Tyhmää. Entä seuraavaksi Saamelaisten lippu, Meänkielisten lippu, Romanien lippu, Juutalaisten lippu, Joka-ainoanseuran lippu, Lapin lippu jne jne?
Minkähän verran tää lippu sitten on tullut tähän asti maksamaan ja minkä verran tulee jatkossa maksamaan? Jokaisen RSKL:n seuran on vissiin ostettava se? Ja miten monta palaveria tätä lippua on istuttu suunnittelemassa ja aikaa kulutettu? Ehkä kokouspalkkioitakin maksettu? Entä ilmoittelut lehtien palstoilla?
Turha kysellä hintoja, ei Valtuuskunta tule kertomaan!
Nyt pönkitetään tätä ruotsinsuomalaisasemaa vaan.
Jos ensinnäkin olis jonkun näköinen lippu, - ei mitään mielikuvitusta!
Minkä verran olisi voitu laittaa ruotsinsuomalaisten vanhusten hoitoon, hyvälaatuiseen viriketoimintaa, sairaanhoitoon ym näillä rahoilla ja niilä, jotka menee nyt kun kaikki joutuvat hankkimaan tämän töntön näköisen lipun, ja eri koossa (isoja, pieniä, pöytämalleja ym, jalallisia ym) ja nehän maksaa!
Kuka oli idean keksijä? Joku poho RSKL:ssä/valtuuskunnassa?
Ja muut vaan myöntelevät.
Nyt sitten lehtien palstoilla pitää äänestää muka ja olis vielä "kansanäänestys". Kuka senkin valvoo, että ne äänet jotka EIVÄT TARVITSE lippua, - otetaan mukaan??
Kun ei oo ollenkaan "kansanäänestys", ei ees sinne päinkään!
Jo saavat muut nauramista, kun yhden ryhmän jotkut pönköt ovat suuruudenhulluja!
Ruotsinsuomalaisten lippu?
4
243
Vastaukset
- dfhbdfjfgjfgjfgj
Jösses, saitpahan mielesi purettua, toivottavasti vanne pääsi ympärillä helpotti :0
Älä nyt, härregyyd, menetä yöuniasikin jonkin lipun tai viirin takia. - suomenruottalainen o
herran jestas tuota aloittajan vouhotusta. Kyllä sulla häääätyyyy olla verenpaine korkeella kun noin otat kireesti ton homman.
Saahan sitä innostua,mutta positiivisempi asenne olis sulle ittellekin hyväks.
Empä kyllä haluais asuu sun kans saman katon alla...
Yritä nyt virittäytyä rauhallisuuten näin joulun alla. - Tiedoksesi vaan
Saamelaisilla on ollut lippu jo vuodesta 1986.
Nuoret ruotsinsuomalaiset haluaa oman lipun.
”Unga sverigefinnar vill ha en egen flagga” . http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=4543&grupp=19689&artikel=5733101
"Ruotsinsuomalaisten lippu: kyllä vai ei?". http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=185&artikel=5732979
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18022376Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779579Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377567Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846375SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886066Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot465065HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1134704Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1034445Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942175Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821439