moi, olen noin 12-13v, ja huomasin että minulla on ehkä jossain poskihampaiden alahuolella outo kipu. se on kuin kurkkukipu, muttei se ole kurkussa. ei satu paljoa, eikä kokoajan, mutta olisi kiva tietää mikä se on, ja mistä johtuu.
kipu jossain hampaan alapuolella?
veetinator
361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tai ei ehkä hampaiden alapuolellakaan... siinä kielen ja hampaiden välissä... jossain sielläpäin.
Oletko koittanut katsoa, miltä se kipeä kohta näyttää? Jos löytyy punainen tai vaalea patti, niin se vois olla afta. Ihan sairaasti sattuu ja kirvelee, ennenkuin paranee.
Jos ei mitään näy, niin ehkä johtuis hampaasta. Onko mitään muistikuvaa, että olis hampaita särkenyt viime aikoina?
Sitte yks, että joskus suun kudokset tai lihakset voi sattua purentavirheen takia. Mut sitte kipu on suht helppo paikallistaa, ei jää epäselväksi, mistä sattuu. Mut jos kipu tuntuu about 10 cm korvalehdistä alaspäin, niin siellä ois kyllä rauhasia. Josko sulla ois tulossa flunssa, sillon ne rauhaset pullottaa ja voi tuntua viiltelevää kipua. Olenko ihan hakoteillä paikannuksen kanssa?
Minulla oli vuosi sitten särkyä leuoissa, kuvittelin vaikka mitä, hammaslääkäri totesi märkäpaiseen.
Muistan jotain oireita monta kuukautta ennen.
Erotin hammassärystä.
Että mene suoraan hammaslääkäriin, ainakin jos pahenee.