TAITOUINTI TURUSSA

Maria16

Moi, olen jo pitkän aikaa halunnut aloittaa taitouinnin ja verkostakin olin paljon etsiskellyt, mutta kertaakaan en ole löytänyt Turusta taitouintiseuraa. Onko siis totta, että Turussa ei olisi yhtäkään seuraa?
Voisiko joku perehtynyt vastata:)

2

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uintilajeista näitä harvemmin harrastettuja kysytään aika usein, mutta siinä missä lähes jokaisella uimaseuralla on harraste- ja kilpauintitoimintaa, niin muut uintilajit (taitouinti, hypyt ja vesipallo) ovat vähän aliedustettuja.

      Mikäli Uimaliiton sivuja (http://www.uimaliitto.fi/taitouinti/seurat/) on uskominen, niin valitettavasti maan taitouintiseurat ovat Espoon Cetus, Helsingin Uimarit, Joensuun Uimaseura, Swimming Jyväskylä, Kuopion Uimaseura, Oulun Uinti ja Vantaan Uimarit.

      Olettaisin, että ohjaajan löytyessä kuitenkin kiinnostuneita taitouimareita voisi löytyä. Tätä pitäisi varmaankin kokeilla kotipuolessakin, mutta ehkäpä taitouintia voisi yrittää aloittaa vaikkapa uimaseuran ja tanssi- tai voimisteluseuran yhteisleirillä? Toki uusiakin kokeilijoita lajin pariin olisi varmasti tulossa.

      • Taitouimari

        Itse harrasti taitouintia Joensuun Uimaseurassa alusta loppuun n.5-6vuotta, mutta valmentajat muuttivat pois niin siihen tyssäsi! :( Käytiin kisoissa, mutta ei ikinä Turun Uimareita näkynyt, joten ei varmaan sitten ole..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe