja tehdä oikeat johtopäätökset.
Eli haluat että kaikki liikkeet ja kaupat lopettaa ja muuttaa rovaniemelle?
noh....pitkä on matka maitokauppaan sitten........
Lidliä ei ole tarvinnut tukea,omillaan on rakentanut,eikä meinannut.Siinä olis S-marketillekkin mallia,miten se homma pelaa.
Ei kellään ole niitä todellisia esimerkkejä paikallisista tuotteista mitä tavallinen ihminen tarvii?
kemijärvellä kaupoissa erittäin huono palvelu saavat mennä vaikka konkkaan
Ei pidä yhtään paikkaansa, ei mitään ongelmaa.
Katso peiliin.
Jep, katso peiliin, minua on aina palveltu hyvin Kemijärven kaupoissa.
Hieno ajatus ostaa kemijärveläisiä tuotteita , jospa jokainen kemijärveläinen ostaisi pari liimapuupalkkia takapihalleen , niin kyllä sillä yksi liimapalkkitehdas pystyssä pysyisi.
Hieno ajatus. Mä kyllä lastaan kyytiin muutaman liimapuupalkin kun muutan kesäksi etelän laulumaille. Voin vaikka Somerniemen torilla niitä mainostaa. Hieno ajatus, teen mitä vaan että Kemijärvellä menisi hyvin. Mutta kannattaa käydä tutustumassa Somerniemen kesätorillekin, joka lauantai keskellä-ei-mitään.
Missä se Somerniemi mahtaa olla , että vois piipahtaa kesälomallaan? (K-jarveläisen kesäloma 12 kk). Vastaukseksi ei riitä , että keskellä ei mitään . Se on KJÄ:n tarkempi lähiosoite.
Ostan heti sitä kuuluisaa liukoista biosellua? Tai ainakin niitä uuden tehtaan osakkeita? Jos ei niitäkään ole niin saisko osoitteen missä saapi teettää pönttölakin kun talvi on ja pakkastaki.
Onko WC-paperi loppunut vai mihin sinä niitä osakkeita ajattelit käyttää?