Miksi ihmeessä normaalipainoisia laihduttajia usein haukutaan? Yleisempien kliseiden mukaan he ovat joko a) syömishäiriöisiä b) itserakkaita tai pinnallisia koska normaalipainon yläraja ei riitä c) muuten vain tyhmiä ja päästään vajaita. Miksi? Eikö normaalipainoisilla ole oikeutta tavoitella sellaista vartaloa missä on mukava olla ja saada tukea ja kannustusta asiaa koskien? Minun mielestäni jokainen saa tavoitella sellaista kroppaa mitä haluaa (varsinkin jos se on terveiden mittojen sisällä), eikä laihdutus ole vain ylipainoisten etuoikeus. Itse olen esimerkiksi aivan normaalipainoinen (mitat suurinpiirtein 164cm ja 56kg) mutta haluaisin saada muutaman kilon pois, jolloin olisin vielä normaalipainoinen. Harmittaa vaan se, että lähes aina kun esimerkiksi netissä mainitsen asiasta kaivaten tukea ja tsemppausta (mitä ylipainoiset todella usein saavat), saan osakseni useimmiten haukkumista ja epäasiallisia kommentteja. Tarkoitukseni ei ole loukata ketään, älkää tekään loukatko.
Keskustelun pointti on siis kerätä normaalipainoiset laihduttajat, painoaan ylläpitävät jne. yhteen ja muistuttaa että normaalipainoinen laihduttaja ei ole synonyymi idiootille. Kiitos. :)
Keskustelun pointti on siis kerätä normaalipainoiset laihduttajat, painoaan ylläpitävät jne. yhteen ja muistuttaa että normaalipainoinen laihduttaja ei ole synonyymi idiootille. Kiitos. :)
Vastaukset 18
Vanhimmat
Olen täysin samaa mieltä!! itsekkin olen 166/63 ja haluaisin laihduttaa ainakin 5 kg ja jos puhun asiasta esim täällä saan usein haukkuja siitä kuinka tulen ruikuttamaan ongelmiani tänne vaikkein olekkaan ylipainoinen vaan siinä normaalipainon rajoissa.Ihmettelen usein sitä että sanottaisiinko mniule mtn jos painasisin parikiloa enemmän ja tämä kuuluisa painoindeksi näyttäisi lievää ylipainoa? Itsekkään en ole tyytyväinen itseeni ja haluaisin laihtua :)
Totta! Kaikki eivät tykkää ns. pehmeistä ja pyöreistä vartaloista ja osa ihmisistä ei tunnu hyväksyvän sitä. Välillä tuntuu että pitäisi tyytyä siihen mitä on (tässä tapauksessa esm. painoindeksin ylärajaan) vaikka olisi mahdollista olla paljon parempi (= miellyttää itseään enemmän).
Eihän se painoindeksi vartalon pyöreyttä määritä, vaan oma silmä sekä peili. Ja vaikkapa päälle sopivat housut.
Jokaisella on oikeus olla just sellainen kuin haluaa olevan. Mikäli se tarkoittaa painoindeksiä 19.8733333, tarkoittaa se sitten sitä.
Normaalipainoisen laihdutus, periaatteessa samaa kauraa kuin ylipainoisillakin. Mutta mitä vähempi läskiä, sitä hitaampaa siitä pääsee eroon. Painoa saa kyllä nopeamminkin pudotettua, mutta se tuskin kannattaa, ellei sitten haluakaan läskistä luopua.
Tarkotin että kaikkia ei miellytä sellasen pieni läskikerros vatsan ympärillä mistä toiset taas tykkää. Mä ite ainaki koen tän kans elämäntapamuutoksena ja katon mitä tää tuo tullessaan. Syömishäiriöt, ateriankorvikkeet ja ihmedieetit on läpikäyty joten mä kaipaan vaihteeks terveellisiä elämäntapoja. Ja olis ihana, jos mua tuettaisiin tässä enemmän (tällä viittaan lähinnä lähipiiriin, joka tuomitsee minut aika rankalla kädellä tämän takia).
