Entisestä työpaikastani laitettiin pois määräaikaisia työntekijöitä. Ei kesken sopimuksen, vaan sitä mukaa kun sopimukset loppui, niin ulos vaan. Ei auttanut vaikka olisi ollut kuinka hyvä työntekijä, ei saanut uutta sopimusta. Nyt sitten kuitenkin tuohon paikkaan haetaan vuokratyöläisiä. Onko niin, että vain vakituisten irtisanottujen tilalle ei saa ottaa vuokratyöläisiä, vai millainen laki tässä on? Ottaa niin päähän, että pitäisi nyt työkkärin mielestä varmaan hakea sinne vuokralaiseksi pienemmällä palkalla pikkupätkähommiin. Taidan jatkaa työttömyyttä.
Voiko näin toimia?
Vi*utus
11233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
määräaikainen on niinkuin jo nimikin sanoo, siis määräaikainen.Ei mikään velvoita uusimaan.
Mutta eikös se niin ole, että jos työtarve on jatkuvaa niin sitä työtä pitäisi tarjota edellisille duunareille? Määräaikaisuudellekin täytyy olla peruste, tässähän nyt puliveivari firma kiertää velvoitetta vakinaistaa työsuhteet käyttämällä vuokratyöfirmaa.
Yksikään laki ei kiellä korvaamasta määräaikaisia vuokratyövoimalla. Ainoastaan määräaikaisuuksien ketjuttaminen on kiellettyä. Työnantajan tärkein tehtävä on saada niin halpaa työvoimaa kuin mahdollista voiton maksimointiin.
Hmm... Mutta toisaalta määräaikaisuuteen pitää olla aina perusteltu syy. Jos työtä on jatkuvasti ja tasaisesti tehtävänä tietty määrä, niin määräaikaisuudelle ei ole perusteita. Toimialan sesonkiluontoisuus on ihan pätevä peruste määräaikaisuudelle.
Määräaikaisia ei mikään sääntö käske ottamaan takaisin. Eikä juuri vakituisiakaan, kunhan sääntöjen mukaan on yt-neuvoteltu ja sanottu irti ja ulkoistettu kaikki. Sitt jos otetaan uusia palkkalistoille, on työtä tarjottava entisille vakityöntekijöille kai määräajan sisällä.
Ymmärrän harmituksen, älä ota henkilökohtaisesti, aika nyt vaan on sellainen.
Kaikkiin duuneihin vaan halvat pätkätyöläiset vuokrafirmoista!
Tarvitaankohan enää mihinkään pitkän injan 40v. työntekijää? Jotenkin menty ihan metsään kun duunareita voi pompottaa miten vaan ja eikä tartte maksaa oikein mitään palkkaa.
Onko mielestäsi houkuttelevaa mennä duuniin jollain 7 tai 8 eurolla tunti jos nyt
saat korvauksena vaikkapa 1200 eur/kk???
Ja onko houkuttelevaa mennä vuokratyöduuniin, jossa ei tiedä saako tänään vai huomenna kenkää.
Väärin on toimittu. Määräaikaisuudelle pitää aina olla pätevä syy. Jos heti perään on palkattu uusia ihmisiä tekemään samoja töitä niin ei kuulosta siltä, että määräaikaisuuden syyt olisivat olleet päteviä. Suosittelisin asianomaisia ottamaan ammattiliittoonsa yhteyttä. Ammattiliitto pyytää firmasta määräaikaisuuden perusteet ja jos ne eivät työntekijän mielestä ole tilanteessa, asiaa voidaan lähteä viemään eteenpäin. Työntekijä voi siitä saada esimerkiksi korvaukseksi x kuukausien palkan. Minulle on käynyt juuri ylläolevalla tavalla ja näin toimittiin.
!!
www
Määräaikaisuudelle ja sen lopettamiselle löytyy aina pätevä syy kuten tuotannolliset ja taloudelliset syyt!
Ja kätevintä työnantajan kannalta katsottuna on tietty vuokratyövoima!