Etusivulle pääsy- kirjoitus loppui

Olen huomannut että sinkut palstalla olleen ketjun päästyä etusivulle, palstan vakikävijät lakkaa kommentoimasta ketjuun. Mistä johtuu?

Ei ollut eka kerta kun kävi näin. Aiemmilla kerroilla sama juttu.
12106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

No en minä tiiä olisiko tuohon aiheeseen täällä muutenkaan hirveästi kommentteja kylvetty palstalla.

Äänestä
  • Tai kenties luokkakouksista joku olisi jotain sanonut, mutta siihen poikuuteen nyt on tietysti vastailtu sadoissa aloituksissa ennenkin.

    Josko tuo olisi ollut enempikin vain kehtaamisesta mennä luokkakokoukseen, niin olisi voinut irrota keskustelua enempikin. Ja olisikin. Ei tuohon niin aktiivisesti vissiin vastailtu ole, ku etusivualoituksiin keskimäärin.

    Äänestä

  • Ehkä, mutta on tapahtunut samoin muille etusivulle päätyneisiin. Aihe on ollut juuri sellainen mistä palstalla mielellään keskustellaan. Itse tein aloituksen jossa käsiteltiin miksi naiset laskevat tarkoituksella myyntiarvoaan. Pääsi etusivulle. Sitä ennen täällä palstalla kävi aiheesta hyvä keskustelu, sitten etusivulle päästyä loppui palstalaisten osalta.

    Äänestä

Kyllä minä sinne jo pari kommenttia ehdin heittää mutta mullapa ei ole nimimerkkiä yleensä..

Äänestä

Lopetan yleensä kommentoinnin kun ketjuun tulee 150 viestiä. Siinä vaiheessa keskustelu on enää pelkkää jankkaamista.

Ylösnostettuihin en kommentoi koskaan, koska satojen uusien keskustelijoiden one-linerit, jotka kaiken lisäksi ovat varattuja, eivät anna minulle yhtään mitään.

On vain paljon kivempi keskustella, jos toinen on edes oletettavasti palstavakkari vaikka sitten anonyymi. Tällöin mielipiteelle antaa enemmän arvoa, koska mielipiteellä on myös jonkinlaista jatkuvuutta.

Äänestä
  • "one-linerit, jotka kaiken lisäksi ovat varattuja".

    Ei ymmärrä.

    Äänestä

  • 9+16 kirjoitti:

    "one-linerit, jotka kaiken lisäksi ovat varattuja".

    Ei ymmärrä.

    Tarkoitin, että tämä on sinkut palsta. Ihmisellä joka hakeutuu palstalle pitäisi olla siihen joku motiivi kuten sinkkuus, tai muu mielenkiinto aiheeseen, että hänen kanssaan viitsisi keskustella.

    Siksi en voi sietää ylösnostoja, koska ne tuovat keskusteluun ihmisiä, joilla ei ole mitään motiivia osallistua siihen. Miksi esimerkiksi Yksinäisyys palstan keskusteluja pitäisi nostaa? Jotta suositut voisivat kommentoida muiden yksinäisyyttä? Ja minkä vuoksi heidän pitäisi kommentoida yksinäisyys-keskusteluja millään tavoin? Onko heillä näkökulmaa yksinäisyyteen?

    Nostot vääristävät keskustelun, koska keskustelijat eivät omaa motiivia keskustella aiheesta. Tämä on Sinkut palsta, Ei maailmanmenoa. Haluan keskustella vain niiden kanssa, jotka ovat klikanneet Sinkut-tagia Suhteet valikosta.

    Äänestä

Ehkä ketju on siinä vaiheessa on jo niin pitkällä että vakkarit on jo sanoneet sanottavansa, kohteliaasti antavat muille vuoron.

Äänestä
  • Juuri näin on, plus ainakin minulla on sama kuin 14 12:lla: viestiketjuun ei viitsi enää ängetä mukaan kun siellä on se 150 viestiä. Sellaista on jo niin tympeä seurata ja käydä läpi, että korkeintaan jos on itse kirjoittanut sinne aiemmin jotain ja joku vastailee minun viesteihin jotain, viitsin enää käydä. Käytännössä siellä käytävä keskustelu on siinä vaiheessa enää jankkaamista.

    Äänestä

Koska se on niin tapetilla että tuhannet suomalaiset lukevat sitä. Palstan vakkareiden asenteet eivät välttämättä kestä päivänvaloa.

Äänestä

Ei noissa ylösnostetuissa voi käydä keskustelua kun kommentit hukkuu sinne joukkoon. Eikä itsekään jaksa koko ketjua lukea läpi, että joko on sanottu se mitä on itse halunnut sanoa.

Äänestä

On minunkin pakko myöntää, että keskustelen mielummin täällä kuin etusivulle pistetyissä avauksissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ujouspuuska kirjoitti:

Olen huomannut että sinkut palstalla olleen ketjun päästyä etusivulle, palstan vakikävijät lakkaa kommentoimasta ketjuun. Mistä johtuu?

Ei ollut eka kerta kun kävi näin. Aiemmilla kerroilla sama juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu