Moi!
Onko olemassa vielä tehokkaampia A-vitamiini sarjoja, kuin Environ?
Itse käytän tällä hetkellä Environ avst5 24h vitamiinivoidetta.
Onko jollakulla kokemusta, onko esim BM Optiretin vielä tehokkaampi?
Kokemuksia pitkään käyttäneiltä, onko tullut rahoille vastinetta?
Environ avst sarja
11
5395
Vastaukset
- ::::::::::::::::::::
Mihin vaivaan olet tuota voidetta alkanut käyttää? Itselläni tuo voide yhdessä c-boost -voiteen kanssa hävitti aika pahat pigmenttiläiskät ihosta. Jonkin verran iho on tasoittunut, mutta esim. kuoppa-arpiin ei kovinkaan ole vaikuttanut. Käyttöä on takana n. 7 kk ja samaan aikaan olen muutaman kerran käynyt kosmetologin happohoisossa.
Ei ole mitään varsinaista "vaivaa" , kunhan haluan näyttää ihon puolesta
mahdollisimman hyvältä.
Mä alotin tossa joskus Helmikuussa käyttään, että käyttöä nyt takana
noin 8-9kk.
Ihon väriä se on tuntunut vähän ehkä parantavan.
Vois kokeilla tota C-boostia myös rinnalla! :)
Ei taida olla tehokkaampia retinolivoiteita enää?
- tiesitköettä
Environ -sarjassa on kolmea eri vahvuutta retinoleja, joita suositellaan aloitettavaksi vasta kun iho on pidemmän aikaa tottunut AVST5 -voiteeseen. AVST-voiteet sisältävät retinyylipalmitaattia. Retinolit ovat erikseen.
Oon käyttänyt jo 3kk Environ avst5 voidetta..alotin avst2:sta suoraan ja siirryin siitä sit
3:een ja sen jälkeen siihen tehokkaimpaan.- tiesitköettä1
sprinter83 kirjoitti:
Kummat on tehokkaampia, retinolit vai retinyylipalmitaatit? :D
Environin tapauksessa retinoleilla saadaan vielä tehoja enempi, jos vitonen ei ole tarpeeksi tehokas. Retinolit ovat yökäyttöön ja iho on suojattava auringolta päivisin.
- :::::::::::::::::
tiesitköettä1 kirjoitti:
Environin tapauksessa retinoleilla saadaan vielä tehoja enempi, jos vitonen ei ole tarpeeksi tehokas. Retinolit ovat yökäyttöön ja iho on suojattava auringolta päivisin.
Onko nämä vitosta tehokkaammat niitä vaaleita öljykapseleita? Minäkin siirryin asteittain tuohon avst viitoseen ja käsitin, että se on voiteista kaikkein tehokkain.
Mitkä tarkalleen on ne kolme eri vahvuutta olevaa retinolia sisältävät tuotteet josta tuolla ylempänä mainitsit? Tuntuu, että ihon kunto parani aluksi aika nopeastikin, mutta viimeaikoina ei ole enää mitään edistystä tapahtunut, eli voisin vielä järeämmät aseet ottaa käyttöön, jos niitä löytyy. ::::::::::::::::: kirjoitti:
Onko nämä vitosta tehokkaammat niitä vaaleita öljykapseleita? Minäkin siirryin asteittain tuohon avst viitoseen ja käsitin, että se on voiteista kaikkein tehokkain.
Mitkä tarkalleen on ne kolme eri vahvuutta olevaa retinolia sisältävät tuotteet josta tuolla ylempänä mainitsit? Tuntuu, että ihon kunto parani aluksi aika nopeastikin, mutta viimeaikoina ei ole enää mitään edistystä tapahtunut, eli voisin vielä järeämmät aseet ottaa käyttöön, jos niitä löytyy.Mulla täysin sama, eli aluks tuntu ihon värissä ja pehmeydessä
tosi dramaattisia parannuksia, mutta nyt tulokset sitten tasaantuneet..
Luulin, ettei parempaa voidetta enää ole sarjasta, kuin avst5, jota
kosmetologi suositteli ja sanoi, ettet tarvitse enää muuta voidetta.
Täytyykin kuitenkin hommata se retinoli sit viä :)- tiestiköettä3
sprinter83 kirjoitti:
Mulla täysin sama, eli aluks tuntu ihon värissä ja pehmeydessä
tosi dramaattisia parannuksia, mutta nyt tulokset sitten tasaantuneet..
Luulin, ettei parempaa voidetta enää ole sarjasta, kuin avst5, jota
kosmetologi suositteli ja sanoi, ettet tarvitse enää muuta voidetta.
Täytyykin kuitenkin hommata se retinoli sit viä :)Retinoleja on kolme eri vahvuutta ja niitä käytetään yhdessä AVST -5 voiteen kanssa. Käyttö aloitetaan miedoimmasta vahvuudesta. Retinoli tulee todennäköisesti aiheuttamaan ihon reagoinnin, vaikka iho on jo tottunut Avst vitoseen. Se menee kuitenkin ohi. Retinolit ovat ihoa enemmän ärsyttäviä kuin retinyylipalmitaatit ja sen vuoksi niitä ei voi tottumattomalle iholle käyttää eikä niitä suositella asiakkaille ennen kuin ovat juurikin tuossa vitos vahvuudessa ja käyttäneet sitä jonkin aikaa.
Retinolit eivät ole sama asia kuin öljykapselit, joskin niissäkin on PIENI määrä retinolia. Määrä on kuitenkin niin pieni, että sitä voidaan käyttää tottumattomallekin iholle. Niiden tarkoitus on antaa lisäkosteutta iholle, jos AVST-voiteet eivät riitä.
Ja todellakin AVST 5 on voiteista tehokkain, mutta jos ihossa on sen tyypin ongelmia, että tarvitaan lisätehoja, niin retinolitkin löytyvät. Kaikkien ei kuitenkaan tarvitse siirtyä retinoleihin ja etenkään niissä olevaan kovimpaan vahvuuteen. tiestiköettä3 kirjoitti:
Retinoleja on kolme eri vahvuutta ja niitä käytetään yhdessä AVST -5 voiteen kanssa. Käyttö aloitetaan miedoimmasta vahvuudesta. Retinoli tulee todennäköisesti aiheuttamaan ihon reagoinnin, vaikka iho on jo tottunut Avst vitoseen. Se menee kuitenkin ohi. Retinolit ovat ihoa enemmän ärsyttäviä kuin retinyylipalmitaatit ja sen vuoksi niitä ei voi tottumattomalle iholle käyttää eikä niitä suositella asiakkaille ennen kuin ovat juurikin tuossa vitos vahvuudessa ja käyttäneet sitä jonkin aikaa.
Retinolit eivät ole sama asia kuin öljykapselit, joskin niissäkin on PIENI määrä retinolia. Määrä on kuitenkin niin pieni, että sitä voidaan käyttää tottumattomallekin iholle. Niiden tarkoitus on antaa lisäkosteutta iholle, jos AVST-voiteet eivät riitä.
Ja todellakin AVST 5 on voiteista tehokkain, mutta jos ihossa on sen tyypin ongelmia, että tarvitaan lisätehoja, niin retinolitkin löytyvät. Kaikkien ei kuitenkaan tarvitse siirtyä retinoleihin ja etenkään niissä olevaan kovimpaan vahvuuteen.Tuhannet kiitokset kaiken kattavasta vastauksestasi! :)
Eli haenkin heti avst5 voiteen rinnalle yöksi miedoimman retinolin..
Haluan maksimoida ihon hyvännäköisyyden, niin sen takia
kaipaan vielä lisäpotkua yövoiteeksi. :D
- ihohehkeäksi
Mitä lisäaineita ko. tuotteissa on? Luulin niiden olevan parabeenittömiä ja yleensäkin lisäaineettomia. Kuka osaisi valaista tässä asiassa? Sopivatko kuperoottiselle iholle?
Kiitos jo etukäteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1544251Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va222231Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos521818Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3681715Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan321655Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221469Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi611464Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy801354Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden841192Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1551190