Kiitos entiselle työnantajalleni YT:stä!
Tein duunia 4880 EUR/kk palkalla ja työni ulkoistettiin. 7kk myöhemmin sain paikan kilpailijalta, palkkana 11500 EUR/KK, tehtävä 85% sama.
Iso kiitos suurelle suomalaiselle menneestä!
Miksi tyydyinkään niin vähään aiemmin, onneksi työnantajani herätti minut ja osasin vaatia osaamiseni mukaista palkkaa.
Kiitos YT!
4
718
Vastaukset
- saman kokenut
Näinhän se useimmiten menee eli yt ja irtisanominen on työntekijälle uusi mahdollisuus. Moni vaan käpertyy itseensä ja jää ruikuttamaan vanhan työpaikan perään huomaamatta uusia mahdollisuuksiaan.
- Onkia
Minun palkkani nousi vain 20%, mutta aloitinkin heti potkujen jälkeen uudessa firmassa. Tuskin olisin lähtenyt etsimään töitä muualta, jos ei olisi YT-arpa osunut kohdalle.
Saisi korot taas nousta, että eroraha tuottaisi pankkitilillä enemmän. - HYVÄ YT!
Juksasin... Olenkin töissä hampurilaisbaarissa pihvinpaistajana ja tienaan vain 1290 €/kk.
- Pahoillani puolestas
Hienoa että työsi on niin mielenkiintoista ja mukavaa että kerrot sen täälläkin. Säälittävää...jos noi palkka-asiat olis tuohon malliin niin et varmasti olisi täällä palstalla. Otan osaa, kasvat aikuiseksi hieman, noh, ehkä hitaasti..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1066643Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25374547Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243043Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331271- 451204
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.109938Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49872Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50834Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26811Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e26790