Onko tietoa mikä moottori niissä on?
Cheyenne Hawk Spirit
Moottori
24206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Vielä sellainen juttu, että osaisiko joku avulias tatskaaja kääntää perus asiat, mitä tuossa on keskusteltu Cheyenne Hawkista ja alkuperäisistä neulamoduuleista &-neuloista
http://www.mdtattoos.com/facemaster.cfmtask=message_list&thread_index=106788
kun itsellä ei ole oikein kielitaito tarpeeksi hyvä.
http://www.mdtattoos.com/facemaster.cfm?task=message_list&thread_index=106788
Moottorin alkuperästä en löytänyt mitään keskustelussa. Valiteltiin että ei toimi kaikilla virtalähteillä. Jotkut piti hawkkia tosi hyvänä pelinä kaikkeen, joillekin ei sopinut kaikkeen vaan piti olla muita koneit rinnalla ja joku ei tykännyt lainkaan. :)
Sitten oli iso riita siitä ovatko t-techin neulat hyviä hawkkiin. Joku väitti että niitä ei ole steriloitu ja t-tech on kiinalaisten salajuoni ujuttaakseen huonoa matskua amerikkaan. Toiset sano että paskapuhetta ja t-techit toimii ja on halvempia.
Kiitos paljon avustasi:) Jostain olisin saanut käsityksen, että kaikki Hawkkissa olisi moottoria ja neuloja myöten tehty Saksassa? Mutta toisenlaistakin tarinaa olen kuullut. Niin tiedä sitten, kun ei ole kielitaitoa, että osaisi itse lukea niitten sivuilta. On kyllä kätevää miten niistäkin koneista on mielipiteet jakaantuneet :) Niin se näyttää olevan aika monessa asiassa :)
Hawkissa saattaa kaikki ollakin Saksalaista. T-Tech on kanadalainen firma joka tekee Hawkiin sopivia neula-cartridgeja halvemmalla kuin Hawkin omat. Jotkut hawkkia myyvät firmat jenkeissä sanoo takuun irti jos ei osta tiettyä määrää hakin omia neuloja vuodessa ja väittää t-techin neulojen olevan itse asiassa kiinalaisia ja että ne eivät ole steriilejä. Tiedä näistä mikä on totuus ja mikä vaan kilpailevan firman maineen tahrimista.
Hyvä kun käänsit minulle nuo tekstit. Omalla kielitaidollani kun yritin lukea niitä sain käsityksen, että siinä sanottaisiin, että ne Hawkkin neulat eivät ole steriilejä, ja että niissä olisi vielä jotain muutakin vikaa, Ja ymmärsin niinkin, että niittenkin neulat on tehty Kiinassa :)
Uteliaisuuttani katselin t-techin sivuja ja heiltä saa ostaa grippejä joilla hawk tyylisiä neuloja saa käyttää missä tahansa koneessa. Pitää tilata suoraan heiltä koska jälleenmyyjiä ei löydy. Grippi on n. 15 dollaria ja neula cartridget tulee parinkymmenen paketeissa ja hinta on ainakin pienemmillä neuloilla alle 20 dollaria paketti. Siihen postit ja mahd tullimaksut päälle.
Kiinan pojat tekee cartridgejä tietty vielä halvemmalla.
Tuollaisia Cheyenne Hawkin fixing grippejähän(joilla hawk neuloja saa käyttää missä tahansa koneessa) saa myös alkuperäisen saksalaisen Cheyenne Hawkin oman tehtaan valmistamia, ja suurin piirtein tuohon samaan hintaan.
Alkuperäinen Hawkin oman tehtaan tekemä on ilmeisesti nimeltään "Cheyenne Hawk Grip - Fixed Grip".
Fixed and Flex
Hyvä tieto. Taidanpa tilata fixed gripin. Flex maksaa aika paljon.
Jos satut tilaamaan, niin esim. Saksasta niitä saa tilattua, tuovat muistaakseni kotiovelle asti, joistakin firmoista jos tilaa. Ainakin Premier. Eipä silti, taitaa niitä saada Suomestakin.
"product description
The Cheyenne Fixed Grip allows you to use the Cheyenne needle module system with all the coils and rotary machines. It will accelerate your workflow and eliminates the build up of several machines for each tattoo.
Specifications
- Stainless steel grip
- Diameter: 19mm
- Not adjustable
- Includes needle bar
- Includes three test modules
- Compatible with all coilmachines and rotaries"
Siinä tuoteselostusta Premier Products `ilta Saksasta. Hinta niillä tällähetkellä 20 euroa vat. Eli halpahan tuo on. Postimaksu tulee kai lisäksi.
Mikäli tilaat, niin ilmoittelehan miten toimii.
Mä en tiedä onko noita pakumpiakin kuin tuo Diameter: 19mm joka on "Fixed Grip (small)". Tuosta "small" sta vois patella, että niitä vois olla paksumpikin versio.
20 euroa + 19 % VAT on kai jotai 21.06 euroa, mikäli oikein laskin, plus postimaksu, mitä niillä mahtaa olla.
Onko tuossa Fixed ja Flexissä mikä ero?
Flexissä käsittääkseni voi säätää kiertämällä jostain kohtaa kuinka pitkälle neula tulee ulos. En usko että tuo on mulle elämän ja kuoleman kysymys.
Kai sitä saa säädettyä ihan vaan löysäämällä grippi ja liikuttamalla tavalliseen tapaan?
Alvien ja postimaksujen kanssa fixed olisi n. 40 euroa. Taidan jättää joulun jälkeiseksi hankinnaksi kun en ole nyt muuta tilaamassa ja pelkälle gripille tulee postimaksua aika paljon, jos nyt ollenkaan hankin.
Se flex on sitten siltä osin samanlainen kuin Hawkin koneen tavallinen grippi. Siinä on muistaakseni tuollainen kiertämällä säädettävä se kuinka pitkälle neula tulee ulos.
Tuosta en osaa sanoa miten tuo fixed grip toimii.
Tuossa on Cheyenne Hawkin omat YouTube videot. Tässä on juttua Hawkin neulamoduleista, erityisesti mitä eroa on alkuperäisillä jne.. Siinä on muitakin niitten videoita, yhteensä näyttää tällähetkellä olevan 14 videota.
Ja siinä sitten vielä
http://www.youtube.com/watch?v=-7pa3cXtBRg
linkkikin, joka unohtui ;)
Tuossa videossahan on näköjään yleensäkin käsitelty alkuperäisen ja feikki hawkin eroja. Muutakin kuin neuloja. Noista neulajutuista jäi mieleen, että feikki neulamoduleita sanottiin vaarallisiksi.
Kaveri siinä lopussa totesi, että jos asiakkaittesi terveys on sinulle tärkeä, pysy erossa feikeistä.
Kuulostaa aika puolueelliselta neuvolta kun kyseessä on cheyennen mainosvideo. Cheyennen emoyhtö on yrittänyt kuulemma lobata eu.hun lakia jonka mukaan eu-alueella saisi tatuoida vaan tuollaisilla cartridge systeemeillä ja väittää että heillä on patentti ja ainoastaan heillä olisi oikeus myydä sellaisia.
Ei kai ne ole ahneita vaan haluaa vaan pelkkää hyvää kaikille? Nykyään miltei kaikki neulat valmistetaan Kiinassa enkä ole kovin monen nähnyt kantavan huolta niitten hygieenisyydestä.
>>lakia jonka mukaan eu-alueella saisi tatuoida vaan tuollaisilla cartridge systeemeillä>>
Siis sellaistako lakia, että eu alueella ei olisi laillista enää tatuoida muilla kuin cartridge koneilla?
Vaiko niin että ainoat hyväksytyt olisivat heidän patentoimansa cartridget?