Minulle on todettu schlatterin tauti noin yli vuosi sitten. Polveni on todella kipeä ja haluaisin tietää auttaisiko polvituki mitään? Millainen olisi hyvä? Paljon ne maksaa ja mistä niitä voisi kysellä??
Schlatterin tauti ja polvituki
Minna
53113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Polvituki ja kipulääke auttavat jonkun verran mutta todellinen hoito on tietysti lepo pahimmassa tautivaiheessa. Fysioterapialiikkeissä varmaan tietävät parhaiten. Olisiko paras kuitenkin levätä pahimman ajan yli eli nopeimman kasvuajan kun muuten jää ilkeän näköiset kyhmyt polvien seutuville.
Mulla on ollut toi Shclatterin tauti jo niin kauan ku muistan varmaa ainaki viis vuotta enkä oo enää varmaan kahteen vuoteen kasvanut pituutta ollenkaan.Lääkärit sanoivat että pitäisi vain odottaa ja seurata tilanetta mutta tiedän ettei mitään tapahdu sen jälkeen he suosittelivat ordopedia joka katsoisi tilanteen ja sitten se varmaan leikattaisiin en tiedä miten mutta jotenki. mutta pelkään että polvi tulisi vain huonommaksi ja kestäisi vielä vähemmän rasitusta siksi en ole vielä käynnyt ordopedilla,vaan haluaisin titää auttaisiko polvituki
Itselläni ei polvituet auttaneet. kärsin Osgood-Schlatterin taudista useita vuosia, ja sitä hoidettiin erilaisilla polvituilla ja levolla ja vaikka millä, mutta tuloksetta. Uusi lääkärini kuitenkin ehdotti kipsausta hoidoksi. Aluksi tuntui tietenkin vastenmieliseltä 5 viikkoa kipsattuna. Mutta kipsi kuitenkin laitettiin. kipsinä oli ns. kipsihylsy eli koko jalka on kipsissä jalkaterää lukuunottamatta, eli jonkinlainen kävelykin oli mahdollista kipsin kanssa. Kipsihoito kuitenkin auttoi. kivut ja patit on poissa. Kannattaa kysyä kipsauksen mahdollisuutta lääkäriltänne.
eikö siinä tuu hirveän ruipelo jalka ku on 5 viikkoa kipsi?
Kyllähän ne lihakset aika paljon surkastuu viidessä viikossa, mutta kipsin poiston jälkeen vaan kovaa "jalkajumppaa" niin kyllä se palautuu.