Herkkulakko

healthylife

Hei! Olen 19-vuotias tyttö ja nyt oon päättänyt aloittaa herkkulakon! Varmaan suurin osa mun päivittäisistä kaloreista tulee herkuista ja nyt oon kyllästynyt niihin ja haluun aloittaa terveellisemmän elämän. Paino on syksyn aikana noussut n. 6 kiloa (eli tosi paljon!), mutta koska en oo ylipainoinen niin mulle riittää että laihtuisin noista kertyneistä kiloista vaikka edes 3 kiloa. Kaipaisin tukea täältä, sillä oon yrittänyt herkkulakkoa varmaan miljoona kertaa ja pieni lisätsemppi vois kannustaa pysymään kaidalla tiellä! ;) Nyt on joulu tulossa, mutta oon jo nyt syönyt osani tän vuoden jouluherkuista, joten en aio silloinkaan lipsua.
Oon muutenkin elänyt tosi epäterveellisesti ja epäsäännöllisesti viime kuukaudet, joten takoitus olisi opetella myös liikkumaan enemmän ja nukkumaan hyvin. Ja koska kunnon ruoan syöminen on jäänyt vähemmälle, niin tavoitteena olis opetella syömään sitä 4-5 kertaa päivässä pieniä aterioita, entisen 1-3 aterian sijasta. Niin ja herkuiks lasken siis karkit, sipsit, leivonnaiset, leivät, sokeriset tuotteet, roskaruoan yms.

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä

      Sinullahan näyttää olevan tieto siitä, mistä olet kilot kerännyt ja miten karistat niitä. Pidä verensokeri mahdollisimman tasaisena syömällä 3-4 tunnin välein ja vältä sokereita ja nopeita hiilareita, niin makeanhimo ja nälkä pysyvät loitolla ja laihdut ilman varsinaista laihdutuskuuria. Ota tämä tapa elämäntavaksi. Kuurit ovat vain väliaikaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      208
      17025
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      161
      12111
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      175
      6575
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      40
      5919
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4822
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      9
      4647
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3904
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      97
      3606
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      80
      3546
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3221
    Aihe