on se, että puoliso ei yksinkertaisesti riitä. Syy siihen, miksei riitä, voi olla pettäjässä tai petetyssä tai molemmissa. Simppeliä.
Pettämisen syy
123456
7236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin, moni pettäjä on yksinkertaisesti vaihtelunhaluinen, eli yksi ja sama puoliso ei pitkän päälle tietenkään riitä. Näillä pettäjillä vaihtuu myös salasuhteet, sillä vaihtelua täytyy silläkin suunnalla olla.
Entäs jos suhde nykyisen kanssa on aika uusi.. Eikä kyseinen henkilö ole aikaisemmin pettänyt? Mitä se sitten on, tuskin vaihtelun halua ainakaan
Ikäkriisi.Ihmisen elämä on lyhyt, mutta kamalan puuduttavaa ja raskasta, joskus kun lapset alaikäisiä, koulussa jms. Silloin saattaa tuntua, etä tässäkö tämä. Ja silloin saattaa tuntua, kun puoliso ei enää välitä niin, et tätäkö loppuelämä. Ja silloin saattaa tuntua, kun joku johon ihastuu.. ja kun siitä edellisestä tuntuu olevan niin kauan aikaa, että tuntuu kuin tunnottomuus olisi koko loppuelämän kirous. Mut hei oikeesti, ei se ole oikeasti tunnotonta, ei vaan osaa arvostaa sillä hetkellä sitä mitä on
Ei vaihtelunhaluiselle ainakaan merkitse mitään se, kuinka uusi suhde on. Tällä on vain halu kokeilla eri tyyppejä. Esimerkiksi kun tulee kuuma lattari tyrkylle ja on aina miettinyt millaista sellaisen eksoottisen tyypin kanssa olisi, niin ei muuta kuin spontaanisti tuumasta toimeen.
Vaihtelunhaluinen pitää kokeilunsa ja parisuhteensa kahtena täysin eri asiana. Samoin hän ei käsitä, miksi puoliso loukkaantuu säännöllisestä aikuisviihteen parissa vietetystä omasta kivasta. Hän suorastaan ällistyy, jos petetty puoliso ottaa kokeilevat sivusuhteet ja virtuaalihimot henkilökohtaisesti. Rakas on rakas ja vaihtelu siihen on ihan suhteen ulkopuolista puuhastelua.
Itsekin olen ollut vaihtelunhaluinen ja kokeillut kaikkea aurinkoisesta blondista tummaan ja tuliseen, Australiasta Euroopan kautta Kaliforniaan. Siihen väliin tuikitavallista naapuria. Minä kylläkin jätin kokeilut sikseen kun rakastuin. Vaihtelunhalu loppui, kaikki fantasiat kävin läpi sinkkuna. Enää ei uteliaisuus riitä pettämiseen. Flirttailukin tympii. Mutta tiedän miltä se tuntuu.
Jos joku vaihtelunhaluinen erehtyy sitoutumaan ennen kuin on syönyt itsensä kylläiseksi, niin se on heti kättelyssä suhteen lopun alku.
Mutta arvostaako sitten myöhemmin? Osaako arvostaa sitä mitä oli, kun ero tullut pettämisen tultua ilmi? Kun se ikäkriisi on ohi, niin tajuavatko, mitä menettivät ja mitä saivat aikaan? Pohtiiko pettäjät ikinä seurauksia? Vai, etsivätkö edelleen syitä pettämiseen puolisostaan?
--Vai, etsivätkö edelleen syitä pettämiseen puolisostaan? --
Kyllä etsivät, petturi on sika joka yrittää laittaa pettämisensä petetyn syyksi.
Pettämistä ei oikeuta mikään..Petturille oikein, että menttää perheensä.
Mitä meni leikkimään tulella ja loukkaamaan ihmistä jolle on vihkivalassa luvanut tahtoa rakastaa ja kunnioittaa. Alleviivan sanaa TAHDON. Pappi ei lupaa tanssia ruusuilla vaan kysyy, että TAHDOTKO sinä xxxxx rakastaa ja kunnioittaa tätä xxxxx niin myötä kuin vastoinkäymisissä. Jokainen naimisiin mennyt on vastannut, että TAHDON.
Vihkitilaisuudessa ei kysytä että tahdotko silloin kun huvittaa? tai, että huvittaako sinua? Tai oletko kiinnostunut?.
Jokainen petturi särkee lupauksen jonka on seurakunnan edessä antanut ja minun mielestä olisi oikein tuomita petturi häpeään ja olemaan uudestaan avioitumatta. Sillä kuten niin monesti täälläkin luettua petturit tapaavat toistaa vanhaa kaavaa.