Viikingit ja tatuoinnit.

tyree

Teemalta tuli eilen kakkos osa hienoon Viikinki pienois-sarjaan.
Hauska osuus oli, kun Arabian vai minkä lie aikalaiskirjoittaja oli ilmentänyt viikinkejä pitkiksi, ahavoituneiksi, joilla oli tatuointeja sormenpäistä kaulaan. Vihertäviä kuvia puista, kasveista jne.

Oliskos jollakulla lähdematskua, jossa tapailtua kuvitusta viikinkien tatuointeihin?
Tämä on ainoa minkä löysin: http://www.vikinganswerlady.com/viktatoo.shtml

Etsiessäni oli hauska törmätä myös tietoon, kuinka rautakaudella Piktit, keskisen ja pohjois Skotlannin asukkaat oli myös voimakkaasti tatuoituja. Eli tatuoinnit eivät ole vain Polynesian saarilta lähtöisin.

Taitaapa siis kristinusko ja sen teennäinen elonhaju muokanneet käsitystä tatuoinneistakin.

11

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mao Tse

      Tatuoinnit ovat olleet luultavasti samaa tyyliä kuin muukin viikinkien kuvataide. Eli haeskelet kuvia viikinkien puuleikkauksista, metalliesineiden kaiverruksista ja riimuista niin eiköhän tyyli ole sama.

      • 54414

        Juurikin samaa piti sanoa. Kuvittelisin muotokielen olleen samaa, kuin heidän muussakin taiteessa.


    • Anteeksi jos loukkaa

      Juu, nykyään näyttää taas olevan ÄO laskussa kun tatuoinnit ovat alkaneet yleistymään.

      Älykkyys näillä täyteen tatuoiduilla nykyajan "sankareilla" on samaa luokkaa mitä noilla entisajan mongoloideilla eli nyky-ihmisen edeltäjillä. Valitettavasti näillä "nykyajan sankareilla" henkinen kantti ei ole tämän degeneratiivisen prosessin seurauksena kuitenkaan lähellekään samaa luokkaa kuin näillä entisajan mongoloideilla.

      Eli aloittaja, et pääse lähemmäs näitä viikinkejä sun muita mongoloideja tatuoimalla itseäsi täyteen. Loppujen lopuksi sinun ÄO ei taida yltää edes samalle tasolle heidän kanssaan. Mutta HEI, sinullahan on tatuointeja kuten heilläkin! Voit baarissa kehua olevasi miesten mies, eli VIIKINKI. Niinhän se meidän "älykkö" Halmekin teki. Harmi että mehentyi omaan ÄO:n puutteeseensa.

      • tatte89

        Periaatteessa puhut ihan totta. Itselläni on paljon tatuointeja. Haluan näyttää pelottavalta kovalta jätkältä, vähän kuten viikinkiltä. Tuosta äö:stä oon eri mieltä, itse ainakin olen fiksu.


      • tatte89

        Periaatteessa puhut ihan totta. Itselläni on paljon tatuointeja. Haluan näyttää pelottavalta kovalta jätkältä, vähän kuten viikinkiltä. Tuosta äö:stä oon eri mieltä, itse ainakin olen fiksu.


      • tyree

        Älykkyytesi on nolla "anteeksi jos loukkaan"
        Jos osaat sisäistää lukemaasi niin huomaat, että kirjoitat itse täyttä paskaa.

        Jos et osaa niin avaan tekstini sisältöä.
        En ole ottamassa tatuointeja. Satun olemaan vain kiinnostunut asiasta, niin viikinkien tatuoinneista.

        Loppujen lopuksi, osoitit hyvin, hyvin alhaisen älykkyytesi.
        Säälin sinua, pikkuinen.
        Opettele lukemaan ennen, kuin kirjoitat.

        Osoita jälleen typeryytesi vastaamalla tähän näsäviisaasti.


    • Mao Tse.

      Kolme viimeisintä viestiä taitaa olla Tompan yksinpuhelua aamuyön synkissä tunnelmissa.

      • Hellevinty

        Moi aloittaja, se koira älähtää johon kalikka kalahtaa? :)


      • tyree
        Hellevinty kirjoitti:

        Moi aloittaja, se koira älähtää johon kalikka kalahtaa? :)

        Moi, minä olen aloittaja. Tahdotki kertoa jotakin esittämiini kysymyksiin viikinkien tatuoinneista. Jollet, mene takaisin kaltaistesi pariin, kiitos!


    • Hellevinty

      Tatte89, taitaa se älykkyysosamääräkin pitää paikkaansa kun et osaa sitä edes lyhentää. ÄlykkyysÖsamäärä? **tun dorka.

    • NaistenTatuointi

      Olikohan naisillakin myöhäisrautakaudella tatuointeja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe