Eli kuinka luotettava on kyseisen testin tulos???
Kävin tekemässä testin ja ihan yllätyin kun testi antoi mulle ainoastaan "keskiverto" tuloksen. Rehellisesti sanottuna, odotin vähän parempaa.
Vielä enemmän yllätyin, kun tuloksen "tulkkaaja" sanoi, että minun olisi hyvä ruveta harrastamaan liikuntaa 3 kertaa viikossa. En voinut muuta kuin tuijottaa häntä sanomatta mitään. Treenaan kovaa kamppailulajia 4-6 kertaa viikossa ja siihen päälle teen vielä ½-1h juoksulenkkejä pari kertaa viikossa! Kävelytestissä yritin kävellä niin ripeästi kuin suinkin lyhyillä jaloillani pääsin, enkä ollut edes yhtään hengästynyt testin jälkeen.
Jäi kovasti vaivaamaan kun treenaan nyttenkin jo niin paljon kuin kykenen, mutta testin mukaan mulla onkin vaan KESKIVERTO kunto.
UKK kävelytesti.
3
144
Vastaukset
- juoksija 38v
Niin mutta kun kävely on varsin vaikeaa jos siitä yrittää tehdä rankkaa, ja siinä selitys siihen miksi omat suhteettoman pitkät jalkani eivät auttaneetkaan tässä testissä, kuten juoksussa ovat tuoneet vauhtia ja rentoutta.
Kävely nopeassa tahdissa ei ole helppoa, ja vaatii harjoittelua päästä edes sellaiseen vauhtiin että tulee hiki. - Einari Pitopohja
Ei kovinkaan luotettava testi . Enemmänkin suuntaa antava. Sopii kyllä esim. työpaikan kuntotestikdi kun pitää testata iso poppoo kerralla ja halvalla. Ergometritesti tai jopa cooperintesti luotettavampi. Luotettavin luonnollisesti suora hengityskaasuista tehtävä testi mutta kuntoilijalle turhan tyyris..mutta jos olet äveriäs niin eikun jollekin urheiluopistolle tai kuntoutuskeskukseen testiin!
- ssooppii
Teknisesti hyvä kävely on aika pakotonta, rentoa. En usko että jalkojen pituudella on paljon tekemistä asian kanssa. Kannattaa luottaa askeltiheyteen enemmän kuin askelpituuteen.
Ilmeisesti on vain todettava että kävelytekniikkasi on fyysiseen kuntoosi nähden heikko.
Tajuttoman helpon kävelyn löytää alexander tekniikan perinteestä. esim.
http://www.atwestla.com/1/post/2012/04/is-walking-the-ideal-mind-body-exercise.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091257
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!38995Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka41905- 102888
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa46717Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56708Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r78669Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s65641- 34606
- 57587