Oon 176/56 ja täysin samaa mieltä koitan saada 2 kiloo pyöreyttä pois mutta kukaan ei hyväksy asiaa.
Koska noilla mitoilla et edes ole normaalipainon rajoissa, vaan menet jo kategoriaan "normaalia alhaisempi paino".
Koska se kuulostaa typerältä. Olla normaalipainoinen ja laihduttaa. Laihduttamiseen yhdistetään painon laskeminen ja ainakin itselle tulee usein se mielikuva, että annetaan numeron määrittää se omakuva ja paino määrittää sen, milloin teillä on hyvä olla. Jos puhuisitte esimerkiksi kehonkoostumuksen muuttamisesta tai kiinteyttämisestä, asia olisi helpompi ymmärtää.
Toinen asia, minkä usein liitän (normaalipainoisen) laihduttamiseen on joku dieetti, esim. vaikka nutraus. Normaalipainoiselle tällaisesta lyhytaikaisesta matalakalorisesta dieetistä on oikeasti haittaa, sillä se sotkee aineenvaihduntaa ja tekee painonhallinnasta vaikeampaa. Paino tuskin pysyy, kun palaat normaaliin ruokavalioon ja alat jojoilla. Sitä vastaan minulla ei ole mitään, jos tarkkailet syömisiäsi, syöt terveellisesti ja monipuolisesti ja liikut, jonka seurauksena löysät lähtee ja sopiva kehonkoostumus pysyy. Sehän on vain hienoa, kehosi on terveempi ilman ylimääräistä rasvaa, painosta riippumatta.
Varmaankin siksi, että normaalipainoisen ei tarvitse laihduttaa vaan saada LISÄÄ LIHASTA. Laihduttaminen on siis tyhmää. Eli vaihtoehto C.
Löysiä laihaläskejä on ihan tarpeeksi, yök. Jos sellaiseksi haluaa, niin siitä vaan, mutta ei tarvitse ihmetellä jollei saa tukea siihen ympäristöstään. Se nyt vaan ei ole terveellistä.
Punttisalille rautaa nostamaan ja kunnolla ruokaa, niin se läskikin siitä sulaa kun lihas kasvaa.
Olen normaalipainoinen, mutta normaalipainon yläpäässä. Voisin pudottaa painoa 15 kiloa ja olla silti normaalipainoinen. Olen tyytyväinen lihaksiini, niin silmämääräisesti katsomalla kuin niiden osuuteen kehonkoostumuksestani. Nyt minun vain täytyy saada pois rasvakudosta, jotta saan lihaserottuvuudestani paremman. Eli vastauksesi ensimmäinen virke on ainakin minun osaltani täyttä puppua.
Mutta joo, laihaläskeistä olen samaa mieltä, ei ole terveellistä.
No perhana LAIHDUTTAKAA laihelit niin paljon että olette ihan luurankoja, hittoako täältä lupaa haette. Syökää kaalia ja kurkkua ja juokaa vettä 5 litraa päivässä ja juoskaa 40 km päivässä, kyllä sillä dieetillä kuihdutte.
Mä painoin parhaimillani 56 kiloa.Pituutta mulla on 167.Nyt olen tosin lihonut ja laihdutan taas.Jos oisin oppinut jotain ettei kilot tuu takaisin kun oon saanut ne pudotettua.Sitten kun saan nämä 15 kiloa pois tai 20 kiloa,niin tulen olemaan laihaläski.Eikä se mua haittaa.Oon ollut koko ikäni ylipainoinen,niin miksi tavoitella pyykkilautavatsaa kun ei siitä ole ikinä ollut kokemusta.Sellasta mitä ei ole ollut niin sellasta ei kaipaa.
Samaa mietin.. Ite oon 160/51 ja halusin ehkä jonku kilon viel pois, se on mun tavote olluki koko ajan. Mut ainaku puhun mun kavereille tai kelle tahansa tästä ni ne vaa sanoo et älä laihuta oot just sopiva tollasena. Ja ehkä oonki mut enpä mä siinä mitään hävii jos laihutan viel kilon, vai?
Mitä jos se peilikuva ei näytäkkään hyvältä sen parin kilon jälkeen? Aioitko laihduttaa sitten vielä lisää?
Itse olen 165 cm ja painoa on 66 kg. Olen siis virallisesti normaalipainon rajoissa, vaikkakin siellä yläpäässä. Liikun paljon, käyn salilla ahkerasti ja rautaakin nousee ihan kivasti näin naiseksi ja harrastelijaksi. Rasvaprosenttini on alhaisempi kuin keskiverrolla minun painon ja pituuden omaavalla naisella, koska lihasta on sen verran paljon. Olen joskus painanut jopa alta 60 kg, mutta silloin aloin tuntea oloni jo hieman heikoksi ja se vaikutti epäsuotuisasti suorituskykyyni. Tämä 66 kg tuntuu kuitenkin ihan selvästi liian paljolta. Olo ei ole niin hyvä kuin se on ollut esimerkiksi jossain 62 kg paikkeilla. Miksi ihmeessä en siis laihduttaisi noin neljää kiloa, vaikka normaalipainoinen olenkin? Miksi minun pitäisi keikkua normaalipainon ylärajan tietämillä, jossa en tunne oloani hyväksi vain siksi, että joidenkin mielestä on typerää laihduttaa normaalipainoisena? En kaipaa lisää lihasta, vaan nimenomaan vähemmän läskiä.
Ja noin tutkimusten mukaan terveimpiä ihmisiä ovat ne, joiden painoindeksi on 21 kieppeillä. Eli siis normaalipainon ylärajoilla olevat ovat yli terveydellisen ihanteen.
Onko oikeasti niin, että olo maagisesti muuttuu hyväksi kun vaa'an lukema tärähtää siihen 62kg kohdalle? Vaikea uskoa, että näin on. Normaalipainoisten kannattaisi heittää vaa'alla vesilintua ja mennä enemmän fiiliksen ja peilikuvan mukaan.
kyllä on ainaki mun kohdalla! oon 163 pitkä ja sillon ku painan 67, tunnen itteni aivan turvonneeksi ja oon oikeesti keskivartalopulska. sen näkee myös vaatteet päällä. ja sit ku saan itteni siihen 62 ni näyttää ja tuntuu paljon paremmalta. nyt oon päässyt lähelle 60 ja se on mulle hyvä paino. en ees havittele alle 60.
Siinä tapauksessa ongelma ei ole painossa vaan sinussa itsessäsi. Heivaa vaaka pihalle ja opettele päästämään irti painokontrollista. Loppuu jojoileminen ja elät terveempänä ja onnellisempana.
Itse olen ollut jojolaihduttaja. Ylimmilläni painoin 90. Nykyään 66 ja olen 174 pitkä.
Yritin normaalipainoisenakin laihduttaa aiemmin, mutta nykyään olen hylännyt sen, sillä näytin ns. laihaläskiltä enkä niin hyvältäkään. Sen sijaan syön aika paljon ja käyn salilla. Voin sanoa, että näytän tuhat kertaa paremmalta nyt, kun olen saanut suurella määrällä työtä lihasta. Ajattelin joku kerta uskaltautua rasvaprosenttimittaukseen, sillä enää ei tuota löllöäkään niin ole. : ) Jatkuva laihdutus vei minulta lihasmassaa ja nyt haluan saada sitä takaisin. Ei ole niin helppo tehtävä se. Nimittäin jos ei syö, niin vaan kuihtuu. Naisena ei ole helppo saada lihasmassaa.