Olemme olleet vaimon kanssa parisuhteessa yli 30 vuotta. On pettänyt minua jo kaksi kertaa. Viime vuonna hän petti minua parhaan kaverini kanssa ja tottakai, sehän oli katastrofi. Mutta annoin silti hänelle anteeksi. Rakastan häntä edelleen, vaikka hän on tehnyt jo kaksi kertaa tuollaisen kauhean teon. Ensin tuntemattoman kanssa ja toisen kerran parhaan kaverini kanssa. Annan silti anteeksi. Mutta nyt tuli ilmi, että hän sairastaa parantumatonta tautia, joka johtaa kuolemaan. Minun pitäisi tämän kaiken lisäksi vielä alkaa omaishoitajaksi. Minä vaan en jaksa enää, en vaan jaksa. Parin viikon välein pitää käyttää terveyskeskuksessa. Miksi pitäisi hänen virheistään minua rangaista. Olenko paha ihminen, jos nyt hylkään hänet ja saa selvitä omillaan tekemiensä tekojen vuoksi. Rakastan häntä yhä, mutta en vaan enää jaksa ... itken kun kirjoitan tätä.
Mitä mä teen?
petetty
2114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos itse olet ollut uskollisena, mutta vaimosi on pettänyt, sinulla on oikeus jättää hänet, jos niin tahdot, oli vaimo sairas tai ei.
Pettäminen ei unohdu, voit katkeroitua pysyvästi...
Ansaitset parempaa. Parempia naisia on olemassa. Pettäjävaimosi ei rakasta eikä kunnioita sinua enää, miksi sinun pitäisi hänestä vielä pitää huolta. Jos jäät hyväksyt pettämisen ja vaimosi tietää sen ja jatkaa pettämistä. Olet hyvä ihminen, jos jätät vaimosi. Vaimosi tulee hyväksymään ja ymmärtämään lähtemisesi, koska han on sinua julmimmalla mahdollisella tavalla loukannut. Itse en edes miettisi muuta vaihtoehtoa kuin lähteminen ja uuden elämän aloittamisen ilman pettäjää.