Eli kuinka luotettava on kyseisen testin tulos???
Kävin tekemässä testin ja ihan yllätyin kun testi antoi mulle ainoastaan "keskiverto" tuloksen. Rehellisesti sanottuna, odotin vähän parempaa.
Vielä enemmän yllätyin, kun tuloksen "tulkkaaja" sanoi, että minun olisi hyvä ruveta harrastamaan liikuntaa 3 kertaa viikossa. En voinut muuta kuin tuijottaa häntä sanomatta mitään. Treenaan kovaa kamppailulajia 4-6 kertaa viikossa ja siihen päälle teen vielä ½-1h juoksulenkkejä pari kertaa viikossa! Kävelytestissä yritin kävellä niin ripeästi kuin suinkin lyhyillä jaloillani pääsin, enkä ollut edes yhtään hengästynyt testin jälkeen.
Jäi kovasti vaivaamaan kun treenaan nyttenkin jo niin paljon kuin kykenen, mutta testin mukaan mulla onkin vaan KESKIVERTO kunto.
UKK kävelytesti.
3
112
Vastaukset
- juoksija 38v
Niin mutta kun kävely on varsin vaikeaa jos siitä yrittää tehdä rankkaa, ja siinä selitys siihen miksi omat suhteettoman pitkät jalkani eivät auttaneetkaan tässä testissä, kuten juoksussa ovat tuoneet vauhtia ja rentoutta.
Kävely nopeassa tahdissa ei ole helppoa, ja vaatii harjoittelua päästä edes sellaiseen vauhtiin että tulee hiki. - Einari Pitopohja
Ei kovinkaan luotettava testi . Enemmänkin suuntaa antava. Sopii kyllä esim. työpaikan kuntotestikdi kun pitää testata iso poppoo kerralla ja halvalla. Ergometritesti tai jopa cooperintesti luotettavampi. Luotettavin luonnollisesti suora hengityskaasuista tehtävä testi mutta kuntoilijalle turhan tyyris..mutta jos olet äveriäs niin eikun jollekin urheiluopistolle tai kuntoutuskeskukseen testiin!
- ssooppii
Teknisesti hyvä kävely on aika pakotonta, rentoa. En usko että jalkojen pituudella on paljon tekemistä asian kanssa. Kannattaa luottaa askeltiheyteen enemmän kuin askelpituuteen.
Ilmeisesti on vain todettava että kävelytekniikkasi on fyysiseen kuntoosi nähden heikko.
Tajuttoman helpon kävelyn löytää alexander tekniikan perinteestä. esim.
http://www.atwestla.com/1/post/2012/04/is-walking-the-ideal-mind-body-exercise.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911909Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771733Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051540Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781425Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67934
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931