Millasia lämpötiloja uimahallien kylmäaltaissa tapaa olla? Turun Impivaarassa on nyt rempan jälkeen kylmäallas ja lämpötila on ilmoituksen mukaan 4. Onko näin muuallakin vai vaihteleeko lämpötila paljonkin?
Olen avannossa käynyt monta talvea ja kokeilin ekaa kertaa nyt ihan kylmäallasta. Jotenkin erilainen kokemus kun ei ole ulkoilmassa ja kylmässä ilmassa joten tuntuu kylmemmältä se vesi kuin onkaan, minun mielestä.
Kylmäaltaiden lämpötila?
2
6114
Vastaukset
Hirveästi en osaa yleistää, vanhalla kotipaikkakunnalla oli oman muistin mukaan vähän lämpimämpi (jokin nettisivu väittää, että nykyään olisi viisiasteinen vesi kylmäaltaassa, eli ei sen suurempaa eroa). Nykyisellä asuinpaikalla kylmäallasta kaipaava ohjattaneen järveen.
Ja tuo kylmemmältä tuntuminen on melko luonnollista, koska ihmisen lämpötila-aisti on ainakin jossakin määrin suhteellinen. Lämpötilaeroa pakkasilman ja uimahalli-ilman välillä on kuitenkin helposti sen kolmekymmentä astetta.- Utelias uimari
Juu googlettamallahan näköjään selkisi että jotkut ilmoittaa lämpötilan. Näyttäisi olevan tota 9-12 asteista vesi vähän joka suunnalla eli muistankin ainakin Yyterissä pulahtaneena veden olleen tosi lämmintä kun vertaa Turun uuteen kylmäaltaaseen. Tämmöttös.
Ilmankos epäilin että muistini mukaan vesi oli edellisessa paikassa lämpimämpää. Muuten Yyterin kuntouintialtaassa on liian lämmin vesi. Alkaa ahistaa jos meinaa kuntoillakseen uida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1003845Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261594