Pilaanko laihdutuksen kokonaan, kun syön myslejä? Muistaakseni siinä paketissa oli 13%rasvaa tai enemmän, mutta ton paikkeilla se oli! :/ Hirvittää! Syön joka aamu ja "välipalaks" mutta taidan lopettaa sen, ok?
Autattehan?!
Autattehan?!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jos et välttämättä tahdo syödä lisää pohjattomaan nälkääsi ainakin kolmen tunnin välein.
Kysyi minulta eräs tuttu useamman kerran kun olen saanut merkittävästi painoa pois .
Sillä ei juurikaan ole merkitystä , vaan sillä , mitä ja kuinka paljon syö koko päivän aikana .
Käy täällä : http://www.kutri.net/
jos jättäisi aamupalan kokonaan välistä ja söisi vasta koulussa? Niin ku vireyteen?!
Tavallinen kohtalaisen aamuvirkku syököön kunnon aamupalan ennen kouluun menoa.
Sitten on niitä joiden elimistö herää hitaasti (yleensä iltavirkkuja), eikä heille luonnostaan maistu syöminen heti herättyä. Sellaisen kannattaisi ottaa pientä evästä mukaan kouluun (työpaikalle) ja syödä sitten kun tuntuu että maistuu.
Aika outo asia mutta mä oon huomannu että joinakin päivinä ku en ole ehtinyt syödä mitään, juonu vaan ni oon vähän laihtunu... Outoo?!
On myslejä ja myslejä. Minun kaapissani olevassa hedelmämyslissä on 4,5% rasvaa ja 325kcal/100g energiaa. Kannattaa suosia jotain muuta mysliä kuin sitä "vaahtokarkinmakuista suklaakuorrutettua muromysliä". Myslit ovat käypäisiä viljatuotteita siinä missä leipä, puuro yms. Ei niitä kuitenkaan määrättömiin voi syödä vaan mysliateriat niin kuin muutkin pitää suhteuttaa päivän kokonaisravinnonsaantiin.
Mainitsit lisäksi, että päivän syömättömyydellä olet joskus hieman "laihtunut". Tämä johtuu siitä, että suolistossasi on vähemmän tavaraa sisällä, joten painokin on tietenkin pienempi. Yhdessä päivässä ei voi päästä eroon niin isosta määrästä rasvaa, että sen ainakaan normaalilla puoeln kilon tarkkuudella näyttävällä vaa´alla havaitsisi.
eikä yhden päivän syömättömyys laihduta vielä sinä samana päivänä, jos ollenkaan. Lihominen ja laihtuminen näkyvät viipeellä. Siksi se lihominen onkin niin salakavalaa. Miksei laihtuminen ole salakavalaa, iik? Sen kanssa joutuu aina tekemään niin hirveästi työtä.
On se nyt vittu kun vaan katellaan aina rasvapitoisuuksia.
Minusta koko hullu vähärasvaisuus buumi on ajanut kevyttuotteet väärille raiteille, koska rasvattomuuden palvonta on johtanut siihen että hiilihydraattejen määrään ei kiinnitetä huomiota.
Jos en väärin muista niin myslit ovat sokeria ja tärkkelystä, siitä vaan popsimaan.
Ei kannata syödä myslejä? Mielummin 1% muroja, eikö? Ja rasvatonta jogurttia. Ennen söin nimenomaan aamupalaksi muroja ja jogurttia kunnes vahingossa... jotenkin vaan siirryin mysleihin. Ehkä siks et ne maistu paremmalta..
Mitä mieltä olette? En pidä henkilökohtaisesti vähä rasvasista mysleistä, ne ei oo hyvii :/ Mun mielestä!
olen sen ikäinen että muistan vielä Markus-sedän ja kaurapuuron. Siksi syön yhäkin kaurapuuroa. Joka aamu. Kysypäs isoäidiltäsi.
Mä en tykkää aamusin niin täyttävästä ruuasta! Kaurapuuroa kyllä rakastan
että aamulla ja illalla laitan rasvattoman piimän sekaan lorauksen mustikkasoppaa ja pari lusikallista mysliä, sekotan seikkerillä ja kurpin huuleeni, en tiedä mitä se sitten tekee, pelkkä jogurtti pistää hirveen nälän päälle, mutta myslistä mahalaukku mielestäni saa vähän massutettavaa, eli pitää paremmpin nälän loitolla ennen ruokaa.