Herkkulakko

healthylife

Hei! Olen 19-vuotias tyttö ja nyt oon päättänyt aloittaa herkkulakon! Varmaan suurin osa mun päivittäisistä kaloreista tulee herkuista ja nyt oon kyllästynyt niihin ja haluun aloittaa terveellisemmän elämän. Paino on syksyn aikana noussut n. 6 kiloa (eli tosi paljon!), mutta koska en oo ylipainoinen niin mulle riittää että laihtuisin noista kertyneistä kiloista vaikka edes 3 kiloa. Kaipaisin tukea täältä, sillä oon yrittänyt herkkulakkoa varmaan miljoona kertaa ja pieni lisätsemppi vois kannustaa pysymään kaidalla tiellä! ;) Nyt on joulu tulossa, mutta oon jo nyt syönyt osani tän vuoden jouluherkuista, joten en aio silloinkaan lipsua.
Oon muutenkin elänyt tosi epäterveellisesti ja epäsäännöllisesti viime kuukaudet, joten takoitus olisi opetella myös liikkumaan enemmän ja nukkumaan hyvin. Ja koska kunnon ruoan syöminen on jäänyt vähemmälle, niin tavoitteena olis opetella syömään sitä 4-5 kertaa päivässä pieniä aterioita, entisen 1-3 aterian sijasta. Niin ja herkuiks lasken siis karkit, sipsit, leivonnaiset, leivät, sokeriset tuotteet, roskaruoan yms.

1

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä

      Sinullahan näyttää olevan tieto siitä, mistä olet kilot kerännyt ja miten karistat niitä. Pidä verensokeri mahdollisimman tasaisena syömällä 3-4 tunnin välein ja vältä sokereita ja nopeita hiilareita, niin makeanhimo ja nälkä pysyvät loitolla ja laihdut ilman varsinaista laihdutuskuuria. Ota tämä tapa elämäntavaksi. Kuurit ovat vain väliaikaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8485
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4598
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      55
      3654
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3156
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2920
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2616
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2083
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2066
    Aihe