Housut tippuu !

Housut nilkoissa

minulla on ongelma ulkoiluhousujeni kanssa, niiden sisäpinta on sellaista liukasta materiaalia niin ne valuu kokoajan kävellessä.
pitkän takkini ansiosta perse ei kyllä vilku mutta se housujen löksöttäminen on ruman näköistä ja ajatus siitä häiritsee minua. Ja kuka voi olla ajattelematta sitä että housut tippuu ?
Minulla ei ole niihin sopivaa vyötä ja nahkavyö ja toppahousut on yhtä tyylikästä kuin suorat housut ja kumisaappaat.
Ja en ole pulska vaan pitkä.

4

1832

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä vaihtoehto

      Joissakin housumalleissa vyötärön kuminauhakujaan saa pujotettua kiristysnyörin jolla housut pysyy ylhäällä. Ellei tuollaista nyöriä saa laitettua, ainoaksi järkeväksi vaihtoehdoksi jäänee henkselit. Olen itsekin käyttänyt kapeita nipistimin kiinnitettäviä henkseleitä ulkoiluhousuissa. Tuollaisia henkseleitä löytyy värikkäinäkin. Esimerkiksi http://www.ninja.fi/asusteet/henkselit/

    • ..............

      Joo ihan totta, kokeile henkseleitä paidan alla, niin ei varmasti tipu housut. =)

    • luovaa käytäntöä

      Jos ei henkselti, niin hanki kiinitysremmi.
      Niitä myydään eripituisina 90cm- 175cm ainakin 2kpl paketissa oli 4,95€.
      4-5 lenkkiä remmin pujotusvanaksi voi ommella vaikka kanttinauhasta housujen vyötärölle.. Itse löysin ihan City-marketista ja vahingossa, ei tipu housut enää.

    • Housut ylhäällä

      Olen parikymppinen isokokoinen nainen ja käytän henkseleitä niin ulkohousujen kuin farkkujenkin kanssa. Henkselit ovat hyvät oikeastaan kaikkien housujen kanssa. Henkselit menevät paidan alla huomaamattomasti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1514
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1410
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      56
      1230
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      29
      1119
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      962
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      918
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe